polypan f + ... no własnie co?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Pio
-#
Posty: 43
Rejestracja: 03 lut 2008, 21:42
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

polypan f + ... no własnie co?

Post autor: Pio »

Zaopatrzyłem się w 90 metrową szpulę polypana f - przeterminowanego od 2006 roku.
Na dwa tygodnie przed miesięcznym wyjazdem, na który zamierzam wziąć około 20 rolek zastanawiam jak się do niego zabrać :)

Zawartość zdjęć to w 90% będzie street w mocnym słońcu - dość duży kontrast i ziarno nie będą mi przeszkadzać.

Po powrocie do dyspozycji będę miał rodinala (dokładniej r09 one shot), D-76 i microphena.
Teraz do ew szybkich testów tylko r09 one shot i użyte już stocki ID-11 i microphena...
microphen raczej się nie nada ale wymieniłem go, bo może ktoś zna jakiś cudowny przepis :)

Z powodu braku możliwości testu zwracam się do Was z pytaniem: jak go najlepiej naświetlić i jak wywołać (biorąc pod uwagę jego lekkie przeterminowanie)?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

skoro masz jeszcze dwa tygle, poświęć parę metrów na testy. przeterminowany dużo nie jest, więc może się okazać, że można go świecić nominalnie, jeśli nie to +1EV czyli jako 25ASA, ale żeby to stwierdzić, trzebaby teścik strzelić, czyż nie? wołać mniej więcej jak radzą w tej tabeli http://www.korex.net.pl/wywolywanie/wyw ... olypan.pdf ja osobiście bym obstawał przy D-76 1:1 lub nawet 1:3, bo taki lubię (1:3). ewentualnie rodzinał 1:100, bo też lubię. ale Ty możesz nie lubić więc: zrób test.

pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Zrobiłem parę rolek polypana, nie przypadł mi do gustu głównie ze względu na ziarno.

Przykładowe zdjęcie: album_pic.php?pic_id=901

Jeśli mnie pamięć nie myli, bełtałem w rodinalu 1+100. Świecony na 50, a też był trochę po terminie.
Awatar użytkownika
Pio
-#
Posty: 43
Rejestracja: 03 lut 2008, 21:42
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Pio »

rbit9n: Są dwa problemy: ID-11 został mi tylko stock użyty kilka razy i nowe 5litrów będę miał dopiero po powrocie w sierpniu. I do tego aparat w serwisie do 21ego... Ale zdążę zrobić test z rodinalem 1:100 kilka dni przed wyjazdem :)
zieloo: Mi takie ziarno nie przeszkadza, zwłaszcza w streecie :)
Mogę wiedzieć jak dokładniej bełtałeś? 40 minut?
Jak Ci się robiło z niego odbitki?

Przypuszczałem, że przejdziemy do tematu wołania akutancyjnego. Dlatego rodzi się jeszcze jedno pytanie: czy wołanie akutancyjne jest możliwe w krokusie tank 2000 z 5 filmami? Mam na myśli równe stężenie rodinala w jakby nie patrzeć wysokim koreksie.
W teorii mogę użyć kaisera ale specjalnie kupuje tanka, by wywołać wszystkie filmy z tego wyjazdu w ok 1-2 dni, a nie w tydzień ;)

Dziękuję pięknie za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

to faktycznie problem, z testami.

w przypadku wołania akutacyjnego w dużych rozcieńczeniach, sądzę, że pojemność koreksu nie będzie miała znaczenia.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Pio pisze:Mogę wiedzieć jak dokładniej bełtałeś? 40 minut?
24 minuty, R-09 1+100. Z odbitkami nie było problemu.

Czułość 50 na street, to trochę mało, ale gdybym miał go 90m to pewnie zrobiłbym tak samo ;-)

Też mam krokusa 2000, nic się nie dzieje przy 1+100.
Awatar użytkownika
Pio
-#
Posty: 43
Rejestracja: 03 lut 2008, 21:42
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Pio »

Jak aparat wróci z serwisu, to porobię testy.
Ponaświetlam na ISO 25,50,100 i wywołam na trzy sposoby w rodinalu 1+100 (25min, 40min i 60min).
Na pewno podzielę się jego wynikami przed 30 czerwca, a efektami zastosowania ich w praktyce w sierpniu :)

Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

rodinal jest moim zdaniem ogólnie brzydki, tak z hp5+ jak i z agfą apx (z tymi akurat miałem do czynienia), natomiast d-76 na pewno spróbuj, sam będę wołał polypana od weeseego @ 100 ISO @ d-76 1+2. może jeszcze xtol gdybyś miał. tych czterech lat przeterminowania na dobrą sprawę nawet nie musisz widzieć, to nie jest wysokoczuły negatyw, naświetlaj spokojnie 50 jeśli Ci wygodnie.
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Zrobilem kilka rolek polypana, wlasnie stritowych w pelnym sloncu, na nieco innej szerokosci geograficznej gdzie byla to czulosc akurat :-)
Powywolywalem to w D76 1+3 zeby troche zmiekczyc kontrasty no i efekt mi sie podoba:

Obrazek

Obrazek

To sa skany z filmu z plaskiego epsona, wyostrzane w shopie wiec troche nedza ale odbitki spod powiekszalnika wyszly super. Swiecone na ISO50, moczone 23 minuty w 21 st. C, machane 10-15 sek. co minute.

W ogole bardzo mi sie ten polypan spodobal wiec juz wiem czym bede strzelac w wakacje.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

23 minuty w 1+3? sporo
mnie wydają się zbyt jasne
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Tam bylo mocne slonce a polypan tak ma, ze biele swieca.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

czyli co, delikatnie niedowołać, żeby się tego pozbyć?
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Z tego co mi mowili, to taki wlasnie jest polypan.
Ale w strone niedowolania jest jakies pole do popisu mysle.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
Pio
-#
Posty: 43
Rejestracja: 03 lut 2008, 21:42
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Pio »

dziękuję za odpowiedzi i dyskusje :)
zrobię na dniach testy z rodinalem i po powrocie wywołam też kilka rolek w ID-11 1+3 :)
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

już za późno, już nastrzelałem na iso 100. teraz cała nadzieja w d-76.
ODPOWIEDZ