Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Rafał77
-#
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2018, 11:18

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: Rafał77 »

Planuję inwestycję w średni format a konkretnie ma to być Mamiya RZ 67 pro II. Aparatu będę używał do fotografii krajobrazowej ale też do portretu. Komercyjnie zajmuję się fotografią rodzinną i dziecięcą. Mam zatem pytanie do doświadczonych użytkowników średniego formatu w kwestii efektywności/ łatwości ustawiania ostrości w tym aparacie. O ile przy statycznych portretach lub w krajobrazie nie powinno być z tym problemu o tyle w portretach dynamicznych może być gorzej. Obawiam się o portrety dzieci, które jak wiemy trudno czasem usadzić na miejscu na dłuższą chwilę aby precyzyjnie ustawić ostrość.
Chciałbym zatem uzyskać odpowiedź jak w praktyce wygląda ostrzenie na miechu przy odrobinie wprawy i ćwiczeń i czy wygodniej przez kominek z lupą czy z viewfinderem AE?
Alternatywnie rozważam Pentaxa/Mamiya 645 z uwagi na auto-focus. Czy to nie będzie jednak lepszy wybór w moim przypadku? Pozostałe różnice pomiędzy aparatami są mi znane.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: J.A. »

Żaden średnioformatowy aparat nie nadaje się do szybkiego ostrzenia. Przy obecnych standardach oczywiście.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Rafał77
-#
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2018, 11:18

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: Rafał77 »

A jak wygląda sprawność/szybkość autofokusa w Pentaxie 645 nII? Czy da radę za niezbyt szybko poruszającym się modelem? Do szybkich akcji skorzystam z lustra 35 mm.
maciej_wr
-#
Posty: 6
Rejestracja: 01 sie 2009, 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: maciej_wr »

Miewam okazje korzystać zarówno RZ jak i mniejszego brata 645 Pro ( duzy w studio maly plener i studio ) przyznam ze ostrzenie manualne zero problemow w tych aparatach przez pryzmat jak i lupkę w kominku. Wiadmo wymaga czasu na zabieg ostrzenia.
Kiedys nie przeszkadzal brak AF a fotografowie pracowali rownie efektywnie sa na to metody :) Fakt zmienily sie troche czasy .

Rafal jesli bardzo chcesz sredni ale zalezy Tobie na AF to krag sie zaweza w poszukiwaniach :) Wszelkiego typu Mamiye 645 AF AFD, Phaseone z analogowa kaseta itp, nowe Hassele z serii H4D z kaseta bez dupki cyfrowej, czy wymieniony przez Ciebie Pentax 645 n II. Jest jeszcze chyba Contax 645 z pojedynczym chyba punktem AF ale cena moim zdaniem za wysoka.

W archiwalnym tescie z Foto Kuriera masz opis dzialania AF w Pentaxie

http://www.foto-kurier.pl/archiwum_arty ... -1998.html
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: taharii »

Używam Haska H2, ma AF i mimo że to konstrukcja z przed dekad oraz że AF ma tylko jeden centralny punkt to radzi sobie całkiem rozsądnie.
Dzieci nie fotografuje ale poruszających się (ulicznie) ludzi jak najbardziej potrafi złapać
Rafał77
-#
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2018, 11:18

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: Rafał77 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)
Tak sobie myślę, że dzieciaki to tylko część mojego portfolio i te biegające (młodsze) załatwiałbym analogowym 35mm. Mój F90x ma baaardzo sprawny układ AF. W tej sytuacji stawiałbym chyba jednak na RZ-tkę do fotografii bardziej statycznych i pozowanych gdyż jak piszecie ustawianie ostrości w tym sprzęcie nie jest jakimś wyczynem.
Tak gdzieś kiedyś czytałem że przyrost jakości w formacie 6x4,5 względem 35 mm nie jest tak widoczny jak w formacie 6x7.
Jest jeszcze jedna rzecz przemawiająca na korzyść RZ którą ostatnio doczytałem a mianowicie krótkie czasy synchronizacji z lampą co w przypadku Pentaxa wynosi tylko 1/60 sec. Dość często korzystam ze światła błyskowego (studio) i mieszanego (plener) więc mam kolejny argument za Mamijką.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: mrek »

Rafał77 pisze:Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)
Stań na głowie i wypożycz od kogoś aparat. Wiem, będzie trudno.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Rafał77
-#
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2018, 11:18

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: Rafał77 »

Tak by było najlepiej :)
HALO jest tu ktoś z Wawy z RZ-67 co mógłby pokazać jak to ustrojstwo obsłużyć (niekoniecznie pożyczać) ???
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: Arturl »

Podejdź do Hali Mirowskiej, do komisu, tam właściciel powinien Ci pomóc.
A.


Rafał77 pisze: Tak by było najlepiej :)
HALO jest tu ktoś z Wawy z RZ-67 co mógłby pokazać jak to ustrojstwo obsłużyć (niekoniecznie pożyczać) ???
Rafał77
-#
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2018, 11:18

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: Rafał77 »

Byłem na Hali Mirowskiej, niestety nie było RZ-y ale była RB więc obejrzałem, popróbowałem i rzeczywiście ostrzenie przez mieszek jest szybkie i precyzyjne. Wszystko ładnie i pięknie ale gabaryty i waga sprzętu to lekka masakra... Sprzęt bardziej pod statyw lub monopod bo z ręki to się długo nie pociągnie :-|
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: Nomad »

No niestety - z w miarę współczesnych luster 6x7, tylko Pentax daje się w miarę komfortowo używać z ręki. Dlatego w pewnym okresie nastąpił powrót do dalmierzy w średnim formacie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: J.A. »

Co do Pentaxa to się nie zgodzę. RZ z uchwytem na lewą rękę jest wygodniejsza. Wiem bo oba rozwiązania przećwiczyłem. Co nie zmienia faktu, że w średnim formacie faktycznie dalmierze to jest to.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: Nomad »

Mnie RZ leworęczna nie przypasowała. Brakowało trzeciej ręki do obracania kadru. Pentax z gripem za to był manewrowy tak samo jak lustrzanka małoobrazkowa, tylko zdecydowanie cięższy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Manualne ostrzenie w Mamiya RZ 67

Post autor: J.A. »

No cóż. Nie to ładne co ładne tylko to co się komu podoba.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