Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: apphex »

J.A. pisze:
apphex pisze:
J.A. pisze: Gringo997, 120 w 1520 wola się 2 filmy w 500 ml roztworu.Ale odnośnie czego tak powiedział?Wywoływacz w płynie można trzymać i rok, jest kilka warunków, ale można.
mój błąd - zapomniałem dopisać, że powiedział to w kontekscie roztwóru roboczego
To głupio powiedział. Prawdę tylko w stosunku do wywoływaczy rozcieńczonych bardziej niż roztwór zapasowy. A DD-X w stosunku 1:4, to roztwór zapasowy, który można przechowywać i w nim wywoływać, tak jak w proszkowym wywoływaczu przeznaczonym na litr RR i tak rozrobinym..


ja mam dokładnie tego patersona
https://afv.pl/pl/p/Koreks-PATERSON-na-2-szpule/2594

przykrycie całej szpuli 120 to 600ml - chyba że to jest błędne podejście i nie muszę zalewać całej - bo to w sumie trochę stand się robi
Na tą szpulę możesz nawinæć 2x120, jeden za drugim, tylko musisz wykombinować blokadę, by jeden nie wszedł na drugiego.
ad1. ok.. w takim razie jak to wpływa na czas przechowywania? Moja dedukcja prowadzi mnie w kierunku spokojnego miesiąca trzymania w ciemnym kącie

ad.2 hmm.. nawet nie przypuszczałem, że tak to funkcjonuje. Człowiek uczy się całe życie. Coś poćwiczę na sucho :)
bakulik pisze:
apphex pisze: Nie wrzucę dwóch 120 do koreksu bo on jest na 1x120
Wrzucisz przy odrobinie wprawy, po prostu jak już pisałem można nawinąć dwa filmy jeden za drugim na jedną szpulę. Można tak: https://www.youtube.com/watch?v=jaSCffHARPs, można też np. naciąć lekko jeden film i wsunąć drugi w to nacięcie.
apphex pisze: ze wszystkich za i przeciw wyszło mi, że powinienem kupić DDXa (interesuje mnie forsowanie bo robiłem to też z C41).
We wspomnianej ulotce Ilord pisze: „We do not recommend push processing using reused developers”. Więc być może masz jeden problem z głowy. ;-)
ad1. to to poćwiczę..

ad2. no, ale każdy wie, że to marketingowe teksty ;) życie weryfikuje wszystko. A tak na poważniej chyba zostaje mi zaryzykować


a trunki już kupione...
IMG_2237.jpeg
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: shredderr »

Gringo997 pisze:Hej,


ad 2) Rapid Fixa można trzymać spokojnie dłużej niż 7 dni. Ja wywołuję w miesiącu około 10 rolek i rozrabiam 0,5L raz na miesiąc. Robię testy kawałkiem filmu i mniej więcej od 7 rolki przedłużam utrwalanie do 7 minut (dla spokojnego serca). Po 10 razach wylewam. N
Ku pamięci, zużyty utrwalacz UTYLIZUJEMY, nie wylewamy do ścieków. Po co truć środowisko związkami srebra.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: technik219 »

shredderr pisze: Po co truć środowisko związkami srebra.
Srebro nie jest toksyczne.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: J.A. »

apphex, czas przechowywania używanego roztworu roboczego zależy od bardzo wielu czynników i za ChRLD nie da się tego usystematyzować. Dlatego ja wywołuję w jednorazowej chemii. Można albo bardziej rozcieńczyć RR, czyli zamiast 1:4 zrobić 1:9 to będzie tak jakbyś ten pierwszy roztwór rozcieńczył 1:1.
Wtedy uzyskasz 2x więcej roztworu roboczego, ale już w wersji jednorazowej. Nie da się go użyć drugi raz, choćby natychmiast po pierwszym takie.
Ale można też wywoływać na rolkach w pozycji leżącej i wtedy zamiast 500 na dwa filmy lejesz 250. Czyli efekt oszczędności identyczny jak wyżej, ale w bardziej stężonym wywoływaczu.
Zapewne urodzi się pytanie czy można obie metody połączyć. Można, ale to musisz sobie już sam technikę opracować.
Z moich doświadczeń wynika, że wydajność wszystkich wywoływaczy producenci dość mocno zaniżają. Tak ze 2x.
Wynika to nie z chęci sprzedania większej ilości chemi (pewnie trochę tak), ale przede wszystkim z powodu obowiązku producenta dania „gwarancji” na proces, a ciągnąć wydajność za uszy nie koniecznie musi się wszystko udać.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: Henry »

technik219 pisze: Srebro nie jest toksyczne.
Sole srebra zabijają bakterie - więc chyba jednak jest...
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: shredderr »

technik219 pisze:
shredderr pisze: Po co truć środowisko związkami srebra.
Srebro nie jest toksyczne.
https://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i ... ebro/hj62t
https://e-numizmatyka.pl/portal/strona- ... rebro.html
http://www.merckmillipore.com/INTERSHOP ... Origin=PDP
Myślę że szczególnie ostatni dokument rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie toksyczności związków srebra na przykładzie azotanu V srebra.
Ponadto wyraźnie pisałem o ZWIĄZKACH srebra, nie o srebrze jako czystym metalu :-)
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: apphex »

