Odnalezione i wywołane po latach

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Odnalezione i wywołane po latach

Post autor: oKuba »

albo negatyw znaleziony w aparacie, lub gdziekolwiek ;-)

Startuje z nowym wątkiem dotyczącym materiałów światłoczułych odkrytych i wywołanych po latach. Zazwyczaj zdarza sie znaleźć naświetlony material przy zakupie analogowego sprzętu, ale oczywiście możliwości jest wiele.

Podstawowe wymogi danych do tego wątku:

1. Material
2. Aparat
3. Rok naświetlenia
4. Dane dotyczące wywołania
5. Opis sytuacji ze zdjęć

Oczywiście jeśli powyższe dane sa dostępne.


Pierwszy post zaczynam od negatywu ORWO NP20 (120) znalezionego przy zakupie aparatu Druh, który został zapomniany w jego wnętrzu. Negatyw byl luźno zwinięty na rolce ale dzięki trzeźwości umysłu kolegi aka zabezpieczony folia aluminiowa i tak dotarł do mnie. Zdecydowałem sie na krótkie intensywne wołanie w HC-110 w rozcieczeniu A (1+15) bez dodawania oddymiaczy:

20C, 4 minuty, agitacja: 30/60x3, przerywanie woda, utrwalacz alkaliczny.

Po wywolaniu negatywu postanowiliśmy skontaktować sprzedawce Druha w nadziei, ze byc może dowiemy sie czegos więcej o osobach oraz okresie kiedy zdjęcia zostały zrobione. I faktycznie okazało sie, ze aparat należał do wujka sprzedawcy, osoby na zdjęciach sa mu dobrze znane i jest również w stanie określić w przybliżeniu kiedy zdjęcia zostały zrobione.

Widoczny na zdjęciach samochód Polski Fiat 125p byl według jego relacji jednym z pierwszych samochodów tego typu, które pojawiły sie w Krakowie po rozpoczęciu produkcji. Stad tez i entuzjazm młodych ludzi pozujących przy Fiacie. Zdjęcia zostały zrobione w Woli Libertowskiej oraz przy cmentarzu w Zarnowcu, prawdopodobnie w okresie 1968 - 1970 niedaleko Krakowa. Widoczny na ostatnim zdjęciu starszy pan to Jan B. mistrz masarstwa w PZM w Krakowie a kobieta na polnej drodze to Janina B., jego zona, oboje juz nie żyjący.

Sprzedawca Druha bardzo sie ucieszył z odesłanych zdjęć w pełnej rozdzielczości i wyraził zgodę na prezentacje materiału na forum. Luźno zwinięta rolka spowodowała lekkie prześwietlenia ostatnich klatek. Z 12 zdjec tylko ostatnie można nazwać nieudanymi, pozostała reszta jest jak najbardziej ok. A teraz zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moim faworytem jest zdjęcie z człowiekiem lapiacym kure, jeśli to kura ;-)
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Odnalezione i wywołane po latach

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 26 kwie 2023, 21:32 Moim faworytem jest zdjęcie z człowiekiem lapiacym kure, jeśli to kura
To może też być footbolówka. Fajne archiwum.
_________________
Łatwe nie cieszy
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Odnalezione i wywołane po latach

Post autor: zladygin »

miki11 pisze: 27 kwie 2023, 07:41
oKuba pisze: 26 kwie 2023, 21:32 Moim faworytem jest zdjęcie z człowiekiem lapiacym kure, jeśli to kura
To może też być footbolówka. Fajne archiwum.
Też stawiam na piłkę. Świetny pomysł z tym wątkiem - gratulacje! Tylko go nie zaśmiecajmy!
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Odnalezione i wywołane po latach

Post autor: skpt »

Ładny kawałek historii. I datowanie pasuje do układu tablicy rejestracyjnej. Kadry fajne, przekątne, punkty, itp.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Odnalezione i wywołane po latach

Post autor: oKuba »

Faktycznie może to byc i pilka. Generalnie to jestem pozytywnie zaskoczony, ze ponad 50 letni, naświetlony negatyw zachował sie w takim stanie. Jestem tez ciekaw aktualnych zdjęć z tego Druha.

Żebym nie zapomniał: pies na zdjęciu obok Fiata to Kajtek.. dopytałem
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Odnalezione i wywołane po latach

Post autor: jurek »

Zdjęcia są jak wino, z wiekiem nabierają mocy!

À propos 125p czy wam też bardziej podobają się pierwsze wersje modeli samochodów czy to moja starość?
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Odnalezione i wywołane po latach

Post autor: Bokeh »

Pobierowo albo Międzyzdroje ok 1969
Turcja ok.1978
Szwecja 1995
Załączniki
img278.jpg
img313.jpg
img604.jpg
img097.jpg
ODPOWIEDZ