oprawianie obrazu - plotna

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

oprawianie obrazu - plotna

Post autor: necropost »

witam serdecznie ! nabylem podczas dosc dalekiej wycieczki obraz na plotnie , by nie bawic sie w zbedne kilogramy (wracalem z abudzy wiec to chyba normalne) plotno zostalo sciagnete z krosna i tu pojawia sie klopot , czy ktos orientuje sie czy sa jakies firmy ewentualnie czy moglby jakas polecic ktore wykonuja naciaganie plotna na krosna oczywiscie wraz z wykonaniem krosna na wymiar ? widzialem same uslugi wykonania krosna na jednym z portali aukcyjnych i wszystko fajnie , ale nie do konca czuje sie przekonany ze zrobie to na tyle fachowo z takim krosnem i zszywaczem tapicerskim :) wszystkie uslugi ktore udalo mi sie wygoglowac to bylo wykonywanie ram i oprawianie ale nigdzie naciaganie na krosno wiec czy daloby to wykonac ?

pozdrawiam i z gory dzieki za odpowiedz
mamiya lover:)
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

Nie ma w tym głębszej filozofii. Naciągasz od środka każdego boku (przeciwległe boki). Posuwasz się ku narożnikom, dobijasz kliny żeby naciąg był dobry, zawijasz rogi płótna i już. Nie bój się tej roboty :-)
necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

Post autor: necropost »

witaj ! dzieki za rade , no wlasnie nigdy tego nie robilem , znaczy raz probowalem na blejtram naciagac plotno drukowane na ploterku , no i powiem ze sredni efekt mi wyszedl , powiedz mi jesli mozesz jerezano jakie zakladki na tylniej czesci blejtramu zrobic chodzi 2-3cm ? bo musialbym sobie policzyc jaki duzy ten blejtram zamowic , oraz ma ktos moze jakies sprawdzone tackery ? mam w domu topexa ale powiem ze jego dzialanie jest wysoko niezadowalajace (obawiam sie ze zszywki moga nie dochodzic :) no i dodatkowo na czym klasc plotno , nie chce by sie pokruszylo cos , czy na jakims reczniku , czy na jakies gumowej podkladce ? szkoda by mi bylo to zniszczyc , albo naciagnac by jakies mi faldy byly wydoczne :)

pozdrawiam
mamiya lover:)
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

Ja to dawno temu robiłem na kocu położonym na stole. Zszywaczy nie było więc używałem gwoździków i młotka. Teraz masz łatwiej ;-)
Krosna czyli blejtram musisz kupić taki, jaki jest obraz. Pisałeś chyba, że go zdjąłeś na drogę z ramy. Jeśli tak, to masz widoczne zagięcia płótna, które wyznaczają Ci rozmiar krosien. Po przybiciu resztę płótna można zawinąć na tylną stronę krosna - w razie czego, będzie zapas na ewentualną konserwację za 180 lat :lol: Można też odciąć równo z tylną krawędzią blejtramu.
Oczywiście "takerujesz" płótno na zewnętrznej stronie krosien. Jeśli będziesz mocował od środka ku bokom, na zmianę przeciwległe boki, to się nic nie stanie i wszystko równo naciągniesz. Potem dobijesz kliny i "po ptokach". Ja zawsze to robiłem na stojąco (obraz na stojąco i ja na stojąco), obrazem od siebie. Ale to już kwestia przyzwyczajenia. Nie demonizuj tej czynności tylko bierz zszywacz do ręki i jazda.... :-)
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

autodafe pisze: W każdym razie coś mi mówi, że takie czy inne "fale Dunaju" będą nieuniknione za pierwszym razem.
Nie strasz człowieka :lol:
necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

Post autor: necropost »

fale Dunaju - no to nie jest smieszne , co prawda o nie robota sapera ale nie chce tego zawalic :/

napewno takerem to juz podjeta decyzja :) podobrazie odpada , chce na blejtram a pozniej pokombinuje czy w rame to czy tez nie

jarezzano a moglbys mi powiedziec co oznacza termin takierujesz ? bo nie jestem w tym sprawny ze tak powiem :) kurcze tak mowisz ze bym sprobowal :) powiedz mi tylko moze ile sie tak zwyczajowo zostawia na tylna zakladke ta ktora sie przybija gwozdkami do blejtramu , to ma byc takie 2cm czy wiecej ?

pozdrawiam
mamiya lover:)
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

"Takerowanie" - używanie tackera (po spolszczeniu). Tacker - to nic innego jak zszywacz. Może być ręczny, pneumatyczny, elektryczny... :-D

Ile zostawić? Obcinasz na tylnej krawędzi blejtramu - czyli zostawiasz płótno o szerokości krosien. A jak się zdecydujesz zawinąć do tyłu, to nie ma to znaczenia ile zostawić. Zostaw wszystko - i tak tego nie będzie widać. Chyba, że masz obraz o wymiarach 40cm x 50 cm namalowany na płótnie 1m x 2m - wtedy lepiej odciąć bo jak zawiniesz do tyłu, to obraz będzie odstawał od ściany :lol:
necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

Post autor: necropost »

dzieki za pomoc , youtube jest rowniez pomocny , poszukam jeszcze kogos po muzeach a jesli nie takier w dlon :)
mamiya lover:)
ODPOWIEDZ