Dziękuję Panowie za lekcję ekologii :) Ja akurat utylizuję każdą chemię, której używam do wywoływania - ot dobry nawyk :)

Poczyniłem wczoraj 2 filmy: Ilforda 3200 i Tri-Xa 400. O ile Kodak wygląda całkiem dobrze na haczyku (nie miałem jeszcze kiedy zeskanować) to Ilford na rewersie jest strasznie matowy i szary. Po pracy zeskanuję i podrzucę do Wam do analizy z informacją co i jak zrobiłem.


Przy okazji. Czy jest jakiś inny wywoływacz, który można po rozrobieniu trzymać dłużej niż 24h. Proces C41 pod tym względem jest wygodniejszy bo RR max 6 tygodni.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: J.A. »

apphex pisze: Dziękuję Panowie za lekcję ekologii :) Ja akurat utylizuję każdą chemię, której używam do wywoływania - ot dobry nawyk :)

Poczyniłem wczoraj 2 filmy: Ilforda 3200 i Tri-Xa 400. O ile Kodak wygląda całkiem dobrze na haczyku (nie miałem jeszcze kiedy zeskanować) to Ilford na rewersie jest strasznie matowy i szary. Po pracy zeskanuję i podrzucę do Wam do analizy z informacją co i jak zrobiłem.
i nic z tego skanu nie będzie wynikać. Negatyw ocenia się jako negatyw, jak na skanie mam zobaczyć, że jest matowy i szary?
Przy okazji. Czy jest jakiś inny wywoływacz, który można po rozrobieniu trzymać dłużej niż 24h. Proces C41 pod tym względem jest wygodniejszy bo RR max 6 tygodni.
Robiłeś w DD-Xie? Nie ma lepszego wywoływacza dla delty 3200.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: apphex »

W takim razie zrobię zdjęcie negatywu. Myśląc o skanach miałem na myśli jakieś niedowołania etc.

Tak, używałem DDXa.
Ogólnie sprawa wygląda tak: dorwałem kilka Delt w bardzo bardzo niskiej cenie - stąd też ten DDX, ale zdaje mi się, że Pan F, HP i FP mi wystarczą. Od czasu do czasu może jakiś Kodak lub Fomapan
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: J.A. »

Pewnie mocno przeterminowane. Wysokie czułości bardzo źle znoszą przeterminowanie, chyba, że z zamrażarki, to wtedy data jest bez znaczenia.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: apphex »

J.A. pisze: Pewnie mocno przeterminowane. Wysokie czułości bardzo źle znoszą przeterminowanie, chyba, że z zamrażarki, to wtedy data jest bez znaczenia.
4xrolls Ilford Delta 3200asa B&W - exp 02/2010 - noo tak, 8 lat. Czy pozostałe rolki mam w takim razie do wyrzucenia? Czy jakoś inaczej je potraktować?

Ten Trix ma 5 lat, ale negatyw wygląda całkiem ok.

Filmy przez poprzedniego właściciela trzymane w lodówce od momentu zakupu. U mnie też w lodówce leżą
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: J.A. »

Może wystarczy mocniejsza ekspozycja, zobaczymy jak pokażesz negatyw.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: apphex »

A ja zastanawiałem się czemu film mimo poprawnych czasów naświetlania wygląda jak niedoświetlony...
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: bakulik »

Negatyw Delta (lub T-Max) będzie wyglądał na „cieńszy” (słabiej kryty) w porównaniu z klasycznym (np. Tri-X), ponieważ zawiera mniej srebra, a jego warstwa jest cieńsza (płaskie kryształki). Do tego Delta 3200 ma niski kontrast, co w sumie daje wrażenie szarości. Zapewne nie bez znaczenia jest też fakt przeterminowania emulsji. Widziałem opinie, że ten negatyw należy wołać dłużej, niż zaleca producent, np. naświetlać jak dla 3200 ASA, a wywoływać w czasie dla 6400 ASA.
J.A. pisze: Robiłeś w DD-Xie? Nie ma lepszego wywoływacza dla delty 3200.
W HC-110 wychodzi całkiem nieźle. Kontrast jest wyższy, a ziarno ostrzejsze.

Delta 3200 @ 1600 w HC-110 B, 20°C, 9 min., mieszanie 10 s co minutę
Obrazek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: J.A. »

3200@1600 na pewno nie było bez wpływu. Te filmy nie mają 3200. Gdzieś tak około 1000.
ODPOWIEDZ