Odczynniki w proszku

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Odczynniki w proszku

Post autor: Imperitus »

bakulik, no dodawanie soli dla zrównoważenia pH nie wchodzi w grę. Musi być idealnie czysta...
Katedra zdecydowała się na najtańszą instalację do demineralizowania...
Będziemy używać wody z filtra odwróconej osmozy
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: bakulik »

Nie o to chodzi, że trzeba cokolwiek dodawać, tylko że to obniżone pH nie ma znaczenia. Do czego chcecie używać tego wody?
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Odczynniki w proszku

Post autor: Imperitus »

bakulik pisze: 29 paź 2021, 22:04 Nie o to chodzi, że trzeba cokolwiek dodawać, tylko że to obniżone pH nie ma znaczenia. Do czego chcecie używać tego wody?
Do pomiarów pH przede wszystkim, pHmetr elektroniczny nie ma z tym problemu ale papierki wskaźnikowe już zaniżają odczyty
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odczynniki w proszku

Post autor: J.A. »

Imperitus, zaraz, ale...
Przecież to mierzy się pH wody, a nie jej używa do pomiarów pH. Nie nie łapię za słowa i piszę zupełnie poważnie.
Woda demi/destylowana/osmotyczna, ma Niskie pH, bo w istocie to kwas węglowy z powodu bardzo łatwego rozpuszczania w niej CO2.
Wody używa się do różnych celów, fotografowie rozpuszczają w niej chemikalia, by uzyskać swoje mikstury (nie tylko fotografowie).
Pytanie bakulika, zapewne było w sensie „w jakim celu posiadacie instalację RO”, do czego jest ta wodo, bo na pewno nie do pomiarów.
BTW, papierki wskaźnikowe, to dobre są na lekcję chemii w podstawówce.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Odczynniki w proszku

Post autor: Imperitus »

J.A., wiem że papierki są dobre do szkoły ale mamy nowych prowadzących na pracowni i oni wolą to niż pHmetr. A woda jest potrzebna do ekstrakcji jonów- jak chciałbyś zmierzyć pH suchego papieru? Normalnie robimy to metodą stykową i pHmetrem, trzeba najpierw zadać kroplę wody na powierzchnię i do tej kropli dotyka się elektrodą pHmetru (zasadniczo to to jest konduktometr ale wyniki od razu interpretuje na pH)
IMG_20210316_170107.jpg
Jednak teraz trafił nam się obiekt wydrukowany na bardzo chłonnym papierze, tak bardzo że podciąga wodę z wnętrza elektrody. Żeby ograniczyć zacieki na papierze musimy zatem uważać z ilością wody- czyli zostają papierki.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odczynniki w proszku

Post autor: J.A. »

Ok.
No i właśnie do tego jest woda. Do pomiaru pH papieru.
Nie mam tu pewności, bo chemikiem nie jestem, pH tej wody jest tak „delikatne”, że już śladowe ilości bufora go neutralizują (nie doradzam jej buforowania dla jasności). Kiedyś myślałem, że XTol źle działa ze względu właśnie na pH wody. Ale zrobiłem doświadczenie, na 100 ccm wody o pH 5, dałem kroplę XTola, pH wzrosło do 6,9. To oczywiście ciągle za mało dla XTola, ale druga kropla, już nie pamiętam, ale to było już dobrze ponad 7.
Pisałeś, że pHmetr sobie radzi, a pasek już nie. Czy to znaczy, że pasek i pHmetr pokazują zasadniczo róźny wynik?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: bakulik »

Konduktometr w roli pHmetru pokazuje neutralne pH, ponieważ w wodzie de facto nie ma przewagi jonów wodorowych (liczba cząsteczek kwasu jest bardzo mała, do tego są słabo zdysocjowane). Ale papierek zawiera wskaźnik, który sam jest związkiem chemicznym i reaguje z tą niewielką ilością kwasu, dlatego zmienia się zabarwienie papierka. Porównaj obie metody na nasyconym roztworze, np. wodzie gazowanej, wtedy pHmetr też pewnie pokaże odczyn kwaśny.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Odczynniki w proszku

Post autor: Imperitus »

