Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: apphex »

Dzień dobry wszystkim,

od jakiegoś czasu wołam w domu filmy kolorowe. Po zabawach z XP2 zdecydowałem całkowicie przerzucić się z koloru na filmy czarnobiałe. Mając już wcześniej doświadczenie z kilkoma typowymi filmami BW, dobrałem sobie te, na których "chcę pracować". Są to: Ilford FP i HP, Delta 3200, Pan F 50, Kodak Tri-X i T-Max - ale nie w tym cała rzecz. Lecimy dalej. Kilka moich tez i pytań - potrzebuję tutaj Waszej pomocy. Próbuję znaleźć złoty środek między jakością a kosztami

1.
Wywoływacz: ze wszystkich za i przeciw wyszło mi, że powinienem kupić DDXa (interesuje mnie forsowanie bo robiłem to też z C41). Nastawiam się głównie na filmy 120. Mój koreks patersona na całkowite zalanie szpuli potrzebuje 600ml roztworu roboczego.

Teza: Bazując na proporcjach 1+4 dla 600ml potrzebuję 120ml koncentratu + 480ml wody. Wg tego 1L koncentratu starczy mi na ok 8 (dokładnie 8.(3) roztworów roboczych. Wyczytałem tutaj na forum, że na 1L roztworu mogę zrobić od 6 do 10 rolek. Wg moich założeń pozwoli mi to wywołać od 48 do 80 rolek z 1L koncentratu.

Pytanie: Jeśli robię 600ml roztworu a nie 1L to czy liczbę 6-10 rolek, również mogę zaadoptować na swoje potrzeby? Czy tutaj będzie inna wartość. Jak z czasami wołań? Zwiększać co 10% co 2-3 wołania czy 10% per każda rolka? Jeśli założymy liczbę X rolek per 600ml RR to jak forsowanie wpływa na tą ilość?

2.
Utrwalacz: jako utrwalacz wybrałem Rapid Fixa od Ilforda. 500ml. Co do 7 dniowej trwałości i w ogóle czasu przydatności nie mam żadnych uwag.

Teza: Znalazłem gdzieś informację, że z 1L RR można utrwalić do 24 filmów. Ja po przewertowaniu forum stwierdziłem, że 20 rolek będzie optymalne. Bazując na proporcjach 1+4 również dla 600ml RR to 500ml koncentratu powinno wystarczyć na 80 rolek.

Pytanie: Tak samo jak przy wywoływaczu: czy liczby rolek wołane z 1L RR mogę przyjąć 1:1 dla 600ml RR. Jak wygląda sprawa z wydłużaniem czasu utrwalania, czy to jest w ogóle potrzebne jeśli z 600ml RR chcę utrwalić 20 rolek. (znalazłem na forum informację o tym, że mimo podanej informacji na wywoływaczu u utrwalaniu między 2-5min czas nie powinien być krótszy niż 3mn). Jak to ma się do forsowania? Jak czasy i jak wydajność ilość filmów per roztwór roboczy?


Jeśli dobrze wszystko obliczyłem i moje tezy się potwierdzą to przy koszcie chemii oscylującym w granicach 111zł (w przybliżeniu) będę mógł wywołać od 48 do 80 filmów co przekłada się na koszt od ok. 2,3zł do ok. 1,4zł per film. W procesie C41 przy zachowaniu powtarzalnych efektów udało mi się zejść do kosztu 5zł (a patrząc na to, że w ciągu miesiąca wywołuję od 10 do ok 30 filmów koszt per rolka ma jednak znaczenie)

O przerywaczu nie będę pisał bo użyję wody z octem - przynajmniej na pierwszych 2-3 filmach.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: Gringo997 »

Hej,

ad 1) Jak to nie problem to proponuję przesiąść się na Jobo serię 1500, mały obrazek robię w 250, a średni (120) w 500 ml. Może na początek to nie wygląda na wielkie udogodnienie lecz pozwala spokojniej liczyć chemię i jakoś tak lepiej mi się żyje z tym koreksem (choć Kaisery i Patersony są łatwiejsze koreksy do nawlekania filmu).

ad 2) Rapid Fixa można trzymać spokojnie dłużej niż 7 dni. Ja wywołuję w miesiącu około 10 rolek i rozrabiam 0,5L raz na miesiąc. Robię testy kawałkiem filmu i mniej więcej od 7 rolki przedłużam utrwalanie do 7 minut (dla spokojnego serca). Po 10 razach wylewam. Nie znalazłem info na temat zużywania się bardziej utrwalacza ze względu na forsowanie, więc tutaj nie pomogę. Nie bazuję też tutaj na fachowej literaturze lecz własnych obserwacjach.

