Początkujący...

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Prysznic jest idealny jeśli masz brodzik...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:cerata
Dobre!
Lux mea lex
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

W temacie barytu - ostatnio spróbowałem Ilforda warmtona, i jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłem, po zapaleniu światła, jeszcze w utrwalaczu, że brzegi papieru strzępią się i emulsja jakby się odklejała. Na szczęście tylko na samym brzegu. Może noże do cięcia im się w fabryce stępiły?
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Ja ja robię z 20 dużych odbitek rocznie to cena będzie do zaakceptowania. starą suszarkę gdzieś mam rzuconą w garażu(kiedyś pewien fotograf opróżniał zakład i i odkupiłem od niego Opemusa 6 w idealnym stanie i gratisowo stałem się właścicielem 4 passatów wypełnionych mocno losowym sprzętem fotograficznym który miał iść na złom :lol: ). Bałem się delikatności i tego jak wszyscy opisują mordercze płukanie tych odbitek bo inaczej przykleją się do szyby...
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

Jeśli jesteś miłośnikiem meblościanek z czasów wczesnego Gierka (wysoki połysk) i błyszczącego papieru fot, to pewien problem jest. To wymaga starannego wyczyszczenia powierzchni do przyklejenia papieru (obojętnie czy płyta w suszarce czy szyba). Jeśli nie jesteś emocjonalnie związany z błyszczącą powierzchnią, to nawet błyszczące papiery dają fajną fakturkę gdy suszysz je dupką do szyby. Co najważniejsze, nie trzeba się tak pieprzyć z polerowaniem szkła :) Wystarczy przemyć.
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

zdecydowanie wole tzw "perłę" lub "Velvet" czy jak inaczej oznaczają półmat(bardziej w stronę matu niż błysku) ;-)
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Jasiek Matacz pisze:Czy ktoś może mi przybliżyć różnice między Ilford Express a MG IV Deluxe?
Xpress'a nie nie lubię, MG IV bardzo lubię. Nie pamiętam już czemu, ale widziałem wyraźnie różnicę i przesiadłem się definitywnie. Jak znam swój gust, pewnie chodziło o przejścia tonalne i kwestie kontrastu.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

z cerat najlepszy tetenal vario rc. i tak.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
krzysiek413
-#
Posty: 26
Rejestracja: 18 sty 2014, 15:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krzysiek413 »

Cześć!
Posiadam Kieva 88 i chciałbym się dowiedzieć czy jest sens robienia odbitek na papierze o wymiarach 10x15?
Wiem że to mały rozmiar jak na średnioformatowy film jednak aktualnie nie mam nic większego.
w przyszłości pewnie będę musiał się zaopatrzyć w większą maskownice oraz kuwety jak i pokombinować z powiększalnikiem(krokus)...

O, a może macie jakieś patenty na maskownice? Duże są drogie więc może ktoś zna jakiś niskobudżetowy projekt lub rozwiązanie domowe(hand made=home made) ?


Gdy pierwszy raz wywoływałem zdjęcia z tatą wszystkie odbitki z utrwalacza lądowały w umywalce z wodą i sobie pływały. Niestety tata robił tak jak stara szkoła go nauczyła a papiery z podłożem plastikowym nie lubią takiej wilgoci i brzegi się rozkleiły jednak to nie istotne. Jak suszycie takie papiery? Czytałem o szybie, nagrzewnicy?, specjalnej maszynie, rozkładaniu na gazetach i kultowym wieszaniu na sznurku.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

krzysiek413 pisze:Posiadam Kieva 88 i chciałbym się dowiedzieć czy jest sens robienia odbitek na papierze o wymiarach 10x15?
Oczywiście. Pytanie w stylu litrowy czajnik, czy warto w nim gotować wodę na jedną herbatę.
krzysiek413 pisze:Jak suszycie takie papiery? Czytałem o szybie, nagrzewnicy?, specjalnej maszynie, rozkładaniu na gazetach i kultowym wieszaniu na sznurku.
Plastiki suszy się na sznurku, baryty na gorąco na suszarce, lub na zimno na szybie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

