Pentacon Six - opinie

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pentacon Six - opinie

Post autor: PPaweł »

oKuba pisze: 26 gru 2022, 16:37 ciezko jest sobie obecnie wyobrazic produkt bubel produkowany przez kilka dekad
Większość, istotnie, ma jakąś konkurencję i prędzej, czy później wymrze, albo wyewoluuje. Ale jako człowiek pracujący przy "najnowszych technologiach" i zmuszony na przykład od kilku lat do trzymania kodów źródłowych w czymś, co się nazywa Git i jest już pomału od jakiejś dekady standardem branżowym - bez problemu wyobrażam sobie współczesny bubel trwający przez dziesięciolecia. Po prawdzie, to poniekąd takim też przykładem jest cała produkcja Apple - ze dwa razy droższa, niż jest warta, chociaż może aż buble to to nie są. No i jeszcze jeden aspekt - technologia materiałowa poszła do przodu na tyle, że możliwe jest produkowanie urządzeń o tak precyzyjnie określonym czasie zużycia, że ich czas życia wynosi gwarancję, no, powiedzmy, że rozszerzoną gwarancję mediamarktu- żeby sprzedawca też zarobił, i nie więcej. Bo taki według dawnych standardów bubel jest najekonomiczniej wyprodukować.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Pentacon Six - opinie

Post autor: kal800 »

PPaweł pisze: 26 gru 2022, 17:23 co się nazywa Git
Nie podoba się Git? Dla mnie był z początku mega nieintuicyjny, ale nie ma póki co lepszego rozwiązania do pracy zespołowej deweloperów oraz kontroli wersji softu. Przez wiele lat używaliśmy u nas SVNa, wcześniej CVS, i przejście do Git mega podniosło produktywność, zwłaszcza jak zespół jest rozproszony.
PPaweł pisze: 26 gru 2022, 17:23 cała produkcja Apple
Ej no, teraz to pojechałeś. Apple jest drogi ponieważ posiada unikalne cechy do których póki co nikt nie może się zbliżyć. Nikt nie ma unixowego systemu o takiej ergonomii i niezawodności, nikt nie ma takiego ekosystemu, żeby wszystkie jego komponenty się integrowały ze sobą w ten sposób, co produkty Apple, ich układy (Apple Silicon) są w tej chwili najwydajniejsze na rynku, nikt inny nie zapewnia takiego poziomu prywatności oraz bezpieczeństwa danych. A biorąc pod uwagę spadek wartości Apple i konkurencji, te produkty wcale aż takie drogie nie są, chociaż też czasami zgrzytam zębami podczas zakupu - ale nie mam absolutnie alternatywy - tak działa rynek...
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Pentacon Six - opinie

Post autor: EE2 »

kal800 pisze: 26 gru 2022, 12:12 Kwestia naciągu jest wadą konstrukcyjną pod każdym względem. Gdyby projektanci mechanizmu byli świadomi tego, że nie można strzelać dźwignią i świadomie dopuścili taki mechanizm do eksploatacji, wówczas po pierwsze umieściliby wyraźne zalecenie w instrukcji obsługi aparatu - przejrzałem takową i ani słowa o tym nie było, o tym, że film trzeba zakładać tak, żeby nie było luzów - owszem, ale ani słowa o dźwigni naciągu. Po drugie, pojawiłby się stosowny napis na tyle aparatu, albo jakiś symbol. Po trzecie, nie byłoby sprężyny, która samoczynnie cofa dźwignie na miejsce. To jest taki sam przypadek jak zrywające się cięgno rozrusznika w maluchach - woziło się kija albo szczotkę na kiju, którą można było uruchomić rozrusznik ;)
Nie wiem jaką masz instrukcję obsługi ale w instrukcji od Praktisixa jest taki zapis. Zarówno o starannym zakładaniu filmu jak i nie strzelaniu dźwignią naciągu.
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six - opinie

