Pentax p30/p30n/p30t/p50

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Pentax p30/p30n/p30t/p50

Post autor: českotěšínský »

Czesc, mam pytanie do fachowcow z forum. Czy sa jakies roznice miedzy ww Pentaxami, N i T i P50 jesli chodzi o
czesci w mocowaniu obiektywu i jego czesciach, ogwintowaniu (generalnie caly house lensing) - krotko mowiac czy mozna wziac czesci z jednego i wlozyc do innego w tych elementach.
Bardzo dziekuje z gory za sugestie, pozdrawiam, Ct.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Pentax p30/p30n/p30t/p50

Post autor: powalos »

českotěšínský, bagnet "K" jest we wszystkich obiektywach taki sam. Mechanicznie. Różnice mogą być w "pinach" bagnetu.
Nie wiem czy znasz tę stronę
http://kmp.pentaxians.eu/
zawiera większość potrzebnych informacji i jest taką "biblią" pentaksiarzy.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentax p30/p30n/p30t/p50

Post autor: J.A. »

Ten sam bagnet nie oznacza, że aparat a może być dawcą części dla aparatu b.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Pentax p30/p30n/p30t/p50

Post autor: powalos »

Nie bardzo zrozumiałem o jakie części pyta českotěšínský. Powiem tak części z P30 (P3) powinny być zamienne we wszystkich wersjach. Natomias P50 (P5) to już inny konstrukcyjnie aparat. Gdyby było zainteresowanie to instrukcja serwisowa do P30 jest tu:
https://elektrotanya.com/pentax_p3_p30. ... nload.html
Trzeba zejść niżej i po kliknięciu "nie Jestem robotem" można ją pobrać.
Fan Pentax'a.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Pentax p30/p30n/p30t/p50

Post autor: českotěšínský »

Spiesze z odpowiedzia, chodzi mi o to, czy bagnety do tych aparatow, metalowy piersicien, jego czesci i to co jest miedzy nim a reszta aparatu (plastikowa nakretka i pozostale drobne elementy) sa wymienne, czy mozna zabrac z jednego i wlozyc w drugiego, czy tez nie. Pytanie ma zrodlo w moim problemie, ktory dotyczy Pentaxa P30N, gdzie wkladano niewlasciwie obiektyw (z metalowym adapterem)tak, ze zostal on przekrecony w aparacie i plastik z gwintu aparatu zaczal sie sypac, w zwiazku z tym powinienem wymienic caly bagnet lub jego czesc. Wniosek z Waszych odpowiedzi, ze dawca moze byc tylko ten sam model, jesli dobrze zrozumialem? Za linki dziekuje, sa naprawde extra:) Dziekuje, Ct
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Pentax p30/p30n/p30t/p50

Post autor: powalos »

českotěšínský, tak dla odróżnienia: w aparacie jest gniazdo bagnetu (niektórzy mówią żeńskie) a na obiektywie- popularnie mówi się bagnet (analogicznie -męski). Jeżeli posypało się coś w gnieździe aparatu, to te gniazda w P30/n/t są wymienne.
Fan Pentax'a.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Pentax p30/p30n/p30t/p50

Post autor: českotěšínský »

Dzieki za odpowiedz i sprostowanie. Super, teraz tylko pozostaje kwestia dostania dawcy (alleg. monitorowane, znalazlem juz niesprawnego P30 -powinno pasowac?) i czy jest ktos kto to potrafi zlozyc :) W serwisach zauwazylem niechetna tendencje do napraw Pentaxa (np. Fototechnika Bytom). A moze ktos z Was ma wiedze na temat tego gdzie zajmuja sie Pentaxami w Polsce? Do tego (poza tematem) nie nakreca sie w aparacie wind lever i migawka jest zablokowana-podejrzewam, ze trzeba dodac po kropli oleju w odpowiednich miejscach, poniewaz nie sadze aby mechanicznie byl uszkodzony. Dziekuje, Ct.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Pentax p30/p30n/p30t/p50

Post autor: powalos »

českotěšínský, pamiętaj, ze w tych Pentaxach nie wyzwolisz migawki bez baterii (2xSR44/LR44). Czasami wystarczy dobrze oczyścić miejsca kontaktu w gnieździe baterii jak i wewnątrz nakrętki mocującej baterie.
českotěšínský pisze: 14 cze 2021, 17:48 Do tego (poza tematem) nie nakreca sie w aparacie wind lever i migawka jest zablokowana-podejrzewam, ze trzeba dodac po kropli oleju w odpowiednich miejscach, poniewaz nie sadze aby mechanicznie byl uszkodzony.
Nie zawsze jest to tak proste. Napiecie musi dochodzić do elektromagnesu zwalniającego migawkę.
Fan Pentax'a.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Pentax p30/p30n/p30t/p50

Post autor: českotěšínský »

No tak, licze sie z tym, ze moja diagnoza jest bledna, jesli cena naprawy okaze sie zbyt wysoka, wiadomo, odpuszcze temat. Nie wiem dlaczego ten model jest tak *nielubiany* w serwisach. Dziekuje, Ct.
ODPOWIEDZ