Podgląd głębi ostrości

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

xero
-#
Posty: 10
Rejestracja: 19 cze 2007, 08:36
Lokalizacja: Poznań

Podgląd głębi ostrości

Post autor: xero »

Jak w temacie: niby mam podgląd głębi ostrości w aparacie, ale to co widzę przez obiektyw w trakcie robienia zdjęcia jakoś się nie pokrywa z tym, jak zarejetrowane jest zdjęcie - chodzi mi tutaj o głębię ostrości, rozmycia itp.
Może coś źle robię?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Może to Twoje subiektywne odczucie.

A jaki to jest aparat i obiektyw?
szkudlarek
-#
Posty: 24
Rejestracja: 18 mar 2008, 22:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: szkudlarek »

Hm na pewno się pokrywa, lecz na matówce zwykle obraz jest dość ciemny podczas podglądu. Ja osobiście nie korzystam z tego zbyt często. Najpierw mierzę odległość do przedmiotów wyznaczających początek i koniec odleglości fotografowania. Następnie ustalam przesłonę gwarantującą objęcie ów zakresu. Następnie ustalam czas. I wiem, że od tego do tamtego miejsca bedzie ostre - ale to na pewno wiesz.
PS, a czym robisz?
el
-#
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2008, 22:58
Lokalizacja: Kępno/Wrocław

Post autor: el »

W canonowskich aparatach trzeba przycisnąć taki mały czarny przycisk by przysłona się zamknęła. Wtedy będziesz raczej bliżej tego co się stanie.
W obiektywach M42 też jest przełącznik z A na M.
xero
-#
Posty: 10
Rejestracja: 19 cze 2007, 08:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: xero »

szkudlarek pisze:Hm na pewno się pokrywa, lecz na matówce zwykle obraz jest dość ciemny podczas podglądu. Ja osobiście nie korzystam z tego zbyt często. Najpierw mierzę odległość do przedmiotów wyznaczających początek i koniec odleglości fotografowania. Następnie ustalam przesłonę gwarantującą objęcie ów zakresu. Następnie ustalam czas. I wiem, że od tego do tamtego miejsca bedzie ostre - ale to na pewno wiesz.
PS, a czym robisz?
No właśnie parę razy byłem zaskoczony różnicą pomiędzy tym co widziałem na matówce a tym co było na zdjęciu. Ale może to tylko kwestia wprawy...

A fotografuję:
analog: Canon FtbN
cyfra: Canon D350

Pozdrawiam
xero
-#
Posty: 10
Rejestracja: 19 cze 2007, 08:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: xero »

el pisze:W canonowskich aparatach trzeba przycisnąć taki mały czarny przycisk by przysłona się zamknęła. Wtedy będziesz raczej bliżej tego co się stanie.
W obiektywach M42 też jest przełącznik z A na M.
Dzięki, ale wiem jak się uruchamia podląd w moich aparatach :-P

Mogę jeszcze dodać, że w Canonie FtbN podgląd uruchamia się przechyleniem wajchy od samowyzwalacza w przeciwną stronę niż naciągnięcie samowyzwalacza

Pozdrawiam
szkudlarek
-#
Posty: 24
Rejestracja: 18 mar 2008, 22:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: szkudlarek »

Jeżeli zdarza Ci się to w obu aparatach, to coś chyba coś nie tak jednak myślisz albo robisz?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

xero pisze:No właśnie parę razy byłem zaskoczony różnicą pomiędzy tym co widziałem na matówce a tym co było na zdjęciu. Ale może to tylko kwestia wprawy...
powiem Ci tak. dopóki robiłem na małym obrazku, nawet nie używałem podglądu, nie dość że masakrycznie ściemnia się w wizjerze, to w dodatku wizjer jest dość mały, co powoduje że taki pinglarz jak ja nie widzi żadnej różnicy. ale od kiedy robię na średnioformatowej lustrzance, doceniłem podgląd, no, ale nawet jak sie ściemni obraz na matówce, to ponieważ ma ona rozmiar klatki (6x6cm) widać wszystko jak przysłowiowy kaktus na dłoni.

pozdrawiam
p.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

rbit9n pisze:ale od kiedy robię na średnioformatowej lustrzance, doceniłem podgląd,
A ja mam TLR-a, a tam podglądu nie ma (prócz tego co na pokrętle ostrości zobaczę - wykres rozkładu głębi ostrości).

Ma ktoś jakiś pomysł, aby w czasie rzeczywistym obserwować podgląd głębi ostrości w lustrzankach dwuobiektywowych (np. takich jak w moim avatarze)?
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Poniewaz obiektyw celowniczy w lustrzance dwuobiektywowej nie ma przeslony, nic latwo nie da sie zrobic. Jedyna idea, ktora mi wpada do glowy, to dekiel z prowizoryczna przeslona (dziura) nalozony na obiektyw. Ale jak obliczyc wielkosc tej dziury, by byla wlasciwym odpowiednikiem?
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

slawoj pisze:Ma ktoś jakiś pomysł, aby w czasie rzeczywistym obserwować podgląd głębi ostrości w lustrzankach dwuobiektywowych (np. takich jak w moim avatarze)?
AJK pisze:Jedyna idea, ktora mi wpada do glowy, to dekiel z prowizoryczna przeslona (dziura) nalozony na obiektyw.
coś takiego przed wojną produkował Rollei do swoich TLR'ów. właściwie, była to przysłon, którą się przykładało do obiektywu celownika, przymykało do żądanej przysłony i włala.

http://www.cameramanuals.org/rolleiflex ... ord_ii.pdf strona 9
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

No właśnie parę razy byłem zaskoczony różnicą pomiędzy tym co widziałem na matówce a tym co było na zdjęciu. Ale może to tylko kwestia wprawy...

A fotografuję:
analog: Canon FtbN
cyfra: Canon D350

Pozdrawiam[/quote]


Wierność podglądu głębi w lustrach to przede wszystkim sprawa matówki.
Nie wiem jak jest w FtbN ale w 350D tak jak w prawie wszystkich jest standardowa matówka, o dobrej jasności ale nieodzwierciedlająca rzeczywistej głębi. Nawet w modelach półprofesjonalnych i profesjonalnych Eos 5D, Eos 1V jest matówka tego samego rodzaju tylko że te aparaty mają możliwość szybkiej jej zmiany . W modelu 350D można to zrobić ale jest trochę trudniej

http://www.katzeyeoptics.com/ccp51/medi ... en_20D.pdf

albo trzeba skorzystać z serwisu canona...
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

W Nikonie F90X - ma zdjęciu wychodzi dokładnie to co widzisz na matówce (chodzi o podgląd głębi ostrości).
I za to lubię ten aparat.
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

slawoj pisze: Ma ktoś jakiś pomysł, aby w czasie rzeczywistym obserwować podgląd głębi ostrości w lustrzankach dwuobiektywowych (np. takich jak w moim avatarze)?
Znam tylko jedno wyjście - Mamiya C3xx plus szkło 105mm f3.5 DS, to z działającą przysłoną.
ODPOWIEDZ