Chciałbym jednak podkreślić, że wiele osób tutaj ma dużo większe doświadczenie ode mnie więc nie traktuj mojego postu jako "wypowiedzi mędrca z brodą" :)
Ostatnio zmieniony 13 sie 2018, 16:19 przez Gringo997, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: apphex »

ad. 1 problem to nie jest, ale dostałem niedawno całkiem nowe patersony 1xmały i 2xmały/1xśredni i tak trochę szkoda kasy na wymianę :)

ad.2 to że trzyma więcej niż 7 dni to wiem :) zanotuję sobie dane od Ciebie dla ewnetualnego porównania z innymi opcjami.


PS
Kolo w czarno-białe powiedział mi, że wywoływacz w płynie szybko się utlenia i żywotność powinienem liczyć w godzinach a nie dniach/tygodniach - dokładnie 24h. Jak Wy się na to zapatrujecie?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: mrek »

Przed utlenianiem podczas przechowywania chroni dobrze gaz. Z zapalniczki lub wiele droższy od Tetenala.
Trzymam stock Xtol'a przez wiele, wiele miesięcy.
Wieść gminna niesie, że utrwalacze z proszku są trwalsze.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: J.A. »

Gringo997, 120 w 1520 wola się 2 filmy w 500 ml roztworu.
apphex pisze: PS
Kolo w czarno-białe powiedział mi, że wywoływacz w płynie szybko się utlenia i żywotność powinienem liczyć w godzinach a nie dniach/tygodniach - dokładnie 24h. Jak Wy się na to zapatrujecie?
Ale odnośnie czego tak powiedział?Wywoływacz w płynie można trzymać i rok, jest kilka warunków, ale można.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: apphex »

J.A. pisze: Gringo997, 120 w 1520 wola się 2 filmy w 500 ml roztworu.
apphex pisze: PS
Kolo w czarno-białe powiedział mi, że wywoływacz w płynie szybko się utlenia i żywotność powinienem liczyć w godzinach a nie dniach/tygodniach - dokładnie 24h. Jak Wy się na to zapatrujecie?
Ale odnośnie czego tak powiedział?Wywoływacz w płynie można trzymać i rok, jest kilka warunków, ale można.

mój błąd - zapomniałem dopisać, że powiedział to w kontekscie roztwóru roboczego


ja mam dokładnie tego patersona
https://afv.pl/pl/p/Koreks-PATERSON-na-2-szpule/2594

przykrycie całej szpuli 120 to 600ml - chyba że to jest błędne podejście i nie muszę zalewać całej - bo to w sumie trochę stand się robi
Ostatnio zmieniony 13 sie 2018, 16:39 przez apphex, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: mrek »

apphex pisze:mój błąd - zapomniałem dopisać, że powiedział to w kontekscie roztwóru roboczego
Ja wylewam.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: apphex »

mrek pisze:
apphex pisze:mój błąd - zapomniałem dopisać, że powiedział to w kontekscie roztwóru roboczego
Ja wylewam.
po24h od rozrobienia? :shock:
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: bakulik »

apphex pisze: przykrycie całej szpuli 120 to 600ml
Na film 120 wystarczy 500 ml, 600 ml jest dla 2x 135. Na dnie koreksu są podane ilości roztworu dla poszczególnych formatów.
apphex pisze: Jak z czasami wołań? Zwiększać co 10% co 2-3 wołania czy 10% per każda rolka?
Ilford w ulotce podaje, że w litrze roztworu roboczego da się wywołać do 10 filmów, od drugiego należy wydłużać czas o 10%. Trwałość roztworu roboczego – 24 h.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: apphex »

bakulik pisze:
apphex pisze: przykrycie całej szpuli 120 to 600ml
Na film 120 wystarczy 500 ml, 600 ml jest dla 2x 135. Na dnie koreksu są podane ilości roztworu dla poszczególnych formatów.
apphex pisze: Jak z czasami wołań? Zwiększać co 10% co 2-3 wołania czy 10% per każda rolka?
Ilford w ulotce podaje, że w litrze roztworu roboczego da się wywołać do 10 filmów, od drugiego należy wydłużać czas o 10%. Trwałość roztworu roboczego – 24 h.
dzięki. faktycznie są wartości na dole - ja po prostu wlałem wodę do zakrycia szpuli i zlałem do miarki - stąd wyszło mi 600ml.

