Początkujący...

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Też możliwe. W zasadzie to nawet lepiej, bo cały "kurs" będzie w warunkach bojowych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

Jednak wujek stwierdził, że podzieli się swoją wiedzą i jestem z nim na jutro umówiony. Kupiłem też żarówkę LED świecącą na czerwono. Mam tylko jeszcze jedno pytanie - zasada z kręceniem trzpieniem jest stosowana i przy stocku i przy wywoływaniu wywoływaczem rozcieńczonym? Na opakowaniu ID11 jest tylko wzmianka o 10 sekundach kręcenia na początku każdej minuty, nie ma nic o kręceniu na samym początku. Czyli jak - kręcić przez te 30 sekund na samym początku, czy nie?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Obracaj całym koreksem, fikołki "nogami do góry". Trzydzieści sek na początku też obracaj.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Przypuszczam. że UIMP, nie będzie mógł robic fikołków koreksem. Nie ten typ co by na to pozwalał.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

No, to wróciłem. Wszystko się udało, ale gdyby nie Wy i wujek, to nie zaszedłbym tak daleko. Film się suszy, a w poniedziałek prawdopodobnie będę robił odbitki. Pochwalę się moimi zdjęciami pewnie na mojej stronie, ale to w najbliższym czasie.
mishkin
-#
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2014, 20:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mishkin »

Witam,
mam problem z wykonaniem odbitki. Jestem pewien, że to banalna sprawa bo jestem początkujący i wiem tyle co nic.
No ale do rzeczy. Chodzi o to, że gdy wywołuję odbitkę to za którymś razem obraz pojawia się rozmyty i nie po stronie emulsji tylko po stronie podłoża.
Papier na powiększalniku zawsze kładę w ten sam sposób - emulsją do góry.
Nie mam pojęcia dlaczego czasami papier zaświetla się prawidłowo a czasami po złej stronie.
To na pewno banał ale doprowadza mnie to do szału :D
Z góry wielkie dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

mishkin pisze: Nie mam pojęcia dlaczego czasami papier zaświetla się prawidłowo a czasami po złej stronie.
To na pewno banał ale doprowadza mnie to do szału :D
Z góry wielkie dzięki za pomoc!
nie ma innej możliwości jak fakt, że źle wkładasz papier. emulsja nakładana jest tylko z jednej strony.
mishkin
-#
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2014, 20:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mishkin »

Dzięki za odpowiedź!
Brałem to początkowo pod uwagę, ale papier po stronie emulsji wyraźnie różni się powierzchnią. Za każdym razem to czuję i kładę papier w ten sam sposób - tą bardziej chropowatą stroną ku górze(papier półmat, plastikowy, fomaspeed).
I mając to na uwadze stopniowo wpadałem w coraz większą frustrację, bo raz naświetlało się prawidłowo a innym razem nieprawidłowo.
Czy możliwe jest to, że niedokładnie przycisnąłem papier i przez to światło mogło się dostać pod papier i zaświetlić go z od spodu ?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

UIMP pisze:Wysłany: Śro 07 Sie, 2013
No, to wróciłem. Wszystko się udało, ale gdyby nie Wy i wujek, to nie zaszedłbym tak daleko. Film się suszy, a w poniedziałek prawdopodobnie będę robił odbitki. Pochwalę się moimi zdjęciami pewnie na mojej stronie, ale to w najbliższym czasie.
Pewnie odbitki nie wyszły ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

mishkin pisze:Dzięki za odpowiedź!
Brałem to początkowo pod uwagę, ale papier po stronie emulsji wyraźnie różni się powierzchnią. Za każdym razem to czuję i kładę papier w ten sam sposób - tą bardziej chropowatą stroną ku górze(papier półmat, plastikowy, fomaspeed).
I mając to na uwadze stopniowo wpadałem w coraz większą frustrację, bo raz naświetlało się prawidłowo a innym razem nieprawidłowo.
Czy możliwe jest to, że niedokładnie przycisnąłem papier i przez to światło mogło się dostać pod papier i zaświetlić go z od spodu ?
nawet gdyby następowało zaświetlenie spodniej części papieru, to i tak świadczyłoby o tym, że położyłeś go odwrotnie. nie ma innej opcji. dla pewności możesz wyjmować arkusze papieru przy lampie ciemniowej ( najlepiej skierowanej palnikiem w sufit) i po upewnieniu się na której stronie jest emulsja, rysować ołówkiem mały krzyżyk na spodzie. po włożeniu i ponownym wyciąganiu papieru do naświetlania, będziesz miał gotowca ;)
mishkin
-#
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2014, 20:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mishkin »

Tym razem sprawdziłem papier bardzo dokładnie i doszedłem do wniosku, że faktycznie mogło być tak, że w niektórych przypadkach mogłem włożyć papier odwrotnie. Zresztą logicznie rzecz ujmując jest właśnie tak jak piszesz - nie ma innej opcji.
Tak czy inaczej dzięki za pomoc.
Następna lekcja nauczona no i taka osobista obserwacja, że papiery półmatowe są bardziej zdradzieckie od błyszczących bo trudniej wyczuć po której stronie jest emulsja.
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

Poradzę Ci tak. Strona z emulsją błyszczy się i odbija światło (widać to przy lampie ciemniowej), a jak lekko poślinisz palec, i przyłożysz do strony emulsji, to będzie ona odrobinę lepka. Tak się nauczyłem od wujka. Półmat jest zdradziecki, bo ma strukturę zbliżoną do podłoża plastikowego.
mishkin
-#
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2014, 20:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mishkin »

UIMP pisze:Poradzę Ci tak. Strona z emulsją błyszczy się i odbija światło (widać to przy lampie ciemniowej), a jak lekko poślinisz palec, i przyłożysz do strony emulsji, to będzie ona odrobinę lepka. Tak się nauczyłem od wujka. Półmat jest zdradziecki, bo ma strukturę zbliżoną do podłoża plastikowego.
Dobry patent z tym odbijaniem światła. Niby oczywiste a jednak...
Dzięki!
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

Na początku też nie wiedziałem, co jest emulsją, a co podłożem, a w internetowych sklepach nie uświadczysz praktycznie papierów błyszczących :D Wujek (nie wujek google, wujek wujek) pomógł :D
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

matowa nie odbija.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