krzysiek413, ja nie widzę sensu w odbitkach mniejszych niż 18x24. Niezależnie od wielkości powiększenia czas pracy nad odbitką jest podobny, a na "pocztówkach" niewiele widać i nawet trudniej je dobrze zrobić.
Maskownica? Popatrz na gotowe passepartout, może to Ci pomoże.
Plastiki można dość szybkow wypłukać, ja zwykle wrzucam na parę minut do wody, potem płuczę pod bieżącą wodą chwilę. Po wyjęciu woda spływa, kładę je na zwykły suszak do prania i tyle.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

krzysiek413 pisze:Gdy pierwszy raz wywoływałem zdjęcia z tatą wszystkie odbitki z utrwalacza lądowały w umywalce z wodą i sobie pływały. Niestety tata robił tak jak stara szkoła go nauczyła a papiery z podłożem plastikowym nie lubią takiej wilgoci i brzegi się rozkleiły jednak to nie istotne. Jak suszycie takie papiery? Czytałem o szybie, nagrzewnicy?, specjalnej maszynie, rozkładaniu na gazetach i kultowym wieszaniu na sznurku.
w instrukcji każdej ceraty piszą, żeby płukać 5 - 10 minut.przy dłuższym płukaniu cerata nawet jeśli się nie rozklei, to się pofałduje, a tego potem nie rozprostujesz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Jerzy pisze:krzysiek413, ja nie widzę sensu w odbitkach mniejszych niż 18x24.
Do swoich nowych, artystycznych i dopieszczonych zdjęć ;P
też uważam, że duży rozmiar sprawdza się najlepiej, jednak...

jakiś czas temu powiększałem cztery czy pięć rolek małego formatu, zdjęć robionych w i zaraz po II Wojnie Światowej, zdjęcia w formacie 9x14 na pożółkłym fotonie wyszły bajecznie, spokojnie można by uznać je za znalezione na strychu relikty historii.

Moim zdaniem na wypasionym i wielkim papierze sporo by straciły.
szwajcarski
-#
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 14:25
Lokalizacja: Lublin

Post autor: szwajcarski »

Czesc!

Chcialbym zaczac robic odbitki, ze sredniego formatu. Mam dostęp do powiekszalnika Meopta z zamocowanym Janpolem (z filtrami) oraz całą szafę różnych stałogradacyjnych papierów Fotonbrom.

Podejrzewam jednak, że na początku nie mając żadnego punktu odniesienia będzie mi trudno połapać się co robię źle, więc decyduję się na kupno wielogradacyjnego. Jeśli chodzi o rodzaj, to plastik i prawdopodobnie ADOX MCP, błyszczący.

Do Fotonów, polecano używać Fenal W-14 (skoro jest kontrastowy, nadaje się tylko do mdłych scen aby pobijać kontrast?) Chcialbym kiedys popróbowac i Fotonow. Zastanawia mnie ponadto, czy można używać go również do Adoxa? Rozumiem, że jesli tak to wpływ "kontrastowosci" Fenalu tak czy siak ostecznie bedzie neutralizowany przez regulację filtrami?


Czy może dać spokoj, kupic wszystko co najtansze np. Tetenala (utrwalacz mam Tetenal Superfix) i po prostu robic?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

szwajcarski pisze:odejrzewam jednak, że na początku nie mając żadnego punktu odniesienia będzie mi trudno połapać się co robię źle, więc decyduję się na kupno wielogradacyjnego. Jeśli chodzi o rodzaj, to plastik i prawdopodobnie ADOX MCP, błyszczący.
I dzięki temu już na pewno nie będziesz wiedział co robisz źle.
szwajcarski pisze:Do Fotonów, polecano używać Fenal W-14
To jest dobry, żeby nie powiedzieć bardzo dobry wywoływacz do wszystkiego.
szwajcarski pisze:Czy może dać spokoj, kupic wszystko co najtansze np. Tetenala
Masz co masz, wymień obiektyw, a na powiększalnik załóż głowicę, lub kup filtry do szufladki. Bo najgorszy w tym wszystkim to jest janpol.

Robiąc na papierze o stałej gradacji od ręki i bez żadnego dumania będziesz widział, czy ten konkretny negatyw jest za kontrastowy czy za miękki. Jeżeli wyjdzie Ci, że cały filmy trzeba powiększać na wyższej/niższej gradacji będziesz wiedział, że film niedowołałeś/przewołałeś.
Oczywiście jeżeli te papiey Fotonu są w dobrej kondycji, bo jak mają zadymienie, to raczej do zabawy i eksperymentów, a nie normalnej pracy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