PC TEA a Negatywy Fomy

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: rbit9n »

czyli tak, naświetlone na 400ASA, wołane w 23,4 st. C, rozcieńczenie 1:50, czas 9 minut, mieszanie-fikanie co 30 sekund.
skanowane V700, przy pomocy vuescanu, liniowo, wielokrotna ekspozycja, dwa przejścia, odwracane w gimpie. plus rozciągnięcie krzywej.

Obrazek

Obrazek

pogoda naonczas była pochmurna, zdjęcia w innych warunkach spróbuję zcyfrować wieczorem, tu taki szybki teścik, stąd też takie paprochy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
pan_ryba
-#
Posty: 63
Rejestracja: 13 mar 2015, 14:18

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: pan_ryba »

Czułość Fomapan 400 w PC TEA wychodziła mi (metodą powiększalnik - pierwsza nieczarna szarość) na 125.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: rbit9n »

pan_ryba pisze: 17 lis 2021, 16:27 Czułość Fomapan 400 w PC TEA wychodziła mi (metodą powiększalnik - pierwsza nieczarna szarość) na 125.
robiłem test od -2EV, do +2EV, więc te wyższe, to tak jak pisałem, taki wstęp do preludium.
aha, a jakie czasy wołania?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: flonidan »

LD zrobiłem ten sam skład który podałeś.Identyczne proporcje.Tylko ja wg przelicznika dałem 10g Ascorbinianu sodu .Stosuję ten askorbinian zastępczo zamiast kwasu ascorbinianowego i w wielu wywojkach nie widzę różnicy w działaniu.Co prawda PC TEA to typowy wywoływacz bez jonów sodu ale stwiedziłem ,że po rozcieńczeniu tego do 1:50 to jonów sodu będzie znikoma ilość i nie wpłynie to na zierno negatywu.Ale powiem ,że do roztworu roboczego dodaję ok.0,5ml 1% roztworu alkoholowego benzotriazolu i mam spokój z zadymieniem,bo dymi ten wywoływacz dość nieżle.
jacek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: rbit9n »

nienaświetlony negatyw, po lewej wołany w ID-68, po prawej w PC-TEA, skan liniowy. zadymienie podobne. przy czym myślę, że w PC-TEA można by ciut wydłużyć wołanie, nawet o 1EV, a wtedy zadymienie może dać już o sobie bardziej znać.

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: LD »

rbit9n pisze: 17 lis 2021, 06:42 właśnie taki zrobiłem. czytałem jeszcze o bromku potasu tu i ówdzie, ale stwierdziłem, ryzyk fizyk. jak porównałem tego Fomapana z innym, wołanym w ID-68, to maska nie jest jakaś bardziej zadymiona, na oko rzecz jasna.

Obrazek

znaczy jest czeski błąd, fenidonu oczywiście 1,25g.

Obrazek
Ale to nie jest cały skład wywoływacza, trzeba jeszcze chyba dodać boraks lub węgla sodu. Pytam bo przed wywołaniem filmu zrobiłem próbę na kawałku i nic się nie wywołało. Dopiero jak dodałem trochę węglanu sodu bezw. reakcja ruszyła. W internecie ten temat jest strasznie "rozmemłany".
pan_ryba
-#
Posty: 63
Rejestracja: 13 mar 2015, 14:18

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: pan_ryba »

rbit9n pisze: 17 lis 2021, 17:36
pan_ryba pisze: 17 lis 2021, 16:27 Czułość Fomapan 400 w PC TEA wychodziła mi (metodą powiększalnik - pierwsza nieczarna szarość) na 125.
robiłem test od -2EV, do +2EV, więc te wyższe, to tak jak pisałem, taki wstęp do preludium.
aha, a jakie czasy wołania?
Mam zapisane między 10 a 11 minut (powiększalnik kondensorowy, mały obrazek). Ale to nieładna kombinacja.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: aka »

flonidan pisze: 01 sty 2021, 18:54 Ostatnio nagotowałem sobie PC TEA
Jak to jest z mieszaniem? Jak wygląda procedura mieszania bo coś mi chodzi po głowie, że TEA trzeba mocno podgrzać?
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: LD »

aka pisze: 18 lis 2021, 10:13
flonidan pisze: 01 sty 2021, 18:54 Ostatnio nagotowałem sobie PC TEA
Jak to jest z mieszaniem? Jak wygląda procedura mieszania bo coś mi chodzi po głowie, że TEA trzeba mocno podgrzać?
Podobno do 120 stopni. Ja zrobiłem na glikolu etylenowym bez podgrzewania. Mieszadełko magnetyczne ładnie rozpuściło wszystko.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: aka »

