Orwo color NC19 - C41?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Orwo color NC19 - C41?

Post autor: ModusOperandi »

Zdradzi mi ktoś z większą wiedzą w jakim procesie woła się ten materiał.
Znajduję, że C41, choć moze nie?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

Verarbeitung von ORWOCOLOR-Negativ-Film NC 19
Verarbeitungsgang nach der ORWO-Vorschrift 5168 K[/b] / Entwicklungssatz C 5168

Vorgang Bad Zeit Bad-Temperatur
(Teilpackung) (min) (°C)
Farbentwickeln Farbentwickler 11 20 +- 1/4
Wässern -- 1/2 12...15
Stoppen Stoppbad 2 19...21
Wässern -- 5 12...15
Bleichen Bleichbad 5 19...21
Wässern -- 5 12...15
Fixieren Fixierbad 5 19...21
Wässern -- 15 12...15
Benetzen F 905 (1 + 200) 1/2 19...21
Trocknen -- -- max. 40

Bis einschließlich Stoppen == Dunkelheit der Verarbeitung.
to se ne wrati
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: BW »

Myślę że w każdym niskotemperaturowym (20-24st.C) zestawie do barwnych negatywów, np stare ORWO czy zestawy sowieckie, ale również z tego co pamiętam coś takiego robi (czy raczej robił) Tetenal? 8-)
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

No to będzie z tego niezły klops, gdyż jeszcze nigdy nie wołałem koloru, ale do odważnych świat należy, więc czas najwyższy to zrobić.

Na znanym portalu aukcyjnym znalazłem jedną aukcję z czymś takim

Mam 4 rolki, więc chemii powinno wystarczyć. Pytanie, czy to jest dobra chemia i dalej - jak to wołać?
pq17 - nie rozumiem nic z tego, co napisałeś - Niemiecki jest dla mnie całkowicie obcym językiem :-/

Jest jeszcze aukcja z chemią dedykowaną i teraz pytanie - czy w tych dwóch zestawach na 0,5 litra wywołam tylko te dwa filmy, czy mogę w tej chemii wymoczyć więcej filmów powiedzmy w co drugi dzień?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

Obecnie na "Jebayu" stoi aukcja z 3 oryginalnymi zestawami C 5168 do obróbki NC 19 itp.
Jeżeli chcesz otrzymać na tych błonach coś co można jakkolwiek jeszcze wykożystać to musisz bez alternatywy zastosować oryginalną chemię ORWO.
Takie okazyjne oferty na tym portalu pojawjają się stosunkowo rzadko.

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... ink:top:de
to se ne wrati
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

pq17 - to mnie nie urządza - jedyne, co bym wykorzystał, to C5168 oraz pewnie A49 i jeszcze utrwalacze. Reszta zestawu by się zwyczajnie zmarnowała... Niemniej jednak dziękuję za wskazanie aukcji.
Uprę się chyba na aukcji z fotonkolor 5018 - pytanie, czy to się nada?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

Modus Operanti: ten zestaw Fotonu 5018 na 5 litrów to przypuszczalnie chemia do papierów kol.
FOTON nigdy nie produkował zestawów do obróbki filmów kol. (hyba że niejestem up to date)
U demoludów jedynie ORWO i Ruskie produkowali chemię do filmów kolorowych.
C 41 to zestaw wysokotemperaturowy (101 stopni F), najpóźniej w odbielaczu spłynie ci emulsja z NC 19.
to se ne wrati
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Dziękuję za pomoc. Trochę mi szkoda, że jednak sobie tych rolek nie naświetlę i nie wywołam. Materiał zatem pójdzie na wymianę albo sprzedaż.

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam serdecznie.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

BW pisze:Myślę że w każdym niskotemperaturowym (20-24st.C) zestawie do barwnych negatywów, np stare ORWO czy zestawy sowieckie, ale również z tego co pamiętam coś takiego robi (czy raczej robił) Tetenal? 8-)
Te zestawy nie są zamienne jak c-41. Każdy materiał wywołuje się inaczej. Trochę tak jak cz-b, z tą różnicą, że cz-b dla prawidłowego efektu można mieszać różne wywoływacze z różnymi filmami. Takie postępowanie z kolorem nie da prawidłowych kolorów. Mieszanie procesów i filmów to raczej eksperymenty artystyczne, niż technikalia.
pq17 pisze:U demoludów jedynie ORWO i Ruskie produkowali chemię do filmów kolorowych.
C 41 to zestaw wysokotemperaturowy (101 stopni F), najpóźniej w odbielaczu spłynie ci emulsja z NC 19.
Nie ma obowiązku grzania do 38 st. C. Można wołać w niższej temperaturze. Poniżej 30 też się da, a emulsja już nie spłynie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: BW »

