Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: cbk »

Do projektu zmusił mnie obiektyw Tessar 4,5/40cm,
Obrazek

Ktoś wspaniałomyślnie usunął mu przysłonę ;]W prawdzie do kolodionu przysłona nie potrzebna, ale ja chcę mieć szkło w pełni działające, może kiedyś użyję do negatywów.

Pewnie, że nic prostszego, wszak CAD znam nie od dziś. Narysowałem co trzeba i zasymulowałem zamknięcie się przysłony. Wprowadziłem poprawki w położeniu pinów w listkach, tak by zamykała się jeszcze bardziej.

Obrazek

Potem, narysowałem patern na waterjeta.

Obrazek

Na waterjecie wycięto mi całość. Pierścienie w aluminium o grubości 5mm, i listki z blachy aluminiowej 0,13mm

Obrazek

Długo zastanawiałem się jak zamocować piny (których i tak jeszcze nie miałem) do listków. Pierwsza myśl to lutowanie, ale jakoś tak sceptycznie od razu to odebrałem. Potem myślałem o klejeniu, ale przypomniałem sobie jak kiedyś usiłowałem ratować pin właśnie super klejem epoksydowym. Działało przez 2 dni potem się urwał na spoinie. Dlatego też postanowiłem, że piny będą zakuwane na zimno w listkach przysłony. Piny będą mosiężne z uwagi na dobrą plastykę mosiądzu przy przyjmowaniu form wymuszanych impulsatorem kinematycznym z naprowadzaniem drewnianym, popularnie zwanym młotkiem. No to trzeba było zrobić piny. Konkretnie 32szt małych jak ogon chomika. Znienawidziłem je już po piątej sztuce, ale jakoś dałem radę.

Obrazek

Po wytoczeniu pinów, zacząłem je zakuwać w listkach przysłony. Praca lekka i fajna no i można się rypnąć w palec. W zasadzie nie sądziłem że aż tak łatwo uda się zakuć wszystkie piny w listkach przysłony.

Obrazek
listek "goły" bez pinów

Obrazek
listek z zakutymi pinami

Po zakuciu wszystkich pinów we wszystkich listkach, złożyłem całość.

Obrazek

Przyszedł czas na poczernienie wszystkiego, dopracowanie obiektywu pod względem połączeń gwintowych, które to było w tubusie i na pierścieniach trochę pozaklepywane. Udało się je odtworzyć tokarką. Dodatkowo problemem było zamontowanie bloku przysłony w korpusie, gdyż nie było że tak powiem do czego się "doczepić".

Po operacji toczenia gwintów tubus wewnątrz był porysowany. Dlatego też zeszlifowałem warstwę anodową i pomalowałem matową farbą czarną którą wraz z tubusem wypaliłem w piekarniku.
Obrazek
Poczernione wnętrze tubusa

Potem zamontowałem w tubusie przysłonę. W sukurs przyszły mi tu otwory w obudowie, które posłużyły za otwory ustalające nieruchomy pierścień przysłony. Później założyłem listki, ruchomy pierścień i zablokowałem go 3 pinami w rozstawie 120'.

Obrazek
Zainstalowana przysłona, lekko przymknięta.

Pozostało tylko zainstalowanie pierścienia napędy przysłony, co było ciężkie, bo tubus okazał się nieokrągły, jakby ktoś go nadepnął. Jest lekką elipsą, zatem pierścień ciężko ciężko się kręcił. Teraz jest już ok.

Obrazek
Zamontowany pierścień napędu przysłony.

Finalnie udało się złożyć wszystko. Gwinty są już ok, przysłona działa. Jedyna rzecz jaka została to wyskalowanie przysłon na pierścieniu, ale to już najmniejsze zmartwienie.

