Olympus OM-1n i matówka

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Piotr_K
-#
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2022, 14:33

Olympus OM-1n i matówka

Post autor: Piotr_K »

Dzień dobry!
Mam pytanie odnośnie matówki do Olympusa OM-1n. Posiadam dwie, jedną z numerkiem 9 (ta do fotografii endoskopowej) oraz taką z numerem 11. Czy na tej matówce nr 11 mogę normalnie robić zdjęcia innymi obiektywami niż takie dla których jest dedykowana? I jak ustawiać na niej ostrość? Na matowej powierzchni czy na tym "przeźroczystym kółeczku z krzyżykiem na środku"?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Olympus OM-1n i matówka

Post autor: rbit9n »

http://www.alanwood.net/olympus/focusin ... html#fs111

pomiar powinien być w porządku, ostrość można ustawiać na całej powierzchni matówki.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Olympus OM-1n i matówka

Post autor: Z_photo »

Matówka nr 11 zasadniczo przeznaczona jest do kadrowania i ustawiania ostrości w makrofotografii: http://ompl.org/screen,screens
Nie wiem na ile mniej komfortowa jest ta matówka przy fotografowaniu w "normalnej" skali.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Olympus OM-1n i matówka

Post autor: rbit9n »

ja czasem używam 1-8 lub 1-10, podobne do 1-11, ale trochę inne. ale już 1-7 bym się nie odważył do normalnego użytkowania.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Piotr_K
-#
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2022, 14:33

Olympus OM-1n i matówka

Post autor: Piotr_K »

W sumie problem chyba rozwiązał się sam :-) Nabyłem drogą kupna matówkę z klinem, więc teraz czas uczyć się tego cudeńka :-D
ODPOWIEDZ