wzór na średnicę otworka

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

wzór na średnicę otworka

Post autor: flonidan »

Będę budował aparat otworkowy 18x24cm -wybrałem ten format aby odbitki odbijać stykowo i w ten sposób będę miał najlepszą jakość obrazu bo te 6x6cm ,który mam nie zachwyca mnie i po powiększeniu do 30x40cm jakość jest słaba.Proszę tylko mi podpowiedzieć żeby aparat miał kąt widzenia szerokokątny to średnica otworka powinna być jaka i jaka odległość obrazowa kaszety od otworka??Będę wdzięczny za wzory.
jacek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wzór na średnicę otworka

Post autor: J.A. »

Lepiej użyć jakiejś apka na smarka. W załączniku masz przykład działania.
A tak na marginesie 18x24 cm, jest trochę mniejsze od 30x40 cm :-)
Załączniki
IMG_0238.PNG
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: zladygin »

Są rozmaite strony z wyliczeniami, ale najlepiej skorzystaj z programiku Pinholedesigner do ściągnięcia stąd:
http://www.pinhole.cz/en/pinholedesigner/

Jeszcze tylko uzupełnię, że niezwykle jest pomocna, już przy fotografowaniu, aplikacja Pinhole Assist, ale ona chyba tylko na iPhone
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

wzór na średnicę otworka

Post autor: mrek »

J.A. pisze:Lepiej użyć jakiejś apka na smarka. W załączniku masz przykład działania.
A tak na marginesie 18x24 cm, jest trochę mniejsze od 30x40 cm :-)
A możesz mi wyliczyć jakiś szeroki kąt dla 6x9? Proszę.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wzór na średnicę otworka

Post autor: J.A. »

Jaki? Podaj kąt lub ogniskową. Ogniskowa to odległość dziurki od błony 8-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

wzór na średnicę otworka

Post autor: mrek »

J.A. pisze:Jaki? Podaj kąt lub ogniskową. Ogniskowa to odległość dziurki od błony 8-)
To mieszek więc mam do dyspozycji od 60 do 200 mm
Jeszcze nie mam nic szerokiego więc pomyślałem o otworku, który da coś szerzej niż 100mm które mam.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wzór na średnicę otworka

Post autor: J.A. »

Głupia ta apka :-(
60 mm dla 6x9 to ok. 26 mm w maluchu. Średnica 0,327 mm, przesłony 184, pole krycia 115. Ale że zapewne trudno będzie o taką "optymalną" średnicę otworka. To przy powyższych założeniach 0,3 mm da przesłonę 200, a 0,4 mm przesłonę 149.
A tu jest link do kalkulatora, bardzo sensowny i pozwala na dowolne obliczenia. http://www.mrpinhole.com/holesize.php
Ta strona pozwala ładnie zaprojektować sobie dziurkę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

wzór na średnicę otworka

Post autor: flonidan »

Wielkie dzięki za podpowiedzi. :-)
jacek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

wzór na średnicę otworka

Post autor: mrek »

J.A. pisze:Głupia ta apka :-(
60 mm dla 6x9 to ok. 26 mm w maluchu. Średnica 0,327 mm, przesłony 184, pole krycia 115. Ale że zapewne trudno będzie o taką "optymalną" średnicę otworka. To przy powyższych założeniach 0,3 mm da przesłonę 200, a 0,4 mm przesłonę 149.
...
Dzięki wielkie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: zladygin »

