Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: 4Rider »

Marcinos pisze: 12 sie 2021, 13:39 W prawie 3 kilogramowym, olbrzymim TLR
Mamiya tyle nie waży z szerokim kątem czy też standardem żadna nie przekracza 2 kg, moja C3 z 65mm to jakieś 1,7 kg.
Rzadka i droga Koni-Omegaflex M waży ze standardem sporo więcej bo jakieś 2,3 kg.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: Marcinos »

Byli tacy co używali też Rolleicordów.
Ja nie twierdzę, że Rolleiflex jest gorszy - on jest po prostu bardziej skomplikowany. Oczywiście te nowsze Rolki z Planarami Zeissa itp. to zupełnie inna liga, ale np. Rolleicord Vb i równoległy Rolleiflex z takim samym Xenarem(kosztujący 2x tyle), to trochę nieporozumienie, bo skoro robią dokładnie taką sama robotę, to...no właśnie - po co przepłacać.
Zresztą ten filmik wystarcza za tysiąc słów:
https://www.youtube.com/watch?v=te7BeSTXymk
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: 4Rider »

aka, dziś przy zmianie filmu w C3 zwróciłem uwagę na ten rzeczony PG -
i jest tam taki zatrzask (przycisk wciskany klapą), który uruchamia mechanizm naciągu i licznika -
klapę można zamknąć i wygląda na zamkniętą nie dociskając tego PG i tego zatrzasku -
wtedy przewiniesz właśnie cały film, a klapa wygląda od góry na zamkniętą i nawet można przekręcić
to zabezpieczenie przed otwarciem - więc na szybko , albo początkując łatwo popełnić ten błąd i ma to każda Mamiya C -
w końcu miałem ich 5 to wiem o czym gawarim 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

4Rider pisze: 15 sie 2021, 11:05 i jest tam taki zatrzask (przycisk wciskany klapą), który uruchamia mechanizm naciągu i licznika
No tak podejrzewałem. Nie od parady w instrukcji jest napisane by dociskać starannie obie strony. Każdy producent ma takie różne "niedoróbki", a Twój egzemplarz jest jak nowy i nie powinno być problemu.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 15 sie 2021, 11:27 Twój egzemplarz jest jak nowy i nie powinno być problemu.
No tak jest i nie mam z nim żadnego problemu :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: szable »

Dyletant pisze: 11 sie 2021, 15:30 Skoro zakup dokonany to tylko tytułem ciekawostki, na OLX Mamiya C330 po serwisowaniu, z obiektywem 105/3,5 za 1950 zł.
Zaryzykowałem, kupiłem - w sumie bardziej dla szkła. 105-ki jeszcze nie miałem, a sample z flickra są obiecujące. Dołożę 55 którą baaaaardzo lubię, i będzie komplet. Dam znać czy kupiłem mukę :D To będzie już mój 3-ci zestaw TLR Mamiyi, chyba sklep założę.
Awatar użytkownika
nolaan
-#
Posty: 55
Rejestracja: 25 lip 2021, 20:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: nolaan »

szable pisze: 16 sie 2021, 19:31
Dyletant pisze: 11 sie 2021, 15:30 Skoro zakup dokonany to tylko tytułem ciekawostki, na OLX Mamiya C330 po serwisowaniu, z obiektywem 105/3,5 za 1950 zł.
Zaryzykowałem, kupiłem - w sumie bardziej dla szkła. 105-ki jeszcze nie miałem, a sample z flickra są obiecujące. Dołożę 55 którą baaaaardzo lubię, i będzie komplet. Dam znać czy kupiłem mukę :D To będzie już mój 3-ci zestaw TLR Mamiyi, chyba sklep założę.
No i pięknie! Mamiya to cudowne sprzęty.
Daj znać jak będziesz sprzedawać hehehe, żartuję :P
5x7/4x5/120
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: Imperitus »

aka, no są aparaty które mają naciąg rozprzężony i jakoś nie są upierdliwe. Moja Mamiya nawet nie wymaga patrzenia w okienko :mrgreen:
Ale model C220f ma to pokrętło większe i pośrodku lewego boku a nie na górze jak starsze C220. Przewija się szybko, zabezpieczenia przed podwójną ekspozycją są także cóż więcej chcieć...
Ja też jestem raczej ostrożny w kwestii jakichkolwiek korbek przy aparatach :roll:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 17 sie 2021, 05:24 Ja też jestem raczej ostrożny w kwestii jakichkolwiek korbek przy aparatach
Ja też, ale jeśli idzie o aparat zapłonowy - tu zdecydowanie wybieram elektryczne rozwiązanie 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: mrek »

