Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: figureliusz »

J.A. pisze: Może dogadaj się z kolegą figureliusz
Spoczko, już ponad rok składniki leżakują i nie ma kiedy rozrobić, mimo chętnego, udostępniającego kuchnię do palenia ;)

Cholera, pół roku bez ciemni, błe, fuj i generalnie paskudnie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: J.A. »

Aż muszę to sprawdzić na Nikonie LS-4000 i VueScanie. Bo ktoś tam pisał, że na LS-2000 przez VS i workflow Alkosa daje najlepsze wyniki. technik219, możesz ten c-log podesłać?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
D.M.M.
-#
Posty: 208
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: D.M.M. »

J.A. pisze: technik219, możesz ten c-log podesłać?
Ja też z chęcią spróbuję, jeśli mogę prosić na dmm(_at_)halo.art.pl będę wdzięczny.
Ozzu
-#
Posty: 23
Rejestracja: 28 mar 2016, 20:36
Lokalizacja: Jasło

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: Ozzu »

Naświetlane na 3200 tzn tak sobie policzylem że 3200 bo zenit ma skale na światłomierzu tylko do 400 asa, przeslona byla cos w zakresie 11-16 a czas stały 1/500s mam też odbitki, małe bo male ale są. Za chwile dodam skany
Ostatnio zmieniony 01 sie 2016, 12:22 przez Ozzu, łącznie zmieniany 1 raz.
Ozzu
-#
Posty: 23
Rejestracja: 28 mar 2016, 20:36
Lokalizacja: Jasło

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: Ozzu »

ok jest odbitka:
Obrazek
dla porównania skan z negatywu tego samego zdj
Obrazek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: technik219 »

Jak widać, odbitka jest (niestety) skopana - szara, ostrość też pozostawia trochę do życzenia. Niewłaściwa gradacja papieru, lub prześwietlona i wyrwana z wywoływacza. Ale już na takiej widać, że ziarno nie jest najgorsze. Myślałem, że będzie gorzej. Z tego da się sporo wyciągnąć. Niestety, taka uroda tego filmu.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: Henry »

figureliusz pisze: Spoczko, już ponad rok składniki leżakują i nie ma kiedy rozrobić, mimo chętnego, udostępniającego kuchnię do palenia ;)
To aż takiej precyzji wymaga? Bo dziś rano właśnie zamówiłem składniki.

Ozzu: no niedoświetliłeś - zapomnij że ten film naświetlisz powyżej 1600. I jeszcze ten Rodinal... Tam praktycznie nic nie ma oprócz ziarna.

Technik:
Normalnie nie używam wysokoczułych filmów ale kiedyś zrobiłem małoobrazkowy T-Max 3200 naświetlany na 1600, w D76:
http://www.pbase.com/hfoto/image/163790569/original.jpg
więc raczej bym powiedział że taka uroda Rodinala.
A to jest HP5+ w Rodinalu:
http://www.pbase.com/hfoto/image/163790588/original.jpg
kombinacja która obrzydziła mi i ten film i wywoływacz.
Ozzu
-#
Posty: 23
Rejestracja: 28 mar 2016, 20:36
Lokalizacja: Jasło

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: Ozzu »

Wiem że jest skopana, pierwsze podejście do multigrade. Kupiłem małą paczkę ilforda i przyzwyczajony do długiego naświetlania przyświeciłem mu pare sekund i po wrzuceniu do wywoływajki nadeszło zdziwienie, bardzo szybko zrobiło sie ciemno. A ostrość po części wina obiektywu.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: technik219 »

Spoko, następnym razem będzie lepiej :-D
Jak jeszcze masz parę tych "3200" to rzeczywiście naświetlaj je na 1600 i wołaj bodajże w D-23 (najprostszy skład) lub D-76. Oba możesz złożyć samodzielnie. Wszyscy narzekają na Fomę 400, że ziarno, że nie ma czułości, a ja wreszcie rozbabrałem ID-68 PQ i śmieję się malkontentom w nos: naświetlam na 400 i jest "w cycuś", ziarno nie przeszkadza, kontrast wzorcowy. Bo jest to prawda stara jak świat: Nie ma złych filmów i nie ma złych wywoływaczy, tylko trzeba trafić na to właściwe zestawienie - parę film-wywoływacz. Dlatego nie skreślałbym ani Rodinalu, ani Delty. Po prostu akurat ta para nie dogaduje się ze sobą.
W sprawie pliku "c-log-rev-inv" - plik ZIP nie daje się dołączyć do wiadomości pw. Kto chce żeby mu go wysłać, niech mi podeśle swój adres mailowy na pw. Instrukcja tu: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=5316
Bierzcie i chwalcie Alkosa pod niebiosa :-D
Lux mea lex
Ozzu
-#
Posty: 23
Rejestracja: 28 mar 2016, 20:36
Lokalizacja: Jasło

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: Ozzu »

Raczej nie kupuje filmów powyżej iso 200 staram się trzymać w zakresie 25-100, ale dzięki za info bo mam jeszcze jedną deltę :-)
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: figureliusz »

Henry pisze: To aż takiej precyzji wymaga? Bo dziś rano właśnie zamówiłem składniki.
Wymaga podgrzania TEA do temperatury powyżej łaźni wodnej - kuchenka gazowa jest odrobinę ryzykowna :)
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: Henry »

To spróbuję metodą Tomka z gorącą wodą. Przy takiej cenie nie muszę mieć "wiecznego" koncentratu :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: J.A. »

O ile mi wiadomo, to wystarczy 10-20% wody. Czyli jeżeli robisz pół litra koncentratu, to na początek dajesz 100 ml wody i 300 tea, a po rozpuszczeniu dodajesz tea do 500 ml.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Kilka filmów b/w do wywołania [w czym?]

Post autor: Henry »

No to jeszcze lepiej. Napiszę potem co mi wyszło bo pierwszy raz coś mieszam - przez tyle lat jechałem na gotowcach że trzeba sobie zafundować jakąś odmianę :-)
ODPOWIEDZ