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 26 gru 2022, 17:23 bez problemu wyobrażam sobie współczesny bubel trwający przez dziesięciolecia. Po prawdzie, to poniekąd takim też przykładem jest cała produkcja Apple - ze dwa razy droższa, niż jest warta, chociaż może aż buble to to nie są.
Może masz jakieś doświadczenia z Apple, ale ja używam naprzemiennie tego sprzętu z Androidami i Windows. I od ponad 20 lat nie potrafię znaleźć jednego argumentu, który by mnie przekonał, by porzucić ten sprzęt.
To raczej w branży IT produkty MS są przykładem jak można sprzedawać przez kilkanaście lat produkt gorszy z wielki ilością błędów.
PPaweł pisze: 26 gru 2022, 17:23 No i jeszcze jeden aspekt - technologia materiałowa poszła do przodu na tyle, że możliwe jest produkowanie urządzeń o tak precyzyjnie określonym czasie zużycia, że ich czas życia wynosi gwarancję, no, powiedzmy, że rozszerzoną gwarancję mediamarktu- żeby sprzedawca też zarobił, i nie więcej
Zabawne. Mam w pracowni iMaca 27 inch z 2010, mam też w firmie HP z 2018 r z identycznym procesorem i 2x większą ilością pamięci. Za własne pieniądze tego HP na pewno bym nie kupił. Pomijając kwestię, że 8 lat później kosztował połowę tego co zapłaciłem z imadło, oczywiście HP nie jest wyposażony w 27 calowy monitor, całkiem nie najgorszy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pentacon Six - opinie

Post autor: PPaweł »

kal800 pisze: 26 gru 2022, 17:41 Git? Dla mnie był z początku mega nieintuicyjny
On jest w dalszym ciągu kompletnie nieintuicyjny, zwłaszcza, że do tych swoich bezsensownie skomplikowanych procedur używa terminologii normalnych VCS-ów, tylko że ona tam znaczy co innego. Cała koncepcja jest chybiona i powoduje takie zwały, których nigdy wcześniej nie widywałem, a jeszcze trzeba część brakujących funkcji nadrabiać po prostu robiąc kopie i ręczni klejąc kawałki.
kal800 pisze: 26 gru 2022, 17:41 Apple jest drogi ponieważ posiada unikalne cechy do których póki co nikt nie może się zbliżyć. Nikt nie ma unixowego systemu o takiej ergonomii i niezawodności
Ten unixowy system to jest po prostu frybzda, o ile dobrze pamiętam. Plus nieintuicyjna graficzna nakładka, w której nie można się połapać, co jak obsłużyć, o ile się nie jest applowcem z dziada pradziada. A parametry to ten sprzęt ma po prostu przeciętne.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pentacon Six - opinie

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 26 gru 2022, 23:15 Może masz jakieś doświadczenia z Apple
Jeden w domu jest, u dziecka. Ni cholery nie mogę się połapać, co tam się jak włącza. Kompletnie nieintuicyjny interfejs.
J.A. pisze: 26 gru 2022, 23:15 Mam w pracowni iMaca 27 inch z 2010, mam też w firmie HP z 2018 r z identycznym procesorem
Ale to w kontekście tej wytrzymałości materiału obliczonej na x lat? No to to jest kwestia mechaniki, a w komputerach specjalnie dużo jej nie ma. To żyłowanie wytrzymałości do minimów dotyczy raczej "budżetowych" urządzeń gospodarstwa domowego.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six - opinie

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 26 gru 2022, 23:21 A parametry to ten sprzęt ma po prostu przeciętne.
Czyli klasyczna dyskusja z windowsowcem w pierwszym pokoleniu. Ocena sprzętu po parametrach.
Apple ma tylko jedną wadę. Nie ogląda się wstecz i wymusza na użytkownikach wymianę sprzętu
Jak to robi? Zabija starsze maszyny niemożnością zainstalowania nowego systemu, a w starym systemie nie działają fajne ficzery typu odblokowanie komputera w momencie gdy właściciel usiądzie przy klawiaturze bez pytania o hasło.
Dlaczego tak robi? Bo ludziska by tych komputerów nie wymieniali tak jak np. ja. 12 letni komputer który jedną dziurką w nosie wciąga podobnej konfiguracji konkurencję o 8 lat młodszą.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six - opinie

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 26 gru 2022, 23:28 Jeden w domu jest, u dziecka.
To trochę mała próba by wypowiadać się nt całego środowiska.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Pentacon Six - opinie

Post autor: kal800 »

