Papier Foma RC połysk - dziwne zjawisko

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Papier Foma RC połysk - dziwne zjawisko

Post autor: darekdp »

Odkryłem dziś dziwne (przynajmniej dla mnie) zjawisko podczas suszenia.
Dla przyspieszenia suszenia odbitki testowej wysuszyłem ją na grzejniku elektrycznym. Następnie wysuszyłem "normalnie" na klamerce gotowe zdjęcie. Okazało się, że te suszone na grzejniku mają większy połysk. To może przerobić starą Libellę i suszyć na niej Fomę?
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Papier Foma RC połysk - dziwne zjawisko

Post autor: mrek »

Po powrocie do ciemni, po 15 letniej przerwie, suszyłem plastik na suszarce. Nie wysuszyłem (-:
Natomiast baryty błyszczące Fomy, suszone na Libelli mają lepszą czerń od tego barytu wysuszonego na ładny półmat, na szybie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Papier Foma RC połysk - dziwne zjawisko

Post autor: pelovsky »

Ja regularnie suszę papiery RC na wałkowej suszarce Dursta (RCD3200) i nie widzę żadnej różnicy między tymi, a suszonymi wcześniej na gazecie rozłożonej w kącie podłogi. Ale to dosyć ciekawe zjawisko zaobserwowałeś, ciekawe jak to się daje wytłumaczyć?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Papier Foma RC połysk - dziwne zjawisko

Post autor: technik219 »

Papiery RC po zebraniu, np. papierowym ręcznikiem nadmiaru wody, żeby nie było kropelek bardzo lubią strumień ciepłego powietrza z suszarki do włosów. Mają ładniejszy połysk, są jakby wygładzone tym powietrzem. Suszone w stanie rozłożonym bez nadmuchu już tego połysku nie mają.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Papier Foma RC połysk - dziwne zjawisko

Post autor: J.A. »

Być może wynika to z tego, że tak zostały zaprojektowane. Do suszenia ekspresowego na gorąco.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Papier Foma RC połysk - dziwne zjawisko

Post autor: darekdp »

technik219 pisze: 05 maja 2020, 17:32 Papiery RC po zebraniu, np. papierowym ręcznikiem nadmiaru wody, żeby nie było kropelek bardzo lubią strumień ciepłego powietrza z suszarki do włosów. Mają ładniejszy połysk, są jakby wygładzone tym powietrzem. Suszone w stanie rozłożonym bez nadmuchu już tego połysku nie mają.
Dzięki za potwierdzenie, że nie mam omamów wzrokowych. Co do Libelli, to pomyślę o jakimś termostacie do około 60 stopni. Oczywiście suszenie na "otwartej" suszarce, emulsją do góry.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