Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

4Rider pisze: 17 sie 2021, 07:46
aka pisze: 17 sie 2021, 07:37 Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest Mamiya RB
Się zastanawiam nad kupnem, ale zaraz obok którejś Fujica 690 i mam zagwozdkę ...
To 6X9 Ci pasuje? Do latania po lesie bo RF jest lepszy chyba, taki z szerokim kątem. Swoją drogą, do lasu to C3 lub Cxxx będzie poręczniejsza od RB jeśli nie korzystamy ze statywu.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 17 sie 2021, 08:01 To 6X9 Ci pasuje? Do latania po lesie bo RF jest lepszy chyba, taki z szerokim kątem. Swoją drogą, do lasu to C3 lub Cxxx będzie poręczniejsza od RB jeśli nie korzystamy ze statywu.
C3 zostaje na bank i do lasu najlepsza jak mówisz, ale coś nowego też by się zdało, a miło wspominam Fuji 690,
a to RB widziałem z kasetą 6x8 - a takiego formatu jeszcze nie miałem, no bo 6x7 to już miewałem, więc jeśli to RB to to 6x8 ...
Tą staruszkę z rollkasetą to zostawię do jakiś tam portretów, bo już zacząłem panować nad ostrością a i mam już też matówkę -
wydobyłem z swych zmagazynowanych zasobów na wsi.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

4Rider pisze: 17 sie 2021, 08:08 jeśli to RB to to 6x8
I jest jeszcze Revolving Adapter jeśli ktoś lubi pionowe kadry.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: mrek »

aka pisze: 17 sie 2021, 07:55 A ja chciałem M645PRO
Mam PRO i ma jedną dodatkową zaletę. Rozkłada się do małych osobnych klocków, korpus, kasety (tak, mam wszystkie zaślepki) więc pięknie się układa w plecaku. No i szkło 80/1.9
No i lekki pryzmat lusterkowy z korekcją dioptrii do +4,5 (brakuje tylko spota). Doceniam to szczególnie po dźwiganiu pryzmatu do RB67.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: mrek »

4Rider pisze: 17 sie 2021, 08:08 RB widziałem z kasetą 6x8
Zapomnij. Na matówce nie widać tego kadru. Chyba na siłę, dla sztuki i konkurencji, zrobili taką kasetę do RB67.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 17 sie 2021, 07:37 Bardziej istotne jest automatyczne przewijanie do następnej klatki vs okienko w pokrywie.
No to to oferuje nawet zwykła Yasia D i jest to absolutny mus- zwłaszcza po ciemku :mrgreen:
A co do praktyczności tlr-ów...
No trochę masochistą trzeba być ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

mrek pisze: 17 sie 2021, 08:22szkło 80/1.9
To był jeden z powodów mojego zainteresowania. Trzeba było kupić za 1000zł, a teraz to tylko powzdychać można :-(
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 17 sie 2021, 08:28 A co do praktyczności tlr-ów...
No trochę masochistą trzeba być
TLR ma sporo pozytywnych cech - nie kopie, z kominkiem pozwala kadrować "z biodra" (nie trzeba klękać albo i kłaść się na glebę). Aparat do niepośpiesznego fotografowania raczej statycznych kadrów. Chyba wyprowadzę w plener mojego R-x T :-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 17 sie 2021, 08:48 Chyba wyprowadzę w plener mojego R-x T :-)
Uuuuuuuu, czasami przy Mamiyi tęsknię za czymś malutkim i dyskretnym. Przede wszystkim ze względu na głośne migawki które mają te sekory :-/
Ale sekor 180 w ostatniej wersji z najlepszymi powłokami wynagradza sporo :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: rbit9n »


aka pisze:PS. Bronica GS to jest to!
Bronica skończyła się na EC-TL.

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: Z_photo »

szable pisze: 16 sie 2021, 19:31 ... To będzie już mój 3-ci zestaw TLR Mamiyi, chyba sklep założę.
To ja chyba supermarket będę musiał otworzyć z moimi dwunastoma Olympusami! :lol:

Rzeczywiście, postanowiłem zwolnić trochę miejsca, zostawiając jedynie 9 - tych które udało mi się doprowadzić do 100% sprawności i nieskazitelnego wyglądu.

I tu ciekawostka:
Wykorzystując profesjonalne narzędzie diagnostyczne, które niedawno zostało mi przekazane i które udało mi się przywrócić do sprawności - przetestowałem dzisiaj Olympusa OM-1 przeznaczonego do zbycia pod kątem realizowanych czasów ekspozycji. Zaskoczenie precyzją działania migawki (w tym jej powtarzalnością) było duże - wszak chodzi o całkowicie mechaniczny aparat i to ponad czterdziestoletni.
Zresztą zerknijcie na "protokół" z pomiaru.
Załączniki
pomiary.jpg
P8130039_sRGB-Resizer-1920Q85.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 17 sie 2021, 21:05 Bronica skończyła się na EC-TL.
Bez przesady. EC-TL ma miły memu sercu pomiar światła, ale następne modele slr wszystkich formatów nie kopią tak mocno ;-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 17 sie 2021, 21:14 Wykorzystując profesjonalne narzędzie diagnostyczne,
Chyba nie chcę znać wyników moich aparatów ;-)
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 17 sie 2021, 21:21 Chyba nie chcę znać wyników moich aparatów ;-)
Mnie takich pomiarów też dotąd nie brakowało - sprawność migawek oceniałem organoleptycznie (na oko i ucho), oraz w oparciu o to, co widziałem na wywołanych filmach.
Ale jeśli już wszedłem w posiadanie tego urządzenia - nawiasem mówiąc bardzo pomysłowego, wykonanego w roku 1980 wg indywidualnego projektu - to grzechem byłoby go nie wykorzystać, chociażby z ciekawości.

Podobnie zaskakujących pomiarów było więcej - znakomicie wypadła Praktina FX oraz Leica II f (tu wyjątek stanowił czas 1/1000 s).
A Zorki 4K ... szkoda wspominać. :lol:
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 17 sie 2021, 21:31 sprawność migawek
Myślałem nawet kiedyś o zrobieniu takiego przyrządu , o ile pamiętam to z wykorzystaniem smartfona (?). Mam podejrzenie, że nie wszystkie moje migawki, albo pomiar światła, działają poprawnie. Ale jak wyregulować czasy lamelkowej migawki seico?
ODPOWIEDZ