J.A., wyniki były skrajnie różne, kiedy papierki wskazywały pH 4.5-5 to pH metr dawał 7-7.9. Jest na stówę tak jak pisze bakulik i użyłbym do pomiarów miernika bo zawsze tak robiłem. Ale teraz jest to niemożliwe ze względu na charakter obiektu.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Odczynniki w proszku

Post autor: LD »

LD pisze: 29 paź 2021, 15:41
Adams pisze: 29 paź 2021, 12:21 Wrócę jeszcze do Fenidonu, Mi się rozpuszcza dość dobrze 1,5 g i ok 100 ml wody ok 80stopni. Roztwór jest taki trochę pomarańczowaty.
Natomiast czytałem że trzeba po rozrobieniu od razu wywoływać bo słabnie szybko.
Ja natomiast czytałem że niektórzy robią nawet na zapas rozpuszczony w Isopropanolu. Osobiście na zapas tego nie robię tylko na bieżące użycie.
Znalazłem: https://www.youtube.com/watch?v=jWGhfr1qUv4
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: shovax »

bakulik pisze: 29 paź 2021, 08:58 Woda zawiera nieco rozpuszczonego CO2, dlatego ma odczyn kwaśny. W kranówce są różne sole, które ten odczyn neutralizują. W destylowanej lub demineralizowanej nie ma, stąd obniżone pH, ale że nie jest ono w żaden sposób buforowane, a kwas węglowy jest bardzo słaby, wystarczy rozpuścić w takiej wodzie jakąś sól silniejszej zasady i odczyn kwaśny znika.
hm, nie czaje. z tego co wiem o kwasowosci albo zasadowosci roztworu decyduja rozpuszczone jony H albo OH, dlaczego CO2 ma zmieniac odczyn?
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: shovax »

technik219 pisze: 28 paź 2021, 20:11
J.A. pisze: 28 paź 2021, 20:03 A te składane samodzielnie już tak
ID-68 też sam składam. I się rozpuszcza, może dłużej, ale nie widzę w tym jakiegoś wielkiego problemu.
podepne sie pod temat. ja mam mega problem z rozpuwszczaniem fenidonu (starego, ale z originalnie zapakowanych sloikow).
skladalem POTA i Delagi8, i tych cholernych 1.5 fenidonu w 50 stopniach nawet po 30-45 minutach nie chcilo sie rozpuscic w wodzie destylowanej, a uzywalem wrecz chemicznego mieszalnika..... dlatego przeszedlem na metolowe wywolywacze
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: bakulik »

shovax pisze: 04 lis 2021, 22:53 dlaczego CO2 ma zmieniac odczyn?
Bo CO2 + H2O daje H2CO3, czyli kwas węglowy. Słaby, ale kwas. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_w%C4%99glowy
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Odczynniki w proszku

Post autor: LD »

shovax pisze: 04 lis 2021, 22:53
technik219 pisze: 28 paź 2021, 20:11
J.A. pisze: 28 paź 2021, 20:03 A te składane samodzielnie już tak
ID-68 też sam składam. I się rozpuszcza, może dłużej, ale nie widzę w tym jakiegoś wielkiego problemu.
podepne sie pod temat. ja mam mega problem z rozpuwszczaniem fenidonu (starego, ale z originalnie zapakowanych sloikow).
skladalem POTA i Delagi8, i tych cholernych 1.5 fenidonu w 50 stopniach nawet po 30-45 minutach nie chcilo sie rozpuscic w wodzie destylowanej, a uzywalem wrecz chemicznego mieszalnika..... dlatego przeszedlem na metolowe wywolywacze
A dlaczego trwasz przy wodzie? Ja rozpuszczam w ispropanolu i używam w id768, Ansco 130 a ostatnio FX55 i nie widzę problemów w tym że rozpuściłem w isopropanolu. Po nabyciu mieszadła magnetycznego rozpuściłem fenidon i kwas askorbinowy w glikolu etylenowym ( bo taki akurat miałem). FX55 działa bez zarzutów. Mam 3 roztwory i przygotowanie "dawki roboczej" to chwila moment.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Odczynniki w proszku

Post autor: teh_R. »

Imperitus, co studiujesz? Archiwistyka?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Odczynniki w proszku

Post autor: Imperitus »

teh_R. pisze: 06 lis 2021, 00:49 Imperitus, co studiujesz? Archiwistyka?
Konserwacja papieru i skóry
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