Imperitus pisze: 17 sie 2021, 05:24 Ja też jestem raczej ostrożny w kwestii jakichkolwiek korbek przy aparatach
W mojej m645 kocham korbkę, bo szybka i do tego składana w pokrętło. Często rezygnuję z windera aby mieć tę przyjemność wyczuwania mechanizmu palcami. C330 miałem kiedyś pożyczoną. Szacun dla tego konia roboczego (klaczy raczej). Czołg, było by chyba obraźliwe. Na pewno obraziła by się w szufladzie moja RB67.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

4Rider pisze: 17 sie 2021, 05:28
Imperitus pisze: 17 sie 2021, 05:24 Ja też jestem raczej ostrożny w kwestii jakichkolwiek korbek przy aparatach
Ja też, ale jeśli idzie o aparat zapłonowy - tu zdecydowanie wybieram elektryczne rozwiązanie 8-)
Chyba o rozruszniku myślisz...
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 17 sie 2021, 05:24 są aparaty które mają naciąg rozprzężony i jakoś nie są upierdliwe.
Co kto lubi, dodatkowa czynność niezbędna by wykonać zdjęcie.
Imperitus pisze: 17 sie 2021, 05:24 Ja też jestem raczej ostrożny w kwestii jakichkolwiek korbek przy aparatach
Korbka czy pokrętło? To bez większego znaczenia. No może ewentualnie niebezpieczeństwo zaczepienia o coś niezłożoną korbką można uznać za jakąś tam niedogodność. Bardziej istotne jest automatyczne przewijanie do następnej klatki vs okienko w pokrywie.
mrek pisze: 17 sie 2021, 06:53 kocham korbkę, bo szybka i do tego składana w pokrętło.
Otóż to.

Mamije, TLR Cx i Cxxx to jednak ślepa ścieżka w rozwoju. Koncepcja wymiennych obiektywów w TLRach mocno dyskusyjna, a użytkownicy wiedzą najlepiej z czym to się wiąże. Niemniej, dziś może sprawiać przyjemność amatorom fotografii bo nie muszą zarabiać pieniędzy korzystając z takiego sprzętu. Wiem, wiem, zaraz mnie tu obsobaczą miłośnicy... Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest Mamiya RB (RZ chyba już nie bardzo się udała?) no i "małe" modele czyli te w formacie 4.5X6.
PS. Bronica GS to jest to!
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: mrek »

aka pisze: 17 sie 2021, 07:37 PS. Bronica GS to jest to!
Proszę. Nie rób mi tego. Znów będę chciał ją mieć.
Zanim zdecydowałem się na system m645, korespondowałem z panem Nagov. Wyrażał się dobrze o tych nowszych modelach Bronica (ETRSi?) bo łatwiej serwisować. No ale padło na m645. I zostało.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 17 sie 2021, 07:37 Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest Mamiya RB
Się zastanawiam nad kupnem, ale zaraz obok którejś Fujica 690 i mam zagwozdkę ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

mrek pisze: 17 sie 2021, 07:43 Proszę. Nie rób mi tego. Znów będę chciał ją mieć.
:mrgreen:
mrek pisze: 17 sie 2021, 07:43 Zanim zdecydowałem się na system m645, korespondowałem z panem Nagov. Wyrażał się dobrze o tych nowszych modelach Bronica (ETRSi?) bo łatwiej serwisować. No ale padło na m645. I zostało.
A ja chciałem M645PRO, ale nie mogłem na nic rozsądnego trafić i kupiłem ETRSI z Północnej Irlandii w stanie jak nówka, z pryzmatem ze spotem, kominkiem i obiektywem PE., w komplecie z ręcznym winderem (korbkę dokupiłem w PL). Cud malina...
ODPOWIEDZ