Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

4Rider pisze: 10 sie 2021, 17:53 wiesz ile paliwa kupuję, a ile jedzenia, a i usługi i media to pies?
Rozpasany konsumpcjonizm! Wielkie mi halo, VAT płacisz i akcyzę, a od dochodu z zakrojonej na szeroką skalę działalności handlowej to nie łaska ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 10 sie 2021, 17:59 szeroką skalę działalności handlowej to nie łaska
Też mi szeroka skala, ledwo na materiały wystarcza - cóż taka umowa, na fotografię muszę zarobić na boku
i wychodzi że w skali szarości :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: Marcinos »

Pohandlować i zarobić zawsze jest dobrze ;-)
Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie na Alle, Zenity 12xp są nawet po 400 zł(bywają nowe), to te 1500-2000 zł. za Mamiyę 330, C3 czy 645, nie jest kwotą wygórowaną.
Sam jakiś czas temu, kupiłem Voigtlandera Inos II z chyba 1933-34 roku, za około 5 stów. W przypadku takiego aparatu, uważam, że i tak było warto - cacko niesamowite.
Jest sporo osób, które mają duże opory/obawy w związku z kupowaniem czegokolwiek bezpośrednio z zagranicy i wolą zapłacić nawet drożej, ale kupić na miejscu.
Sam bardzo długo broniłem się przed Aliexpress, w końcu uległem i czasem kupuję jakieś drobiazgi foto, najczęściej redukcje konwertery itp.
Na eBay nigdy jeszcze nie kupowałem.
Wracając do sedna sprawy - fajne są te Mamiye C3, ale trochę się ich boję.
To znaczy, sam raczej nie podjąłbym się naprawy, tylko jakiś serwis. Jednak gdyby to miało trwać - tak jak ktoś tu pisał - 8 miesięcy, to szlak by mnie trafił na miejscu, gdybym musiał tyle czekać.
Dochodzi też fakt, że to sprzęt zawodowy, więc jeśli nawet ktoś bardzo dbał o aparat, to na półce raczej on nie leżał, tylko strzelał foty hurtowo.
Rolleicordów też nie znam i w ręku nie miałem, ale migawki Compur i Prontor trochę znam i wyczyścić/naprawić, od biedy jestem w stanie. Wczoraj rozebrałem Prontora S i wyczyściłem - wróciła połowa czasów w Perkeo II.

Trudno o skalę porównawczą, jeśli się nie miało styczności ze sprzętem profesjonalnym. Kiedyś zwykła Praktica MTL-5b była dla niektórych zawodowym sprzętem, co nie zmienia faktu, że jest po prostu tylko Prakticą.
Z innych TLR, tych popularnych, (oprócz Starta i Lubitela) miałem w ręku Reflektę I i II - całkiem przyzwoite aparaty, ze zwykłymi trypletami.
Flexaret Automat - bardzo ładny i fajnie wykonany, robi bardzo dobre wrażenie, zdjęcia też wychodzą niezłe.
Voigtlander Brillant - ten pierwszy, jeszcze metalowy - jak na taki "śmiechowy" aparat, z przed prawie 100 lat, jest zaskakującą przyjemny w użytkowaniu. Oczywiście obraz ostry tylko w centrum kadru, wyraźnie winietuje i mydli w rogach, ale robi to tak uroczo, że można się zakochać w tym obrazku.
Ostatni i najbardziej hardkorowy(niestety tylko mogłem sobie potrzymać) - Zeiss Ikon Ikoflex III - ludzie, to jest po prostu istny majstersztyk. Bardzo skomplikowany mechanizm przesuwu filmu - dźwignia do dołu ciach i przewinięta klatka. Wykonanie - poezja, Rolleiflex wygląda przy tym Ikoflex skromnie.
Strach kupić takie cacko i używać, z drugiej strony szkoda nie używać :mrgreen:
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

Marcinos pisze: 10 sie 2021, 18:09 Wracając do sedna sprawy
- jaki jest ten "Pancerny TLR na całe życie"?

Ps. Te osiem miesięcy to mi się przytrafiło. Prawdę mówiąc nie naciskałem, aparatów u mnie tyle, że biedy nie ma ;-)
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: szable »

Mamiya C jak się popsuje to wymieniasz obiektyw i już naprawiona ...
Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: Marcinos »

A taki cudak :?:
https://allegro.pl/oferta/btfoto-komis- ... 1012585101
Wykracza poza mój budżet, ale może, może...
Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: Marcinos »

szable pisze: 10 sie 2021, 21:14 Mamiya C jak się popsuje to wymieniasz obiektyw i już naprawiona ...
Ciągle zapominam o tym, że te potwory mają wymienną optykę :roll:
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: 4Rider »