flonidan pisze: Będę budował aparat otworkowy 18x24cm -wybrałem ten format aby odbitki odbijać stykowo i w ten sposób będę miał najlepszą jakość obrazu bo te 6x6cm ,który mam nie zachwyca mnie i po powiększeniu do 30x40cm jakość jest słaba.Proszę tylko mi podpowiedzieć żeby aparat miał kąt widzenia szerokokątny to średnica otworka powinna być jaka i jaka odległość obrazowa kaszety od otworka??Będę wdzięczny za wzory.
Nie napisałeś, co dalej z Twoim projektem. Dla formatu 18x24 wybrałbym "ogniskową" 126 mm, co daje kąt widzenia 100 st. i optymalny otworek (wg wzoru Rayleigh'a) 0,5 mm. Przysłonę nasz 252.
Za szerszymi kątami idzie większe winietowanie, postarałbym się o dobrej klasy dziurkę, w możliwie jak najcieńszym materiale i idealnie okrągłym kształcie, bez nierówności. Korzystam m.in. z produktów http://daystarlaser.com/product/photographic-pinhole/. Może nie są za grosze, ale jeżeli chcesz mieć dobre efekty - polecam.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

wzór na średnicę otworka

Post autor: flonidan »

Na razie muszę zlecić budowę pudełka stolarzowi-chciałbym zrobić pudło z drzewa dębowego lub jesionu.Ale wcześniej to zakup paru kaset 18x24cm.Na końcu kupno blaszki z otworkiem skorzystam z twojej rady i chyba zrezygnuję z szerokiego kąta.
jacek
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: szable »

a co się stanie, jeżeli zastosujemy o wiele mniejszy otworek niż wyliczają to programy np "pinholedesigner" np dla ogniskowej 75mm pokazuje 0,386mm a jakby tak zastosować 0,2mm ?? Chodzi mi o uzyskanie większej ostrości .. Czy to się może udać ? Jaki to bedzie miało wpływ na obraz ??
Ostatnio zmieniony 03 gru 2017, 11:49 przez szable, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wzór na średnicę otworka

Post autor: J.A. »

Ostrość będzie mniejsza, a nie większa. Tak jak z przesłoną w obiektywie, przymykając, do pewnego momentu ostrość się poprawia, potem jest najlepsza, a potem spada.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: zladygin »

Teoretycznie im mniejsza dziurka, tym większa ostrość. Ale tylko wtedy, gdy się nie bierze pod uwagę dyfrakcji, czyli ugięcia fal na krawędzi otworka. Ponieważ wielkość ugięcia zależy m.in. od długości fali, dodatkowym efektem jest rozszczepienie światła białego. Oczywiście są to zjawiska istotne dla wielkości zbliżonych do długości fali - czyli mniej więcej 400-700 nm (4-7 dziesięciotysięcznych mm). Im dalej od otworka, tym odległość między skrajnymi prążkami (niebieskim i czerwonym) jest większa, czyli ostrość mniejsza. Cały czas mówimy o bardzo małych rozmiarach, ale mogących już wpływać na odczucie ostrości (pi x oko można to porównać z dopuszczalnymi krążkami rozproszenia przy GO dla różnych formatów). Wzory na wielkość otworka (są rozmaite) optymalizują ją w stosunku do odległości. Tak naprawdę jednak na ostrość obrazu największy wpływ ma grubość blaszki (im mniejsza tym lepiej) i jakość wykonania otworka: ta sama średnica nominalna z gładkimi brzegami da obraz o wiele lepszy niż z brzegami nierównymi.
Technik219 - bardzo pokręciłem?
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: szable »

zladygin pisze:[Tak naprawdę jednak na ostrość obrazu największy wpływ ma grubość blaszki (im mniejsza tym lepiej) i jakość wykonania otworka: ta sama średnica nominalna z gładkimi brzegami da obraz o wiele lepszy niż z brzegami nierównymi.
I własnie na to liczę !

otworki sprzedawane u nas na aledrogo są robione w blaszce 0,2 albo i 0,25mm czyli to nie są otworki tylko rurki!!!

Kupiłem kilka szczelinomierzy i będę atakował samodzielnie blaszki 0,05 wiertłami 0,2 oraz 0,3mm Moje "body" do otworków to Agfa Clack 6x9 75mm oraz pudełko z pilśni na kasety 9x12 ogniskowa ~80mm .
Agfa jest wygodniejsza, filmy 4x tańsze więc stać mnie na Delty :). Jak już dojdę do ładu z ostrością to się pochwalę.
ODPOWIEDZ