LD pisze: 18 lis 2021, 10:22 Ja zrobiłem na glikolu etylenowym bez podgrzewania.
Ale to ciecz jest przecież? Myślałem, że się ją podgrzewa i rozpuszcza się w niej pozostałe składniki. Padł mi komputer z Anchelem i stąd te pytanie.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: LD »

aka pisze: 18 lis 2021, 10:36
LD pisze: 18 lis 2021, 10:22 Ja zrobiłem na glikolu etylenowym bez podgrzewania.
Ale to ciecz jest przecież? Myślałem, że się ją podgrzewa i rozpuszcza się w niej pozostałe składniki. Padł mi komputer z Anchelem i stąd te pytanie.
Podgrzewać trzeba TEA a glikolu nie trzeba.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: aka »

LD pisze: 18 lis 2021, 11:27
aka pisze: 18 lis 2021, 10:36
LD pisze: 18 lis 2021, 10:22 Ja zrobiłem na glikolu etylenowym bez podgrzewania.
Ale to ciecz jest przecież? Myślałem, że się ją podgrzewa i rozpuszcza się w niej pozostałe składniki. Padł mi komputer z Anchelem i stąd te pytanie.
Podgrzewać trzeba TEA a glikolu nie trzeba.
?
Gdzie ty miejsce dla glikolu:
"
The formula is 9 g of ascorbic acid + 0.25 g of phenidone in TEA to make a total of 100ml of stock solution, which you then dilute either 1:50 or 1:100 for use. I also add about 0.2 g of potassium bromide to reduce fog.

You mix this by heating the TEA to about 250 degrees F, adding the ascorbic acid and bromide and stir until it is completely dissolved, which can take quite a long while. By the time the ascorbic acid has dissolved the temperature of the solution should have dropped to below 150 degrees F, then add the phenidone and stir again until dissolved.
"
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: LD »

Zamiast TEA użyłem glikol etylenowy bo nie mam na czym bezpiecznie podgrzać TEA.
Zresztą sam twórca tak pisał:
Jednak nie wszystkim pomysł rozpuszczania składników bezpośrednio przed użyciem wywoływacza odpowiadał. Podjęto więc próby (P.Gainer, Ryuji Suzuki i in.) skomponowania roztworu nadającego się do przechowywania. Zasadniczy problem polegał na małej trwałości kw. askorbinowego w roztworze wodnym (znany syndrom ('nagłej śmierci)' wywoływacza Xtol). Gainer zaproponował więc, by witaminę C i fenidon rozpuszczać w glicerynie lub glikolu etylenowym, a roztwór substancji alkalicznej przechowywać oddzielnie. Przed użyciem należało tylko zmieszać stężone roztwory A i B w odpowiednim stosunku z wodą – i gotowe!...

Jeszcze co do składu. Ten który zacytowałeś zawiera 0,25g fenidonu, w innych opisach jest 0,5g (trzecie wydanie The Darkroom Cookbook strona 29-30). Niestety nie ma tam z kolei ilości węglanu sodu i tutaj mam dylemat.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: aka »

LD pisze: 18 lis 2021, 11:47 Ten który zacytowałeś
To za Sandy Kingiem z wpisu na apugu. Czyli TEA jest po prostu rozpuszczalnikiem? W czym ona jest lepsza od glikolu? Podobno jeszcze śmierdzi.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: LD »

aka pisze: 18 lis 2021, 12:11
LD pisze: 18 lis 2021, 11:47 Ten który zacytowałeś
To za Sandy Kingiem z wpisu na apugu. Czyli TEA jest po prostu rozpuszczalnikiem? W czym ona jest lepsza od glikolu? Podobno jeszcze śmierdzi.
Przeczytałem jeszcze raz swoje wszystkie notatki na temat PC-TEA i już wiem dlaczego pierwsze próby były nieudane. Otóż TEA nie jest tylko rozpuszczalnikiem. Zacytuję S.Kinga: " TEA stanowi doskonały rozpuszczalnik substancji wywołujących a także - po rozcieńczeniu do roztworu roboczego- nadaje mu odpowiednią alkaliczność."
I tu jest pies pogrzebany. Zrobiłem coś co zawiera odpowiednią ilość fenidonu i "C" ale brakuje alkaliczności. Stąd było moje pytanie o ilość węglanu sodu bezw. lub boraksu.
W pierwszej swojej propozycji P.G. zaproponował taki skład:
- wit. C -2g
- fenidon 0,1 g
- boraks 10g (lub węglan sodu 5g)
- woda do 1000ml.
Tutaj nie będzie problemu. Jeden roztwór fenidonu+wit.C i drugi boraksu zmieszane przed wywołaniem.

Co do smrodu to bardziej śmierdzi alkohol izopropylowy.
ODPOWIEDZ