Olympus OM-2n - sprawny?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

greg223
-#
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2022, 21:32

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: greg223 »

Witam,
zakupiłem ww. aparat w bliżej nieokreślonym stanie, choć wizualnie wygląda w porządku. Włożyłem dwie baterie SR44 i teraz chciałem zapytać jak mogę sprawdzić czy aparat jest sprawny bez wkładania filmu? Co udało mi się zaobserwować:
- po przełączeniu na "check" dioda nie zapala nie / nie miga
- pomiar światła daje odczyt
- wciśnięcie spustu migawki - brak reakcji
- brak możliwości przesunięcia do kolejnej "ramki", jest jakby zablokowana, wskazuje "S"

Z tego co widziałem to aparat nie jest "zablokowany", lustro jest w poprawnej pozycji, spust migawki można wcisnąć do końca (jednak bez reakcji).

Będę wdzięczny za wszelkie rady.
To mój pierwszy analog wiec nomenklatura zapewne nie jest poprawna ;)
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: miki11 »

Najpewniejsze sprawdzenie to jakiś tani film, np. Foma. Sprawdzisz transport filmu, naciąg, spust i szczelność puszki.
_________________
Łatwe nie cieszy
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: PPaweł »

No ale mechanizmy to powinny działać i bez filmu. Jak nie da się przewinąć, to pewnie nie da się też naciągnąć migawki, więc nic dziwnego, że spust nic nie uruchamia. Ale z tym przewijaniem to jednak coś nie bardzo.
greg223
-#
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2022, 21:32

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: greg223 »

Spust da się wcisnąć do końca. Przewinąć nie chce, jakby ten mechanizm był jakoś zablokowany. Jednak nie jest to ta blokada lustra gdyż ono jest w dobrej pozycji.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: PPaweł »

Czyli nie da się ruszyć dźwignią naciągu?
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: Z_photo »

Tu materiał o chyba najczęstszej przyczynie blokowania Olympusów OM1 / OM2: https://www.youtube.com/watch?v=Y1mi6CTTSYw
Ta sprężynka jest dosyć fikuśna - w jednym egzemplarzu udało mi się ją właściwie ustawić po dwóch minutach, by w innym siedzieć przy tym dwie noce. :-D
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
greg223
-#
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2022, 21:32

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: greg223 »

Da się ruszyć ale tylko do pewnego momentu a później jest duży opór, a do tego jakby sama nie wraca w dobrej pozycji.
@Z_photo
Dzięki za trop, spróbuje to sam ogarnąć - może uda się w miarę szybko :P Dam znać :)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: technik219 »

Tak czy tak, do majstra z nim. Jeśli aparat nie działa to pomimo ładnego wyglądu jest tylko eksponatem na półkę.
Lux mea lex
greg223
-#
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2022, 21:32

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: greg223 »

Patrzyłem ale chyba jaka grubsza sprawa bo aby naciągnąć musze ręcznie odciągać jedna dźwignie, a mimo to nie „uzbraja” aparatu tak ze po kliknięciu wykonywane jest zdjęcie.

Jeśli macie jakiś serwis aparatów analogowych, który przy okazji nie zedrze milionów monet to polećcie coś. Dzięki za dotychczasowa pomoc! :)
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: Z_photo »

greg223 pisze: 05 mar 2022, 17:40 Jeśli macie jakiś serwis aparatów analogowych, który przy okazji nie zedrze milionów monet to polećcie coś. Dzięki za dotychczasowa pomoc! :)
Poważnie zablokowanego Olympusa OM1 skutecznie naprawiono mi w Krakowie: http://fotoserwis.krakow.pl/wysylka-sprzetu/
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: powalos »

Również mogę polecić krakowski serwis, który poleca Z_photo. Tylko radzę zatelefonować i przedstawić problem. Naprawą aparatów tradycyjnych zajmowała się głowa rodziny i nie wiem jak to jest z tymi naprawami obecnie.
Fan Pentax'a.
greg223
-#
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2022, 21:32

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: greg223 »

Ok, tak zrobię. Dzięki jeszcze raz za pomoc :)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: mrek »

powalos pisze: 05 mar 2022, 19:42 Również mogę polecić krakowski serwis, który poleca Z_photo. Tylko radzę zatelefonować i przedstawić problem. Naprawą aparatów tradycyjnych zajmowała się głowa rodziny i nie wiem jak to jest z tymi naprawami obecnie.
Jest nowa "głowa". Starszy pan Kadeja zakończył pracę w zakładzie. Szefem jest teraz syn i ma na tyle lat, że zajmował się analogowymi aparatami.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
regnar
-#
Posty: 1
Rejestracja: 06 mar 2022, 20:27

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: regnar »

Czekaj nie leć od razu na serwis bo prawdopodobnie masz wl zabezpieczenie podniesienia lustra.
Tu masz instrukcje co i jak:
https://www.youtube.com/watch?v=9te2Lra ... YpCbRCm5iO
greg223
-#
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2022, 21:32

Olympus OM-2n - sprawny?

Post autor: greg223 »

regnar pisze: 06 mar 2022, 20:29 Czekaj nie leć od razu na serwis bo prawdopodobnie masz wl zabezpieczenie podniesienia lustra.
Tu masz instrukcje co i jak:
https://www.youtube.com/watch?v=9te2Lra ... YpCbRCm5iO
Niestety to nie to ;)
ODPOWIEDZ