pentax 6x7

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

A tymi trzema śrubkami na końcu ustawiasz? No i po raz kolejny pytam: skoro na poskładanym wszystkim do kupy nie masz ostrości, to gdzie ona jest? Poniżej matówki, czy powyżej? Co trzeba zrobić z obiektywem w stosunku do prawidłowego ustawienia na skali, żeby zrobiło się ostro?
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

juz chyba wszystko wiem..sprawdziłem stara, sprawdzona metodą..odmierzyłem odległośc od plaszczyzny filmu do tablicy testowej, spr ostrosc a na skali zupelnie znacznik gdzie indziej..wiec niestety rozjechany obiektyw, ew. na koncu temat lustra, choc patrzac ze nie ma luzów to na razie nie biore pod uwagę..wniosek smutny że niestety i japoniec zrobi Cię na szaro, pisząc nieprawdę w aukcji ze sprzet smiga..a opinie razem z niemcami mieli pozytywne kiedys..widać ze kwestia szczescia ze trafisz na towar w pełni sprawny..
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

pentax 6x7

Post autor: powalos »

photoatelier, a zrobiłeś całą kalibrację tak jak ten Yorgi pokazuje w tym filmie
https://www.youtube.com/watch?v=inq_0FabujE
Fan Pentax'a.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

pentax 6x7

Post autor: oKuba »

photoatelier pisze: 09 lis 2022, 14:46 widać ze kwestia szczescia ze trafisz na towar w pełni sprawny..
Zgadza sie. Tez dwa razy trafilem na sprzet z Japonii odbiegajacy znacznie od opisu. Raz odsylalem a raz otrzymalem rekompensate za kalibracje dalmierza. Kazdy inny zakup byl jednak ok a bylo ich troche. Rozumiem, ze na zwrot/ reklamacje juz za pozno?
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

photoatelier pisze: 09 lis 2022, 14:46 odmierzyłem odległośc od plaszczyzny filmu do tablicy testowej, spr ostrosc a na skali zupelnie znacznik gdzie indziej..wiec niestety rozjechany obiektyw
\
Świetnie. Ale ja nie pytam, czy skala jest w porządku, tylko co trzeba zrobić z obiektywem, żeby na matówce mieć tę ostrość, którą ustawiasz na płaszczyźnie filmu?
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

Pawle..ustawialem moze nie na 2km, ale tez dosc daleko (byc moze to warunek) jak na filmie..potem znowu co przedtem..pomiary, regulacja a i tak znacznik mijal sie ze skalą..jak juz ostrzyl na ten powiedzmy 1 km, to w druga stronę na maksymalnym zblizeniu brakowalo skali..to juz w ogóle mi ręce opadły.. jest gosc w gdyni, poodobno zna sie na 6x7 jak nikt inny..pozostaje wysłać :(
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

pentax 6x7

Post autor: powalos »

Jeżeli masz na myśli Foto Service z ul. Fleszarowej to zapewne tym fachmanem jest senior Rendaszka i tylko z nim radziłbym porozmawiać przed wysłaniem aparatu. Serwis bardzo solidny i rzeczywiście przykładają się do tego co robią. Spróbuj się dodzwonić i porozmawiać oraz poproś o wstępną wycenę. W dawnych czasach był to autoryzowany serwis Pentax'a w Polsce.
Fan Pentax'a.
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

powalos, dokładnie ten Pan ;)
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

photoatelier pisze: 09 lis 2022, 16:25 Pawle..ustawialem moze nie na 2km, ale tez dosc daleko
Stary, ja nie pytam, na co ustawiłeś. Ja pytam, przyjmując, że ustawiłeś sobie ostro na płaszczyźnie filmu, co musiałeś zrobić z obiektywem, żeby zobaczyć ostry obraz na matówce w poskładanym wizjerze? Ustawiłeś, powiedzmy, na trzy metry według skali na obiektywie, patrzysz na krzesło w pokoju, na filmie jest ostre. Na matówce nie. No to w którą stronę pokręcisz obiektywem, żeby było ostre na matówce? W stronę nieskończoności, czy w stronę jednego metra? I o ile się przesunie, do tyłu lub do przodu, przednia krawędź obiektywu?