24h .. hmm. ale tak zdroworozsądkowo.. to to ciężko się wyrobić w tym czasie. Z waszego doświadczenia - czy bez gazów etc, w ciemnej butece zamkniętej albo w szafce albo w lodówce nie przetrzyma to np 4tygodni?

skoro w 1L 10 filmów to na 0,5L mam przyjąć 5? Niby prosta matematyka, ale nie wydaje się to być takie oczywiste
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: bakulik »

apphex pisze: skoro w 1L 10 filmów to na 0,5L mam przyjąć 5? Niby prosta matematyka, ale nie wydaje się to być takie oczywiste
Tak, ale wtedy dla celów przedłużania czasu traktu kolejne jako pierwszy, trzeci, piąty, siódmy, dziewiąty, czyli przedłużanie czasu o 0%, 20%, 40%…

Jeśli po prostu szkoda Ci wylewać roztwór po wywołaniu jednego filmu, to zawsze możesz nakręcić dwie wstęgi na jedną szpulę i wywołać razem. Wydajność wzrośnie dwukrotnie bez potrzeby kombinowania. Nie wiem, czy warto ryzykować z trzymaniem roztworu roboczego, zwłaszcza już użytego. Pamiętaj, że chytry dwa razy traci (w tym wypadku może to być utleniony wywoływacz i zepsuty film). ;-)
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: apphex »

bakulik pisze: Tak, ale wtedy dla celów przedłużania czasu traktu kolejne jako pierwszy, trzeci, piąty, siódmy, dziewiąty, czyli przedłużanie czasu o 0%, 20%, 40%…
ok i to jest mega cenna wiadomość.
bakulik pisze:Jeśli po prostu szkoda Ci wylewać roztwór po wywołaniu jednego filmu, to zawsze możesz nakręcić dwie wstęgi na jedną szpulę i wywołać razem. Wydajność wzrośnie dwukrotnie bez potrzeby kombinowania. Nie wiem, czy warto ryzykować z trzymaniem roztworu roboczego, zwłaszcza już użytego. Pamiętaj, że chytry dwa razy traci (w tym wypadku może to być utleniony wywoływacz i zepsuty film). ;-)
trochę masz rację.. bo np dzisiaj mam 2 filmy do wywołania i chciałbym je już ogarnąć a nie wiem kiedy dojdą mi kolejne. Nie wrzucę dwóch 120 do koreksu bo on jest na 1x120 a 2x135 :( Ale w teorii gdybym potraktował go szprajem od Tetenala to powinno coś tam wydłużyć.

Czytałem tutaj na forum o DDXie to niektórzy zaznaczają na butelce z wywoływaczem datę rozrobienia i ilość rolek zrobionych i jeśli nie doszło do 10szt to po miesiącu wylewają. Chyba, że to ja coś źle zrozumiałem
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: J.A. »

apphex pisze:
J.A. pisze: Gringo997, 120 w 1520 wola się 2 filmy w 500 ml roztworu.
apphex pisze: PS
Kolo w czarno-białe powiedział mi, że wywoływacz w płynie szybko się utlenia i żywotność powinienem liczyć w godzinach a nie dniach/tygodniach - dokładnie 24h. Jak Wy się na to zapatrujecie?
Ale odnośnie czego tak powiedział?Wywoływacz w płynie można trzymać i rok, jest kilka warunków, ale można.
mój błąd - zapomniałem dopisać, że powiedział to w kontekscie roztwóru roboczego
To głupio powiedział. Prawdę tylko w stosunku do wywoływaczy rozcieńczonych bardziej niż roztwór zapasowy. A DD-X w stosunku 1:4, to roztwór zapasowy, który można przechowywać i w nim wywoływać, tak jak w proszkowym wywoływaczu przeznaczonym na litr RR i tak rozrobinym..


ja mam dokładnie tego patersona
https://afv.pl/pl/p/Koreks-PATERSON-na-2-szpule/2594

przykrycie całej szpuli 120 to 600ml - chyba że to jest błędne podejście i nie muszę zalewać całej - bo to w sumie trochę stand się robi
Na tą szpulę możesz nawinæć 2x120, jeden za drugim, tylko musisz wykombinować blokadę, by jeden nie wszedł na drugiego.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: mrek »

apphex pisze:
mrek pisze:
apphex pisze:mój błąd - zapomniałem dopisać, że powiedział to w kontekscie roztwóru roboczego
Ja wylewam.
po24h od rozrobienia? :shock:
Nie, po użyciu. Mowa o roztworze roboczym.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Przesiadka z C41 na BW - kilka pytań/potwierdzenie tez

Post autor: bakulik »

apphex pisze: Nie wrzucę dwóch 120 do koreksu bo on jest na 1x120
Wrzucisz przy odrobinie wprawy, po prostu jak już pisałem można nawinąć dwa filmy jeden za drugim na jedną szpulę. Można tak: https://www.youtube.com/watch?v=jaSCffHARPs, można też np. naciąć lekko jeden film i wsunąć drugi w to nacięcie.
apphex pisze: ze wszystkich za i przeciw wyszło mi, że powinienem kupić DDXa (interesuje mnie forsowanie bo robiłem to też z C41).
We wspomnianej ulotce Ilord pisze: „We do not recommend push processing using reused developers”. Więc być może masz jeden problem z głowy. ;-)
ODPOWIEDZ