Pomoc przy wywoływaniu filmow

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: aka »

dak pisze: 28 gru 2021, 09:14 lejmy chemię w kibel, zniknie nam z oczu jak śmieci wyrzucone do lasu, albo gumiak spalony w piecu.
W kontekście amatorskiego wywoływania filmów cz-b uwaga zupełnie nietrafiona. Po pierwsze - proces cz-b jest uprawiany przez mikroskopijną liczbę amatorów w porównaniu do ogółu wytwórców odpadów, po drugie - wspomniana oczyszczalnia Czajka ma przerób ponad 400 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę i po trzecie - nawet metr sześcienny przerobionego utrwalacza (skąd go wziąć?) włączony w tę ilość ścieków komunalnych+przemysłowych+szpitalnych nie jest w stanie zmienić w sposób mierzalny "czystości" wody opuszczającej oczyszczalnię. Po czwarte - w przyrodzie nic nie ginie i nie ma utylizacji, która nie zostawia po sobie negatywnego śladu np. spalanie osadów z oczyszczalni czy produkty neutralizacji substancji chemicznych. Tak więc stosujmy miarę adekwatną do skali zjawiska. Swoją drogą, w dawnych czasach zbierano przerobiony utrwalacz nie z troski o środowisko tylko dla odzysku srebra.
Ps. Mój sąsiad w trosce o środowisko zamienił średniolitrażowe auto benzynowe na czterolitrowego suv'a hybrydowego. Nie wiem jakie biuletyny czyta, ale jest głęboko przekonany, że jest teraz bardziej "zielony" ;-)
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: oKuba »

aka pisze: 28 gru 2021, 11:13 Nie wiem jakie biuletyny czyta, ale jest głęboko przekonany, że jest teraz bardziej "zielony"
8-)
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: oKuba »

aka pisze: 28 gru 2021, 11:13 Swoją drogą, w dawnych czasach zbierano przerobiony utrwalacz nie z troski o środowisko tylko dla odzysku srebra.
To prawda, ale mowa o wspolczesnych czasach. Zreszta kazdy i tak czyni jak mu nakazuje sumienie
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: aka »

oKuba pisze: 28 gru 2021, 11:19 Zreszta kazdy i tak czyni jak mu nakazuje sumienie
Sumienia tu bym nie włączał. Raczej chodzi o zdrowy rozsądek. Spalona benzyna/ON w drodze do punktu bardziej zaszkodzi środowisku niż litr utrwalacz wlany do ścieków podlegających oczyszczaniu.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: oKuba »

aka, Wiec jak dla mnie sumienie i zdrowy rozsadek :-P

Chemikiem czy tez bakteriologiem nie jestem, wiec ciezko mi ocenic, czy faktycznie tak jest jak piszesz w tym porownaniu. Ja woze do utylizacji, a nie jade tam z powodu 5 litrow utrwalacza, a robie to zawozac inne rzeczy, znaczy przy okazji.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: aka »

oKuba pisze: 28 gru 2021, 12:03 Wiec jak dla mnie sumienie i zdrowy rozsadek
I w porządku. Ja nikogo nie mam zamiaru odwodzić od działania, a jedynie nie podoba mi się przesada i próba indoktrynacji. Najbardziej wkurzają mnie działania pozorne lub sprzeczne. Dla przykładu - w W-wie trwa poszukiwanie "sprawiedliwego" sposobu naliczania kosztów odbioru odpadów z lokali mieszkalnych. Był ryczałt od mieszkańca, potem opłata na podstawie zużycia wody (!!!!!), teraz jest ryczałt od lokalu - to jeszcze nie koniec, a osady w Czajki jeżdżą na pola w różne rejony Polski. O plamach oleju, które zostawiają śmieciarki na chodnikach przed budynkami nie wspomnę...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: J.A. »

aka pisze: 28 gru 2021, 13:28 O plamach oleju, które zostawiają śmieciarki na chodnikach przed budynkami nie wspomnę...
5 tygodniowo, zamiast jednej. I automatycznej sortowni.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: zladygin »

Osobiście wylewam do zlewu, ale może warto zastanowić się nad utylizacją.

Ale Panowie, nie debatujmy już o ekologii. Na ten temat już było w kilku innych wątkach.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: aka »

zladygin pisze: 28 gru 2021, 17:25 nie debatujmy już o ekologii
Kończąc dodam tylko, że jeśli ktoś ma przydomowe szambo (i podsypuje "drożdży") albo i taką ogrodową instalację oczyszczającą to oczywiście nie wylewamy do zlewu.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: jac123 »

A nad czym tu debatować? Każdy zakład utylizacyjny przyjmuje odpady niebezpieczne. Jeśli więc mamy tego kilka ton / hektolitry , to można się tam udać i oddać. Jeśli natomiast jest tego kilka litrów , to szkoda odpalać samochód. Zawsze należy rozważyć koszty i korzyści dla środowiska (i naszego portfela). Nie popadajmy w ekologizm.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: PPaweł »

dak pisze: 27 gru 2021, 12:11 raz w miesiącu zawieźć pięciolitrową bańkę zużytej chemii do PSZOKu
Ja mówiłem o szklance. Jakbym produkował pięciolitrowe bańki, to owszem, pewnie bym coś konkretniejszego z nimi robił.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: oKuba »

PPaweł pisze: 30 gru 2021, 09:32 Jakbym produkował pięciolitrowe bańki
Müsli, ze malo jest takich amatorow co piecolitrowe produkuja. Po prostu zlewasz do banki i czekasz az sie zapelni a pozniej majac okazje oddajesz do utylizacji. Proste
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: oKuba »

jac123 pisze: 28 gru 2021, 18:49 Zawsze należy rozważyć koszty i korzyści dla środowiska (i naszego portfela).
Tutaj sie nie zgadzam. Przecietny czlowiek nie jest w stanie tego rozwazyc. Owszem wlasny portfel to jak najbardziej, ale na tym sie konczy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: J.A. »

To twierdzicie, że u was PSZOKi są przy centrach handlowych, albo w okolicy ratusza, że przy okazji innych spraw oddajecie te wasze 5 litrów utrwalacza?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pomoc przy wywoływaniu filmow

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 30 gru 2021, 10:16To twierdzicie,
Tak nie twierdzimy. Przynajmniej ja nie. Przy okazji znaczy, gdy bede tam nastepnym razem. A jestem kilka razy w roku
ODPOWIEDZ