Odczynniki w proszku

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: rbit9n »

aka pisze: 27 paź 2021, 14:07 Poszperałem w sieci i znalazłem kartę produktu od Merck. Piszą, że krystaliczny i beżowy.
u mnie zawsze był beżowy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Odczynniki w proszku

Post autor: Adams »

U mnie po rozmieszaniu był taki trochę jak galareta i niestety nie zadziałał :-(
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Odczynniki w proszku

Post autor: aka »

Adams pisze: 27 paź 2021, 15:46 U mnie po rozmieszaniu był taki trochę jak galareta i niestety nie zadziałał :-(
W sieci sporo przepisów na "wprowadzenie" fenidonu do roztworu, od temperatury 80C po mieszanie z izopropanolem. Ciekawe skąd się to bierze?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: rbit9n »

fenidon źle się rozpuszcza w zimnej wodzie, ale we wrzątku cycuś glancuś, ale! jeśli nie zamieszasz szybko, to we wrzątku też się zrobi glut. trzeba wtedy zlać roztwór, gluta zalać małą ilością wrzątku i powinno się rozpuścić. ja to robię w kubeczku po Fuji, bo jest przejrzysty i widać co i jak. na 0,15g fenidonu używam góra 40ml wrzątku.
czuwaj!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odczynniki w proszku

Post autor: J.A. »

rbit9n, ok, ja też za Twoją radą tak robię.
Ale bez odpowiedzi pozostaje pytanie jak roztwarzają się wywoływacze konfekcjonowane?
W przepisach jest mowa o 35, góra 40 stopniach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: rbit9n »

mogą być nieznaczne dodatki poprawiające rozpuszczalność danego składnika, nie wpływające na działanie wywoływacza. jakieś sole chelatujące, czy coś.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Odczynniki w proszku

Post autor: technik219 »

Nie wiem. Jakoś nie miałem problemów z rozpuszczaniem wywoływaczy z fenidonem, np. Fenalu. Fakt, trochę dłużej trzeba merdać bagietką, ale i tak zostawiam wywoływacze na co najmniej 12 godzin do "przegryzienia", więc nie robi mi to różnicy. Do negatywów rozpuszczam ID-68PQ i też nie widzę problemu. Używam wody z czajnika o temperaturze max 25-30 stopni. Czy ja mam jakiś inny fenidon?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odczynniki w proszku

Post autor: J.A. »

technik219, na ale właśnie o tym piszę wyżej, że konfekcjonowane wywoływacze na fenidonie nie sprawiają jakocś super problemów z rozpuszczaniem. A te składane samodzielnie już tak.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Odczynniki w proszku

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 28 paź 2021, 20:03 A te składane samodzielnie już tak
ID-68 też sam składam. I się rozpuszcza, może dłużej, ale nie widzę w tym jakiegoś wielkiego problemu.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odczynniki w proszku

Post autor: J.A. »

No to nie wiem.
Może masz jakąś specjalną wodę?
Gotowanie nie wpływa na nic poza rozpuszczonym w wodzie węglanem wapnia.
Ja mam problem. Używam wody z odwróconej osmozy. A to dość czysta woda, takie domowe demi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Odczynniki w proszku

Post autor: Imperitus »

A propos demineralki, taki offtop zrobię...
Zauważyliśmy wczoraj że woda z instalacji demineralizującej jest strasznie kwaśna, mierzyłem pH papieru i wyniki wychodziły bardzo niskie. Okazało się że sama woda ma pH na poziomie 4.5-5. Kranowa natomiast niemal w punkt 7. Mieliście podobne doświadczenia?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: bakulik »

Woda zawiera nieco rozpuszczonego CO2, dlatego ma odczyn kwaśny. W kranówce są różne sole, które ten odczyn neutralizują. W destylowanej lub demineralizowanej nie ma, stąd obniżone pH, ale że nie jest ono w żaden sposób buforowane, a kwas węglowy jest bardzo słaby, wystarczy rozpuścić w takiej wodzie jakąś sól silniejszej zasady i odczyn kwaśny znika.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odczynniki w proszku

Post autor: J.A. »

Jest jak pisze wyżej bakulik, z jedną małą poprawką. Zasada nie musi być silna.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Odczynniki w proszku

Post autor: Adams »

Wrócę jeszcze do Fenidonu, Mi się rozpuszcza dość dobrze 1,5 g i ok 100 ml wody ok 80stopni. Roztwór jest taki trochę pomarańczowaty.
Natomiast czytałem że trzeba po rozrobieniu od razu wywoływać bo słabnie szybko.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Odczynniki w proszku

Post autor: LD »

Adams pisze: 29 paź 2021, 12:21 Wrócę jeszcze do Fenidonu, Mi się rozpuszcza dość dobrze 1,5 g i ok 100 ml wody ok 80stopni. Roztwór jest taki trochę pomarańczowaty.
Natomiast czytałem że trzeba po rozrobieniu od razu wywoływać bo słabnie szybko.
Ja natomiast czytałem że niektórzy robią nawet na zapas rozpuszczony w Isopropanolu. Osobiście na zapas tego nie robię tylko na bieżące użycie.
ODPOWIEDZ