Podglądanie negatywu

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Podglądanie negatywu

Post autor: jac123 »

aka pisze: 13 lut 2019, 15:40 Była na forum dyskusja o podświetlarkach i ktoś zapodał link:
https://ledex.pl/kategoria-produktu/led ... x/copitoo/
nabyłem i jest bardzo o'k.
A którą konkretnie kupiłeś?
Czy tylko podświetlasz, czy też przefotografowujesz cyfrą?
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Podglądanie negatywu

Post autor: aka »

jac123, miałem trochę szczęścia, zamówiłem a5 z karbonową obudową, a w ramach gwiazdkowej promocji dostałem a4 (tak jakoś wyszło w rozmowie telefonicznej). A5 pewnie byłaby trochę za mała, na a4 wygodniej się operuje paskami po 6 małych klatek. Wbrew moim obawom co do temperatury barwowej (6500K) nawet kolorowe slajdy bardzo dobrze się przegląda (podobno do koloru się zwykło używać 5500K) - barwy są ok. Można zamówić z podświetleniem 3500K, ale to z pewnością do foto za ciepła barwa. Nie próbowałem przefotografowywać cyfrą. Z mojej rozmowy wynika, że firma produkuje te panele i mogę powiedzieć, że jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie. No i intensywność podświetlania jest regulowana od zera do pełnej.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Podglądanie negatywu

Post autor: J.A. »

aka, jeżeli chodzi o temperaturę barwową, to różnica w odbiorze między 6,5k, a 5,5k, jest znacznie mniej dostrzegalna niż między 5,5, a 4,5k. Ta skala nie jest liniowa.
W naszej szerokości geograficznej w ciągu dnia od 10 do 14-tej latem temperatura w słoneczny dzień waha się od 5k do 7k. A różnicy w ogóle nie zauważamy, a na slajdach jest minimalna.
Od temperatury barwowej do oceny slajdu znacznie ważniejsze jest ciągłość widma. Współczynnik Ra źródła światła. Ra poniżej 80 już daje wyraźnie gorszą reprodukcję barw.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Podglądanie negatywu

Post autor: mrek »

Nomad pisze: 13 lut 2019, 17:43 Jedyny problem to struktura e-papieru. Najwygodniej jest położyć negatyw na powierzchni podświetlarki, trzymając lupę w ręku - ale wtedy powierzchnia jest widoczna jako raster w światłach. Można to obejść, oddalając oglądany negatyw od powierzchni świecącej.
Mój pomysł na razie nadal w sferze projektu. Nie miałem czasu spojrzeć. Zresztą oglądam negatywy przez lupę zegarmistrzowską (wolne obie ręce) i nie kładę ich raczej nigdzie poza szybą powiększalnika.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Podglądanie negatywu

Post autor: 4Rider »

... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
The way I am
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 mar 2019, 05:03
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Podglądanie negatywu

Post autor: The way I am »

J.A. pisze:mrek, czasami tak robię z iPadem, ale to mało wygodne. Choć w ostateczności jest lepiej niż oglądanie na żarówkę w lampie.
Ja używam na 35mm argusa.. Ma już pewnie z tysiąc lat Obrazek i nadal się dobrze sprawuje. ( tylko dla tych co tną film na slajdy)

Obrazek

Dzięki,


Dzieki,


-----------------------------------------------------------------------------------
www.myphotoart.org
ODPOWIEDZ