PPaweł pisze: 26 gru 2022, 23:21 Ten unixowy system to jest po prostu frybzda, o ile dobrze pamiętam, Plus nieintuicyjna graficzna nakładka,
To chyba mówimy o innych rozwiązaniach. Tak, to jest unix z rodziny BSD, ale nie jest to po prostu freeBSD. Polecam poczytać o NEXTStep - to jest protoplasta dzisiejszej rodziny applowskich systemów. Wpompowano w niego grube miliony niejakiego Rossa Perota, którego Jobs oczarował w latach 90tych i tak powstało środowisko NEXT, niestety grubo wyprzedzające swoją epokę, ale na szczęście dotrwało do naszych czasów.
PPaweł pisze: 26 gru 2022, 23:21 o ile się nie jest applowcem z dziada pradziada.
Nie jestem. Od lat 90tych korzystałem profesjonalnie z wszystkich możliwych Windowsów od wersji 3.0 aż do 7 oraz przeróżnych desktopowych linuxach na różnych środowiskach graficznych. Z MacOS korzystam od 2010 i za nic nie wrócę do niczego innego. Tak się składa, że pomagam utrzymywać produkty u nas, które są napisane w .net 4.x i powiem tak - przesiadka z mojego Mac Studio na których rozwijam swoje produkty w .net core na windowsowe 4.x wygląda tak jakbym porzucił Hasselblada na rzecz dojechanego Zenita.
PPaweł pisze: 26 gru 2022, 23:21 A parametry to ten sprzęt ma po prostu przeciętne.
Przeciętne... hmmm. Zeszłoroczny Macbook Pro na M1, na którym piszę tego posta - ostatnio ładowany wczoraj wieczorem, bateria jeszcze 20%, wiatraka nie słyszałem ani razu na tym sprzęcie, nie czekam absolutnie na nic, wszystko chodzi na błysk. Mam odpalone pełne VS, VS Code, kompilator angulara w tle, w międzyczasie netflixa w jakości 4k, przeglądarkę z 20ma tabami, całe office, chyba 10 połączeń terminalowych, komunikatory, teamsy, lokalizator, cokolwiek zechcesz. I nic. Próbując odpalić 1/10 tego na Dellu, wszystko się zaczyna gotować w parę sekund i praktycznie nie ma opcji, żeby wiatrak przestał kręcić. Ale to w końcu przeciętne parametry
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Pentacon Six - opinie

Post autor: kal800 »

J.A. pisze: 26 gru 2022, 23:34 Nie ogląda się wstecz i wymusza na użytkownikach wymianę sprzętu
To prawda. Jobs miał jajca, żeby pożegnać klasycznego Mac OS pod koniec lat 90tych, ale zrobić to na tyle z głową, żeby oprogramowanie pisane na ten system działało na zupełnie nowym MacOS X. To samo zrobili rok temu przy przejściu z architektury intelowskiej na swoją własną opartą na ARM. To niesamowite, że przejście było całkowicie bezbolesne - praktycznie niewidoczne. Rok działam na nowej architekturze i tylko jedna apka napisana pod x64 robiła problemy, które szybko zostały załatane przez dewelopera.

A windows razem z intelem tkwią w tej samej technologii trzecią dekadę. To tylko przemalowywanie elewacji, wymiana nomen omen okien, ładniejsze balkony i brama na pilota, zamiast na kłódkę. Mury i instalacje te same...
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pentacon Six - opinie

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 26 gru 2022, 23:34 Czyli klasyczna dyskusja z windowsowcem w pierwszym pokoleniu. Ocena sprzętu po parametrach.
Jak się jest inżynierem, to się tak robi :-) Po politologii, lub kulturoznawstwie pewnie bym oceniał ideę.
J.A. pisze: 26 gru 2022, 23:37 To trochę mała próba by wypowiadać się nt całego środowiska.
Miał być intuicyjny, że się ino siędzie i syćko wiadomo. No nie jest taki, do tego wystarczy usiąść raz.
kal800 pisze: 26 gru 2022, 23:47 Przeciętne... hmmm.
W stosunku do ceny rzecz jasna - przeciętne.
kal800 pisze: 26 gru 2022, 23:47 Zeszłoroczny Macbook Pro na M1, na którym piszę tego posta - ostatnio ładowany wczoraj wieczorem, bateria jeszcze 20%, wiatraka nie słyszałem ani razu na tym sprzęcie, nie czekam absolutnie na nic, wszystko chodzi na błysk. Mam odpalone pełne VS, VS Code, kompilator angulara w tle, w międzyczasie netflixa w jakości 4k, przeglądarkę z 20ma tabami, całe office, chyba 10 połączeń terminalowych, komunikatory, teamsy, lokalizator, cokolwiek zechcesz. I nic.
Podobną sztukę potrafi mój Acer za półtora tysiąca. Mogę sobie naotwierać różności i część nawet puścić w tle. Tajemnica polega na tym, że ta cała menażeria siedzi sobie w swapie, a komputer zajmuje się przede wszystkim tym, czego aktualnie używa człowiek, a tego zawsze jest niedużo. A to jest komputer kupiony do internetu właściwie i owszem, jak coś robi w RawTherapy, to oczywiście, że mu idzie powoli.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six - opinie