Przy dwudziestoparoletnim filmie kolorowym już na wstępie można zapomnieć o prawidłowym oddaniu kolorów więc tym bardziej nie ma praktycznie znaczenia czy zestaw będzie w 100% kompaktbilny czy nie, byle by wywoływacz raczył uaktywnić komponenty barwnikow! Uważam że otrzymanie czegokolwiek co da się zeskanować (lub z czego da się nawet zobić powiększenie) w tym przypadku było by 100% sukcesem!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

pq17 pisze:U demoludów jedynie ORWO i Ruskie produkowali chemię do filmów kolorowych.
U nas produkowała to na zasadach chałupniczych spółdzielnia Polifoto. Był to zmodyfikowany proces do NC-21 (NC-19 i NC-3 też się w tym robiło), który dostępny był w Foto-optyce.
pq17 pisze:najpóźniej w odbielaczu spłynie ci emulsja z NC 19.
Nie spłynie. NC były porządnie zgarbowane. Pierwsze orwocolory może by spłynęły, późniejsze już nie.
J.A. pisze:Każdy materiał wywołuje się inaczej.
Teoretycznie tak, ale wołało się w czym popadło i wychodziło.
J.A. pisze:Takie postępowanie z kolorem nie da prawidłowych kolorów.
A kiedy kolory na NC 19 (21) były prawidłowe? ;-)
J.A. pisze:Mieszanie procesów i filmów to raczej eksperymenty artystyczne, niż technikalia.
Ten, kto chce używać obecnie NC jest bez wątpienia artystą!
J.A. pisze:Można wołać w niższej temperaturze.
Coś mi się przypomina, że Tetenal robił jakiś zestaw do C-41 i nie było wymagania utrzymywania temperatury równo 38 st. Mogła być niższa, byle stała. W instrukcji była tabela temperaturowa. Ale teraz to już i tak historia.
Kiedyś przez pomyłkę wywołali mi Nc 21 w C-41. To był totalny odlot, trochę jak cross-nie cross, bardziej kontrastowe, ale byłem zdziwiony, że wyszło nadspodziewanie dobrze. Myślę, że wystarczyłoby skrócić czas wywoływania w oryginalnym procesie C-41 (mniejszy kontrast) i byłby "sok-czekulada-i-mniód".
Lux mea lex
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Gwoździa mi znowu wbiliście koledzy.
Zrobię tak: ponieważ jeden film otworzyłem, naświetlę go na 50ASA i dam do wywołania w C41.
Zapytam, czy jest możliwość ustawienia w maszynie niższej temperatury - zapewne padnie pytanie - jaką wartość ustawić i jaki będzie wtedy czas wołania?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

ModusOperandi pisze:Zapytam
... nie pytaj, ja Ci odpowiem: Nie ma takiej możliwości. Trzeba skrócić czas obróbki, ale ten też jest automatycznie ustawiany i poza jakimś profilabem nikt Ci tego nie zrobi. Ale w profi zapłacisz jak profi.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

ModusOperandi pisze:naświetlę go na 50ASA
Mało będzie. Naświetliłem sobie dla zabawy dwie rolki, NC21 jako 6asa. W tym poście wrzucałem fotki:
topics2/orwo-np20-orwo-nc21-vt8216.htm#75529
BW pisze:Przy dwudziestoparoletnim filmie kolorowym już na wstępie można zapomnieć o prawidłowym oddaniu kolorów więc tym bardziej nie ma praktycznie znaczenia czy zestaw będzie w 100% kompaktbilny czy nie, byle by wywoływacz raczył uaktywnić komponenty barwnikow! Uważam że otrzymanie czegokolwiek co da się zeskanować (lub z czego da się nawet zobić powiększenie) w tym przypadku było by 100% sukcesem!
Ładnie to ująłeś :)


ModusOperandi, jak nie oczekujesz zbyt wiele od tego filmu to mogę go wymoczyć tak jak będziesz chciał. Temperaturę trzymam w zlewie więc czysta amatorszczyzna. Rozrobiłem litr C41 przed paroma tygodniami. Napewno nie wyrobię ilości filmów zanim się zestarzeje. Jak się nie boisz to pisz PW ;)
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Kuzyn353 naswietlę testową rolkę i się do Ciebie odezwę.

[ Dodano: Wto 09 Lip, 2013 ]
Próbowałem naświetlić pierwszą rolkę. Niestety coś w trakcie kolejnej klatki szło jakby ciężej - nie umiałem przewinąć na kolejną. Okazało się, że emulsja musiała być zwilgotniała (chyba?) i przykleiła się do papieru ochronnego. Dramat.
Zostały mi jeszcze inne rolki - mam nadzieję, że tamte jakoś w całości naświetlę.
Inna rzecz, że czasami pojawia się chemia ORWO C 5166 i jakbym to coś upolował, to pewnie 'jestem w domu'.
Tylko czymś konkretnym ta chemia się różniła od C 5168?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
ODPOWIEDZ