Opemus 4 czy Opemus 5

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: sokol07 »

Jestem na etapie kompletowania ciemni do rozstawiania w mojej malutkiej, kawalerkowej łazience. Zatrzymałem się na powiększalniku. Początkowo miał być Axomat, ale później stwierdziłem, że Opemus 4 jest niewiele większy a daje możliwość zapakowania 6x6, więc lepiej pójdę w Opemusa. Całość musi się zmieścić na pralce i po zabawie być stosunkowo łatwa do rozmontowania, więc wszystkie większe konstrukcje odpadają. Dzisiaj zacząłem się jednak przyglądać Opemusowi 5 i mam, cholera, problem.
Czy jest jakaś znacząca różnica między nimi? Waga, gabaryty, wygoda obsługi? Dobrze wydaje mi się, że 4 jest sporo mniejsza (i lżejsza)?
Czy jedyna różnica to fakt, że piątka nie wygląda już jak rakieta, ale za to można do niej zdobyć głowicę do koloru?
No i przede wszystkim - jak dobrze sprawdza się głowica do koloru z papierami multigradacyjnymi? Porównywalnie z filtrami wkładanymi w kasetkę? Czy to zabawa nie warta zachodu, jeśli nie planuję na razie walki z kolorami?
http://ts-photo.pl/
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: mrek »

Mój Magnifax 3 spokojnie stoi na pralce. I jeszcze jest sporo miejsca. Waga nie ma znaczenia. Jeśli tylko uniesiesz.
A Krokus 6x6 wiele lat temu ledwo mieścił się na pralce Frani.

Prawie każdy powiększalnik (z tych do 6x9) możesz odłączyć od kolumny, a kolumnę zdjąć z deski. Nie tylko Opemus to potrafi.

Głowica jak najbardziej z papierami multigradacyjnymi.
U mnie sprawdza się lepiej od filtrów, a bywa, że jest tańsza od zestawu dobrych filtrów. Filtry do szufladki można zanieczyścić palcami i problem gotowy.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: sokol07 »

Tylko problem w tym, że u mnie pralka jest ładowana od góry, co powoduje, że ma mniejszą powierzchnię na górze (bo część zajmuje pochyły pulpit z przyciskami) i delikatniejszą powierzchnię (nie ma ramy i betonu pod spodem, tylko klapa z blachy, opierająca się na plastikach w środku). Dlatego nie chcę na nią pakować nic ciężkiego.
Na Opemusy patrzę jako na najmniejsze co znalazłem, a co obsługuje 6x6. Rzecz nie tylko w tym, żeby to wcisnąć do łazienki, ale i żeby mieć gdzie to trzymać poza łazienką - 30-kilka metrów mieszkania na dwie osoby nie pozwala na szaleństwa. ;-)
http://ts-photo.pl/
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: mrek »

Ale z głowicy nie rezygnuj.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: sokol07 »

Jeśli tylko to faktycznie działa tak dobrze - to spróbuję, o ile tylko znajdę w jakiejś sensownej cenie.
http://ts-photo.pl/
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: mrek »

Czy dobrze?
Wygodnie.
Wróciłem do ciemni po dobrych 20 latach i zastałem tam: papiery multigradacyjne, do tego plastikowe, które same schną w błyskawiczny sposób, lampy na diodach. Reszta jakby ta sama.
No i wygoda z głowicą.
Niech żyje XXI wiek.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: J.A. »

Przede wszystkim O5 daje z głowicą barwną (teraz większość ją traktuje jak MG), kondensor. Jest to jedna z niewielu takich konstrukcji. Tak mrek, Magnifax 3a też. Polskie krokusy także, ale porównanie ich do opemusów, to No jakby to powiedzieć nie ubliżając konstruktorom z PZO nie ma takich słów. Jedyny sensowny Krokus to ten ostatni 69s.
Wracając do meopty, sokol07, białe Opemusa i Magnifaksy to najlepsze powiększalniki RWPG.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: sokol07 »

Czyli wniosek - szukać Opemusa 5 lub 5A z głowicą barwną?
http://ts-photo.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: J.A. »

Nie 5A, ten to już szary.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: Jerzy »

Przypomnę tylko, że miseczka obiektywowa w Opemusie 5 jest dość wąska i niektóre 50 się w niej nie mieszczą...

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: J.A. »

Bo oryginalna jest na gwint M23,5x0,5. Ale pasuje też normalna od O5a, 6, na gwint M39x1
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: Jerzy »

J.A. pisze: Ale pasuje też normalna od O5a, 6, na gwint M39x1
Być może, pamiętam tylko że miałem jakiś problem z miseczką od 5A, którego nie było z 6.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: mrek »

A ja przypomnę, że konstrukcja kondensor + głowica (Opemus i Magnifax 3) jest bezlitosna dla rysek i paprochów na negatywach. Przekonałem się sam.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: mrek »

J.A. pisze: Przede wszystkim O5 daje z głowicą barwną (teraz większość ją traktuje jak MG), kondensor. Jest to jedna z niewielu takich konstrukcji. Tak mrek, Magnifax 3a też. Polskie krokusy także, ale porównanie ich do opemusów, to No jakby to powiedzieć nie ubliżając konstruktorom z PZO nie ma takich słów. Jedyny sensowny Krokus to ten ostatni 69s.
Wracając do meopty, sokol07, białe Opemusa i Magnifaksy to najlepsze powiększalniki RWPG.
No właśnie przywiozłem do domu Krokus 69s. Faktycznie mniej metalu niż w Magnifax 3 ale ostrość chodzi precyzyjniej bo na dwóch szynach. W Magnifax 3 na jednej i każdy ruch gałką to przesuwanie się obrazu na boki.
Kaseta faktycznie jakaś taka chuda i lekka w porównaniu do kasety z Magnifax (która podobno jest najlepsza), ale za to szybki mają krawędzie pod kątem oraz wyczernione.
Kondensory (do 135 i do 6x9) solidnie zbudowane w skrzynkach i jednym ruchem wymienianie w szufladzie. Nie to co stała dolna soczewka oraz dziwne szpilki do nakładania drugiej (Magnifax 3).
Używałeś tego Krokusa 69s?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: Nomad »

Ja używałem. Przesiadłem się na Magnifaxa 3a, którego używam do dziś.
ODPOWIEDZ