Zegar ciemniowy, jaki wybrać ? - prośba początkujacego

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

mig21
-#
Posty: 10
Rejestracja: 04 kwie 2016, 10:19

Zegar ciemniowy, jaki wybrać ? - prośba początkujacego

Post autor: mig21 »

Witam serdecznie użytkowników forum!
To mój pierwszy post wiec tym samym chciałbym się przywitać. Korex czytam już od dłuższego czasu i jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy użytkowników. Znalazłem tutaj sporo potrzebnych informacji więc chwała Wam za to!.
Trochę o sobie: fotografuje tylko na filmach w czarnobieli (nie dorabiam do tego jakiejś filozofii), jakiś czas temu postanowiłem wkręcić się w prawdziwa ciemnię. Do tego momentu niestety tylko skanowałem. Przestało mi to wystarczać a myślę ze fotografia powinna być oglądana na papierze. Ciemniowe harce sprawiają mi sporo przyjemności a ze swoich początków jestem zadowolony choć wiem ze jeszcze mam sporo do nauki.
A teraz do sedna sprawy:
Zegar jaki używam to polski Migo 2 i zauważyłem ze przy czasie ustawionym powyżej 2s zwyczajnie robi mnie w konia, zmierzyłem czas na oko stoperem i czasy są o wiele dłuższe. Czy jest to możliwe? Zegar jest zdezelowany, dostałem jako gratis. Więc pytanie jaki zegar wybrać? Czy wszystkie zegary powiększalnikowe maja takie samo wejście do podpięcia wtyczki z głowicy powiększalnika. Myślałem o zegarze Philipsa (chyba PDC) z trzema pokrętłami (bo tani) ale zauważyłem ze ma inna wejście z tyłu. Czy da się to jakoś obejść. Zegar podpinam do Magniafxa 4 plus głowic Color 3.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
darek6902
-#
Posty: 42
Rejestracja: 08 lut 2015, 13:48

Zegar ciemniowy, jaki wybrać ? - prośba początkujacego

Post autor: darek6902 »

Po powrocie do ciemni (po wielu latach) przerobiłem kilka różnych zegarów. Między innymi K19s. W latach 80-tych miałem taki w domu i był całkowicie wystarczający.
Niestety, to co w tej chwili jest dostępne na popularnym serwisie aukcyjnym (dalej piszę o K19) to porażka. Zegary nie trzymają czasów.
Po wielu próbach i rozczarowaniach nabyłem Vipo Combi. Był to strzał w tzw. dziesiątkę. Sprzęt dobry, trzyma czasy.
Obecnie chyba ze die sztuki widzę na a...ro.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zegar ciemniowy, jaki wybrać ? - prośba początkujacego

Post autor: J.A. »

mig21 pisze: Zegar podpinam do Magniafxa 4 plus głowic Color 3.
Głowicę podłączasz przez trafo, więc wyjście musi być inne. Kika dni temu był wątek o spalonych Philipsach, tam szukaj odpowiedzi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darek6902
-#
Posty: 42
Rejestracja: 08 lut 2015, 13:48

Zegar ciemniowy, jaki wybrać ? - prośba początkujacego

Post autor: darek6902 »

Ja podłączam trafo do zegara, a ten do gniazdka w listwie przepięciowej. Co prawda raz udało mi się spalić halogen, ale z mojej winy. Szybkie wyłączenie i włączenie zasilania (w zegarze). Podłączone do Laboratora 1200 z głowicą CLS 450. Halogen 250W, 24V
mig21
-#
Posty: 10
Rejestracja: 04 kwie 2016, 10:19

Zegar ciemniowy, jaki wybrać ? - prośba początkujacego

Post autor: mig21 »

Oczywiście podpianam tak jak darek6902: listwa - zegar - trafo - głowica. Tylko ten philips ma inne wejscie z tyłu jak na zdjęciu i stąd pytanie o różne rodzaje tych gniazd.
Załączniki
$_1.JPG
$_1.JPG (14.75 KiB) Przejrzano 3252 razy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zegar ciemniowy, jaki wybrać ? - prośba początkujacego

Post autor: J.A. »

Trzeba przełożyć wtyczkę w trafo, na taką która pasuje. Ale ja bym nie obciążał tego zegara trafem po tym co jest napisane w tym wątku spalony-zegar-pomoc-t11494.html
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Zegar ciemniowy, jaki wybrać ? - prośba początkujacego

Post autor: figureliusz »

I jeszcze kwestia, czy zegar wyłącza światło ciemniowe.
Ja tak mam i tak lubię :)
mig21
-#
Posty: 10
Rejestracja: 04 kwie 2016, 10:19

Zegar ciemniowy, jaki wybrać ? - prośba początkujacego

Post autor: mig21 »

Wiec odpuszczam Philipsa i K19, wezmę viponela jakiegoś.
Figurelriusz nawet nie wiedziałem ze zegary maja taka fajna funkcję ja wyłączanie swiatła, heh jeszcze sporo sie muszę nauczyć :-)
Dzięki za szybki odzew, pozdrawiam.
ODPOWIEDZ