Obrazek
Piękny Carl Zeiss Tessar 40cm/4,5
God Is A Girl
D.M.M.
-#
Posty: 208
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: D.M.M. »

Podziwiam pracę. Zresztą od dawna. Już ładnych kilka lat temu zachwycałem się tym, co potrafisz zrobić z S2a czy akcesoriami do niej.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: J.A. »

cbk pisze: Na waterjecie wycięto mi całość. Pierścienie w aluminium o grubości 5mm, i listki z blachy aluminiowej 0,13mm
Ja zazdroszczę wykonawcy. Jak kiedyś chciałem zrobić coś w blasze 0,5 mm to mi powiedzieli, to se ne da, a w dwójce nierdzewnej tak wyorali. że lepiej bym pilnikiem wypiłował.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: cbk »

J.A. pisze:Ja zazdroszczę wykonawcy. Jak kiedyś chciałem zrobić coś w blasze 0,5 mm to mi powiedzieli, to se ne da, a w dwójce nierdzewnej tak wyorali. że lepiej bym pilnikiem wypiłował.
tu też kręcili nosem na to 0,13mm, ale powiedziałem, że jak się nie uda to i tak zapłacę za usługę. No i się udało
God Is A Girl
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: figureliusz »

Patrz, a ja na razie się poddałem - z mosiężnej 0.1 wyciąłem sobie nożyczkami, z zakuwaniem poległem (było i lutowane i sklejane - porażka), opakowanie wydrukowane jeszcze jakoś pracowało ale całość nie działała tak precyzyjnie jak chciałem :(

A próba zakupu blachy stalowej (najlepiej czarnej od razu) w takich ilościach też nic z tego :(
Ba, znalazłem blachę tytanową takiej grubości ale koszt był okrutny :)
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: cbk »

lutowanie, klejenie i inne "stykowe" łączenie jest z pupy. Tam są naprężenia zginające, a spoinka nie da rady ich przenieść. A zakuwając przenosisz moment gnący na gniazdo pina i na w zasadzie blachę w jego okolicach ;)
także tego
God Is A Girl
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: figureliusz »

Cóż, mosiężny pin w mosiężnej blaszce się nie udał.
Nabiorę zapału to znowu poszukam blachy 1.3 i podłubię :)
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: cbk »

figureliusz pisze:Cóż, mosiężny pin w mosiężnej blaszce się nie udał.
Nabiorę zapału to znowu poszukam blachy 1.3 i podłubię :)
bo zakuwasz w sobie materiały o tej samej plastyczności. Bez sensu w tym przypadku ;)
God Is A Girl
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: figureliusz »

Cóż, nauka czas i dziengi stoit :) Teraz już jestem mądrzejszy.
A masz jeszcze namiar, gdzie kupowałeś tak nikczemnie detaliczne ilości blaszki?
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: cbk »

Caly arkusz blachy, z drukarni, oddali mi bo zwalili naswietlenie i to byl odpad.
God Is A Girl
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: figureliusz »

O, a o drukarniach to nie pomyślałem.

/
Ech, po sąsiedzku była tylko płyta 0,27mm

/
Ha, a w kolejnej była 0,15 :)
Chyba trzeba się ruszyć

/
No dobra, ale mosiężnego pina to ja sobie w domu na wiertarce i pilnikiem tak nie utoczę :/
Cholera. Jak ja nie lubię oddawać gdzieś i za coś płacić 8-)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: Nomad »

Kurde kolego, a czy ten obiektyw PRZYPADKIEM nie miał przesłony wsuwanej ? Na zasadzie szybra z dziurką odpowiedniej średnicy ładowanego do tej szczeliny którą widzę na pierwszym zdjęciu (a przynajmniej wydaje mi się że widzę po 13 godzinach pracy na printerze). :shock:
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: cbk »

nie, nie miał.
God Is A Girl
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: figureliusz »

cbk pisze: tu też kręcili nosem na to 0,13mm, ale powiedziałem, że jak się nie uda to i tak zapłacę za usługę. No i się udało
Dobra, gdzie robiłeś. Na razie spuścili mnie do kosza z wycięciem w aluminium 0,13 (czy to laserem czy wodą) :-/
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Tessar 40cm/4,5 - przysłona DIY

Post autor: cbk »

Tabal w Lublinie
God Is A Girl
ODPOWIEDZ