Fotoncolor NS

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie zrozumiałeś. Ja pisałem o prototypach lub zapowiedziach przełomów, które nigdy nie ujrzały seryjnej produkcji. Z Syreną oczywiście masz rację. Wiele produktów konsumenckich nigdy nie wyszło z fazy projektu z różnych powodów.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

http://allegro.pl/stary-film-do-aparatu ... 96357.html
Fotoncolor NS. Ktoś wystawił. Czyli jednak istnieje i ukazał się na rynku.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

FOTON

Post autor: jac123 »

Fotoncolor to była nazwa całego asortymentu materiałów światłoczułych barwnych (filmy, papier, chemia) opracowanego na potrzeby fotografii i kinematografii przez warszawski i bydgoski FOTON. Sprzedano je począwszy od 57 r. Niektóre materiały nie weszły do produkcji i były zastąpione (w ramach współpracy RWPG) filmem ORWOCOLOR.
Dodam jeszcze, że ww film ma oznaczenie 60-1. Polskie filmy miały inne oznaczenia, ten oznaczał film 120 (typ 1), był jeszcze 60-2 (typ 2), czyli film 620.
Filmy 135 też miały inne oznaczenia.
Oprócz NS, był jeszcze film kolorowy NC (do światła dziennego i z lamp elektr.).
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fotoncolor NS

Post autor: technik219 »

Przypadkowo trafiłem na poniższą stronkę:
http://www.polskie-aparaty-fotograficzn ... wiatlo.htm
Jest na niej i nasza "zagwozdka" czyli Fotoncolor NS. Tak więc zawodna okazała się pamięć mojego informatora, który twierdził, że nigdy-przenigdy warszawski Foton nie brał się za negatywy barwne. Jednak coś tam robił.
Ciekawe informacje na temat innych materiałów.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotoncolor NS

Post autor: J.A. »

Jest tam fajny skan kawałka Fotonu z roku 72, tyczący Fotopana N. Cały nic się nie zestarzał, brzmi jak fragment ulotki reklamującej nowy materiał światłoczuły spod znaku dowolnej wielkiej firmy fotochemicznej. Wystarczy tylko podstawić odpowiednie nazwy.
Ciekawe czy autor dopisze o Fotopanie FL, to był chyba ostatni polski film jaki trafił do sprzedaży.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Fotoncolor NS

Post autor: rbit9n »

najlepszy jest fotopan FF zawinięty w papier po maśle eksportowym.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Fotoncolor NS

Post autor: Nomad »

Ogólnie, łza się w oku kręci...
Awatar użytkownika
humberland
-#
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2015, 09:01
Lokalizacja: Bydgoszcz

Fotoncolor NS

Post autor: humberland »

technik219 pisze: 17 lip 2016, 16:15 Tak więc zawodna okazała się pamięć mojego informatora, który twierdził, że nigdy-przenigdy warszawski Foton nie brał się za negatywy barwne. Jednak coś tam robił.
Produkcja negatywowych błon Fotoncolor miała swój początek na przełomie lat 50. i 60., gdy warszawski Foton opracował barwny pozytyw do kopii ekranowych. Materiał ten przez kilka lat dostarczano do Łódzkich Zakładów Kopii. Zapewne stwierdzono, że skoro produkcja barwnego pozytywu jest możliwa, to czemu by nie spróbować z barwnymi negatywami dla fotoamatorów? Dzisiaj pudełko filmu Fotoncolor (o ile przetrwało do naszych czasów) to chyba najrzadszy polski materiał fotograficzny. Rozglądam się za nim od kilku lat. Bezskutecznie. Już łatwiej trafić na pierwszy Fotopan.
J.A. pisze: 17 lip 2016, 16:52 Ciekawe czy autor dopisze o Fotopanie FL, to był chyba ostatni polski film jaki trafił do sprzedaży.
Wpisy o Fotonach na stronie Pana Jacka są mojego autorstwa. Pisałem o tym, co posiadam w kolekcji. Nie udało mi się póki co trafić na Fotopana FL, HL, Super, czy N200. Jeśli ktoś z szanownego grona posiada któreś z wymienionych, to proszę o zdjęcie pudełka w celu uzupełnienia bazy polskich materiałów fotograficznych.

Uff, co za dzień. To już drugi odkopany przeze mnie dzisiaj temat. Jeszcze trochę to zarobię na odznakę złotego szpadla.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Fotoncolor NS

Post autor: Nomad »

Mam ulotkę z Fotopan FL
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotoncolor NS

Post autor: J.A. »

Pudełko było ja FF, identyczne poza napisem. Zresztą to były czasy królowania opakowań zastępczych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
humberland
-#
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2015, 09:01
Lokalizacja: Bydgoszcz

Fotoncolor NS

Post autor: humberland »

A jak było z jakością? Czy to był dobry film? O Fotopanie HL można usłyszeć dużo pozytywnych wspomnień. Czy z FL było podobnie?
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Fotoncolor NS

Post autor: pelovsky »

J.A. pisze: 25 lis 2018, 08:37 Pudełko było ja FF, identyczne poza napisem
a czy przypadkiem kolor paska z napisem "FL" nie był niebieski, podczas gdy w HL był "zgniło-zielony" (jeszcze w FF był chyba zwykło-zielony)?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fotoncolor NS

Post autor: 4Rider »

... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotoncolor NS

Post autor: J.A. »

humberland, za mało ich miałem, bo chyba z 5 rolek, ale wydaje misię, że znacznie lepszy od FF.
pelovsky, a może? Pamięć jest zawodna, a to naprawdę było już sporo lat temu, a filmu było tyle co kot napłakał.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fotoncolor NS

Post autor: technik219 »

humberland pisze: 25 lis 2018, 09:59 A jak było z jakością? Czy to był dobry film? O Fotopanie HL można usłyszeć dużo pozytywnych wspomnień. Czy z FL było podobnie?
O Fotopanie FL tylko czytałem doniesienia: wszystkie bardzo pozytywne. Kiedy kolega likwidował ciemnię i dał mi trochę niewykorzystanych materiałów, to wśród nich znalazłem pudełko z napisem Fotopan FF i terminem przekroczonym jakieś 15 lat. Założyłem film do aparatu, i bez większych nadziei, że cokolwiek wyjdzie naświetliłem nominalnie. Już nie pamiętam w czym go wywołałem, ale okazało się, że wszystko wyszło jak należy, żadnego zadymienia, plam itp. Na marginesie był napis "Foton safety" bez oznaczeń rodzaju filmu. Odszukałem pudełko żeby jeszcze raz sprawdzić datę gwarancji - rzeczywiście 15 lat po terminie, ale zauważyłem jeszcze coś. Literki FF na pudełku były nadstemplowane "FL".Czyli to był Fotopan FL w opakowaniu zastępczym. Nigdzie już potem nie spotkałem Fotopany FL, nawet na Allegro. Gdybym znalazł to kupiłbym w ciemno nawet gdyby był 20 lat po terminie. Ten darowany wyszedł lepiej niż wcześniejsze Fotopany FF, na których dosyć długo fotografowałem (FF ponoć były na licencji Ilforda F).
Lux mea lex
ODPOWIEDZ