Marcinos pisze: 11 sie 2021, 00:08 A taki cudak :?:
https://allegro.pl/oferta/btfoto-komis- ... 1012585101
Wykracza poza mój budżet, ale może, może...
No nie cena dużo zawyżona, zaraz Ci o nim opowiem:
obiektyw bardzo budżetowy, jako jedyny posiada naciąg z "niewłaściwej" strony
i użytkowanie go z tym modelem mija się z celem ponieważ tracisz ważną funkcję C330
mianowicie sprzężenie przewijania filmu z naciągiem migawki
(obiektyw był wyprodukowany do C220 jako budżetowy by zmniejszyć cenę aparatu -
taki raczej niechlubny ewenement w tym systemie)
Pryzmat w TLR to też niezbyt trafiony pomysł - zwiększa wagę i wielkość zestawu,
no ale jak kto lubi ...
Moja wycena to max 1800 PLN - w Japonii jeszcze taniej, nie szukaj na naszym rynku bo się oszukasz ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: 4Rider »

Z mojego dzisiejszego niuslejtera, polecam w świetnym stanie:
https://www.ebay.pl/itm/194279692822

Ze wszystkimi podatkami już płatnymi od razu przy zakupie 196 $ co daje po dzisiejszym kursie
około 766 PLN + jakieś 5% dla PayPala

nie jest to może super okazja, ale w tym stanie (niemal w takim jak moja) to wciąż okazja,
zważywszy na ceny w PL

Jak kupisz pomogę Ci dobrać obiektyw również w promocyjnej cenie ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

4Rider pisze: 11 sie 2021, 05:55 Z mojego dzisiejszego niuslejtera, polecam w świetnym stanie:
Czwarty w nowej roli, adwajzera społecznika. Takie porady "z" czy "bez" odpowiedzialności? Co jak się zakup w US okaże bublem?
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: szable »

4Rider pisze: 11 sie 2021, 05:08 obiektyw bardzo budżetowy, jako jedyny posiada naciąg z "niewłaściwej" strony....
Mam to szkło, robiłem testy porównawcze z najnowszym sektorem Blue Dot. Nie ma żadnej różnicy w jakości obrazka. Oprócz "lewego" naciągu, nie ma się co obawiać tego szkiełka. Mogę zaproponować przetestowaną piękną C3 z tym właśnie Sektorem 3,8 za 2000PLN, a w komplecie jeszcze z Sekorem 55 za 2500PLN. Szkła oczywiście przetestowane, po serwisie migawek u Czmielka, optyka 10/10. Zdjęcia aparatu mogę wysłać w piątek, bo wracam z urlopu.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 11 sie 2021, 08:10 Co jak się zakup w US okaże bublem?
Jessu, zamieniasz się powoli w Jacka z Gdańska :mrgreen:

A na poważnie sam bym ją kupił, może jak powisi jeszcze ze 2 tygnie to kupię ...

PS: już nie kupię - mówiłem że to okazja i już poszła, o!
A sprzedawca ma prawie 10K pozytywów, a w tym roku 2200 i tylko 10 negów - a jak wiesz zawsze można się do czegoś,
przypierniczyć - ja kiedyś dostałem nega od gościa, który kupił obiektyw MD dobrze opisany i miał pretensje że mu nie pasuje do aparatu Sony - tak więc są i ludzie i taborety 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: aka »

4Rider pisze: 11 sie 2021, 12:01Jessu,
Ja bym nie był taki chętny do brania na siebie odpowiedzialności za cudzą, konkretną ofertę. Trochę mnie dziwi:
4Rider pisze: 11 sie 2021, 05:55 polecam w świetnym stanie:
4Rider pisze: 11 sie 2021, 05:55 pomogę Ci dobrać obiektyw również w promocyjnej cenie
A co do skojarzeń to byś sobie darował. Pozdrawiam Jacka z Gdańska (kto to?).
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 11 sie 2021, 12:30 Pozdrawiam Jacka z Gdańska (kto to?).
jac123, którego również pozdrawiam :-)

A darować sobie akurat tego nie mogę, nawet nie wiesz jak dużo już rzeczy muszę sobie darować :mrgreen:
aka pisze: 11 sie 2021, 12:30 Trochę mnie dziwi:
A mnie nie, jakby się uparł ktoś i mnie obwiniał to ja mogę odkupić, spokój wolę, a i stać mnie i jeszcze bym na tym zarobił,
po ewentualnym małym serwisie - i wiem co mówię, przecież nie jestem tu osobą anonimową dla stałych użyszkodników 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

Pancerny TLR na całe życie - Rolleicord, Yashica Mat, Mamiya C3 ???

Post autor: Marcinos »

Nabyłem tę Mamiyę z Michigan, ale spoko, w takiej cenie nawet jeśli okaże się "taka sobie" - nie będzie tragedii :-)

Paczka już poszła, za jakieś 2 tygodnie będę mógł sprzęt obadać organoleptycznie i wtedy na spokojnie poszukam odpowiedniego obiektywu.
Generalnie, dla mnie im szerzej, tym lepiej. Już od dawna za tzw. standard w małym obrazku, uważam nie 50 a 35mm. Do tego dodatkowo 135mm i ewentualnie 30mm, bo szerszego kąta nie posiadam.
Co prawda, ten szeroki kąt w średnim formacie, a zwłaszcza w kwadracie 6x6, to trochę inaczej wygląda, ale raczej preferuje obiektywy z krótką ogniskową.
ODPOWIEDZ