Problemy z regulacją samego obiektywu to osobna sprawa.
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

z tego co pamietam to w strone nieskonczonosci, czyli ob. sie chowa
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

pentax 6x7

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 09 lis 2022, 18:39 No to w którą stronę pokręcisz obiektywem, żeby było ostre na matówce? W stronę nieskończoności, czy w stronę jednego metra? I o ile się przesunie, do tyłu lub do przodu, przednia krawędź obiektywu?

Problemy z regulacją samego obiektywu to osobna sprawa.
Paweł zasadnie pyta o to w którą stronę kręcić obiektywem by na matówce otrzymać obraz taki jak wcześniej w płaszczyźnie filmu - bo to pozwoli ustalić, czy matówka ustawiona jest powyżej czy poniżej właściwej pozycji.
Obiektyw - bez względu czy sprawny czy rozregulowany - powinien dawać taki sam ostry obraz na matówce i w płaszczyźnie filmu. Jeśli tak nie jest, to winien jest układ celowniczy, zaś rozregulowany obiektyw to sprawa odrębna.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

pentax 6x7

Post autor: Z_photo »

photoatelier pisze: 09 lis 2022, 18:57 z tego co pamietam to w strone nieskonczonosci, czyli ob. sie chowa
Wynika z tego, że matówka jest ustawiona zbyt wysoko (przy założeniu, że lustro jest we właściwej pozycji).
Ewentualnie (nie znam konstrukcji Pentaxa 67) jej czynna strona ustawiona jest do góry, kiedy powinna być ustawiona w dół.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

pentax 6x7

Post autor: J.A. »

photoatelier pisze: 09 lis 2022, 18:57 z tego co pamietam to w strone nieskonczonosci, czyli ob. sie chowa
Czyli matówka [ekran miejsce na którym powstaje obraz) jest za daleko od obiektywu, za wysoko.
Obstawiam, że PPaweł, ma rację drążąc ten temat
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

photoatelier pisze: 09 lis 2022, 18:57 z tego co pamietam to w strone nieskonczonosci, czyli ob. sie chowa
Dobra, zgadza się to z "poszlakowymi" informacjami wcześniej, więc przyjmijmy, że faktycznie matówka jest za wysoko. To ja bym tu widział kolejne dwie możliwości. Jedna, że rozkładasz to jeszcze raz i dajesz do złożenia matce, żonie, kochance, synowi, koledze z wojska, komukolwiek, byle nie upuścił. Bo Ty już masz wprawę, więc składasz cały czas tak samo i jeżeli robisz przy tym błąd, to go znowu powtórzysz. Może się uda, chociaż to taka trochę metoda Monte Carlo. Cały czas mam na myśli jakieś nierówne ułożenie tej sprężystej ramki. Druga możliwość jest taka, że kładziesz matówkę na sam dół i patrzysz, co się stanie. Bo może w którymś momencie była jakaś zmiana w konstrukcji i masz te rysunki montażowe nie od tej wersji.

Aha. A jak skręcasz górną ramkę tymi trzema śrubkami, to wchodzi równo? Nie odstaje? I pytanie dodatkowe. Czy to, na czym leży sprężynująca ramka to lity odlew, czy to ma jeszcze jakieś części, które mogły się przesunąć?

I drugie aha. Jak to wygląda od spodu, od strony lustra? Równo wszystko leży? Szczelin nie ma?
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

pentax 6x7

Post autor: Z_photo »

Przeglądając pobieżnie instrukcję serwisową zauważyłem, że w Pentaxie 67 jest kilka regulowanych podzespołów, których ustawienia mogą mieć wpływ na prawidłowość działania układu celowniczego.
Jeśli dobrze zrozumiałem, to oprócz położenia matówki regulowane jest także położenie lustra oraz tylnej części korpusu (ramki formatowej).
Spora liczba stopni swobody i brak dedykowanych urządzeń diagnostycznych utrudnia trochę prawidłową diagnozę. Przydałby się chociażby kolimator.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