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 27 gru 2022, 08:32 Miał być intuicyjny, że się ino siędzie i syćko wiadomo. No nie jest taki, do tego wystarczy usiąść raz.
O intuicyjności trzeba rozmawiać z kimś, kto nigdy komputera nie dotykał. Te czasy już minęły. Gdy masz nawyki to żadna intuicyjność nie istnieje.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Dyletant
-#
Posty: 112
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Pentacon Six - opinie

Post autor: Dyletant »

EE2 pisze: 26 gru 2022, 17:45
kal800 pisze: 26 gru 2022, 12:12 Kwestia naciągu jest wadą konstrukcyjną pod każdym względem. Gdyby projektanci mechanizmu byli świadomi tego, że nie można strzelać dźwignią i świadomie dopuścili taki mechanizm do eksploatacji, wówczas po pierwsze umieściliby wyraźne zalecenie w instrukcji obsługi aparatu - przejrzałem takową i ani słowa o tym nie było, o tym, że film trzeba zakładać tak, żeby nie było luzów - owszem, ale ani słowa o dźwigni naciągu. Po drugie, pojawiłby się stosowny napis na tyle aparatu, albo jakiś symbol. Po trzecie, nie byłoby sprężyny, która samoczynnie cofa dźwignie na miejsce. To jest taki sam przypadek jak zrywające się cięgno rozrusznika w maluchach - woziło się kija albo szczotkę na kiju, którą można było uruchomić rozrusznik ;)
Nie wiem jaką masz instrukcję obsługi ale w instrukcji od Praktisixa jest taki zapis. Zarówno o starannym zakładaniu filmu jak i nie strzelaniu dźwignią naciągu.
Nie posiadam instrukcji Praktisixa ale skoro jest taki zapis to równie dobrze możemy się spierać czy czas naświetlania w aparacie Zorki nalezy ustawiać przed czy po naciągnięciu migawki i czy jest to wada fabryczna.
Dyletant
-#
Posty: 112
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Pentacon Six - opinie

Post autor: Dyletant »

kal800 pisze: 27 gru 2022, 00:06
J.A. pisze: 26 gru 2022, 23:34 Nie ogląda się wstecz i wymusza na użytkownikach wymianę sprzętu
To prawda. Jobs miał jajca, żeby pożegnać klasycznego Mac OS pod koniec lat 90tych, ale zrobić to na tyle z głową, żeby oprogramowanie pisane na ten system działało na zupełnie nowym MacOS X. To samo zrobili rok temu przy przejściu z architektury intelowskiej na swoją własną opartą na ARM. To niesamowite, że przejście było całkowicie bezbolesne - praktycznie niewidoczne. Rok działam na nowej architekturze i tylko jedna apka napisana pod x64 robiła problemy, które szybko zostały załatane przez dewelopera.

A windows razem z intelem tkwią w tej samej technologii trzecią dekadę. To tylko przemalowywanie elewacji, wymiana nomen omen okien, ładniejsze balkony i brama na pilota, zamiast na kłódkę. Mury i instalacje te same...
A czasem czytam uwagi, że ktoś się pomylił bo to forum fotografii tradycyjnej zwanej analogową.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Pentacon Six - opinie

Post autor: kal800 »

Dyletant pisze: 27 gru 2022, 12:36 A czasem czytam uwagi, że ktoś się pomylił bo to forum fotografii tradycyjnej zwanej analogową
Czasami zdarza się, że wywieje mocno w bok :-D
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
ODPOWIEDZ