Średni format z AF

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Średni format z AF

Post autor: figureliusz »

Co jest do wyboru? Co macie, co polecacie?

Mamiya 645AF, Pentax 645N (I i II), co jeszcze?
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Średni format z AF

Post autor: sejmajnejm »

Miałem Mamiyę AFD i aparat dawał radę. AF nie był demonem szybkości, ale był naprawdę pomocny, działał też ze szkłami manualnymi, jako potwierdzenie ostrości. Przyzwoity pomiar światła. Aparat z bateriami waży chyba mniej więcej tyle, co Hasselblad z pryzmatem, zatem ciężko robić zdjęcia jedną ręką ;) Miał dwie delikatne rzeczy. Taki wystający dynks z korpusu, który był wciskany przez kasetę oraz delikatne styki w komorze z bateriami (dodałem sprężynkę od strony +). Do tego w dość fatalnym miejscu miał gałkę od podnoszenia lustra, która wystawała poza obrys korpusu, jako jedyna na lewej ściance, co dość utrudniało pakowanie aparatu do torby itd. W kolejnych wersjach zdaje się przenieśli podnoszenie lustra do pokrętła z wyborem trybu działania, przy spuście. Na pewno bardziej szarpał przy robieniu zdjęcia niż np Hasselblad. Na razie nic więcej mi nie przychodzi do głowy.
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 231
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Średni format z AF

Post autor: Keek »

Hasselblad H, Rollei 6008AF, Contax 645.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Średni format z AF

Post autor: figureliusz »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Średni format z AF

Post autor: taharii »

Mam Hasselblada H2, bardzo polecam.
AF akceptowalny, może samolotów nim nie pofotografuje ale 'repo' nim robiłem.

Wykonanie i jakość nieziemska, obiektywy jakością miażdżą.

Teraz pewnie kupiłbym Mamiyę/Phase One właściwie bo obiektywy kosztują 1/10-1/5 tego co w hassku...

Możliwość fotografowania cyfrowo i analogowo jednym aparatem jest nieziemsko fajna. Mam plecy z cz/b ISO 50, cz/b ISO800, slajdem + cyfrowe i żadne warunki nie są mi straszne ;)
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Średni format z AF

Post autor: figureliusz »

no, cyfrowe ścianki i Hasie to nie ten budżet ale na p654 czy mamcię to można pozbierać
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Średni format z AF

Post autor: Jasiek Matacz »

P645N ma jeden bardzo fajny plus- kompatybilność osprzętu z cyfrowym P645. A aktualnie 645D używkę można wyrwać za 12-13k więc nie koniec świata jak ktoś ma używać profesjonalnie ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Średni format z AF

Post autor: J.A. »

Hmm? Jasiek Matacz, czy z powyższego wynika, że profesjonalnie = cyfrowo, co z kolei implikuje analogowo =/ profesjonalnie?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Średni format z AF

Post autor: sejmajnejm »

Naprawdę taki wyciągnąłeś wniosek? :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Średni format z AF

Post autor: J.A. »

Oczywiście, przecież to wprost wynika z tej wypowiedzi.
Jeżeli mam używać profesjonalnie, to mam mieć cyfrowe.
Jasiek Matacz pisze: kompatybilność osprzętu z cyfrowym P645
Jasiek Matacz pisze: jak ktoś ma używać profesjonalnie
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Średni format z AF

Post autor: sejmajnejm »

Jak dla mnie, to chodzi o możliwość taniego doposażenia sprzętu o cyfrowy średni format. Przecież dla zawodowego fotografa 12-13 tyś. zł to nie straszny majątek. Dla amatora to już raczej droga zabawa ;)
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Średni format z AF

Post autor: figureliusz »

Ja tam zrozumiałem, że zawodowiec (zarabiający na zdjęciach) może sobie pozwolić na wydatek rzędu nastu tysięcy (obojętnie, w analogu czy cyfrze).
Ale ja się nie czepiam :)

Ja zbieram...
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Średni format z AF

Post autor: jac123 »

Mam Mamiyę 645 AFD (+ ścianka), fajny i tani aparat (jak na AF, chyba zresztą najtańszy). Można stosować inne szkła przez przejściówkę. Polecam.
Mam też Rolka 6008 (format 6x6), ale bez AF. Fajny, ale ciężkawy.
Miałem H2 , ale żeby kupić jakieś szkła trzeba sprzedać nerkę, sprzedałem (aparat znaczy się).
Farfurnia
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:54
Lokalizacja: Zawadka Rymanowska
Kontakt:

Średni format z AF

Post autor: Farfurnia »

Ja od jakiegoś czasu używam Pentaxa 645n. Do tego obiektyw 45-85/f4,5, dość ciemny, ale jakoś daje radę. Teraz czekam na adapter, żeby przyczepić do niego Sonnara 180. W średnim formacie niczego więcej nie potrzebuję do tego, co mnie interesuje, a kasa przy zakupie nie zabija (choć nie mała, ale to jest względne). Może jasna, szeroka stałka, ale to kiedyś.
Aparat jest tak dobrze przemyślany i wykonany, że samo macanie go i kręcenie daje sporo frajdy. AF jest celny i na tyle szybki, że nie przeszkadza. Przewijanie filmu wydaje odgłos ruszającego autobusu, ale mi się podoba.
Kupił bym go jeszcze raz.
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Średni format z AF

Post autor: Jasiek Matacz »

Mi chodziło o założenie budżetów, dla kogoś kto na tym zarabia to nie jest specjalnie wielka kwota jak na tą branżę. Ale faktycznie w pewnym sensie uogólniłem że jak ktoś chce zarabiać to i potrzebuje cyfry do tego, niestety taka jest rzeczywistość w 99% przypadków - chociażby by mieć podgląd na bieżąco.
ODPOWIEDZ