Odbitki z T-Maxa

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

klaudio
-#
Posty: 8
Rejestracja: 01 wrz 2011, 20:43
Lokalizacja: Kraków

Odbitki z T-Maxa

Post autor: klaudio »

Witam,
jestem po swoim drugim rendez-vous z ciemnią. Mam pytanie dot. odbitek z T-Maxa 400 - przy powiększeniach 18x24 wychodzi dość duże ziarno w porównaniu z np. Kodakiem Professional BW 400 CN. T-Maxa wywoływałem w labie - czy duże ziarno może być wynikiem wywoływania filmu w chemii, która nie jest do tego rodzaju materiałów dedykowana? Nie miałem wcześniej do czynienia z T-Maxem i stąd moje pytanie. Czy takie ziarno to standard i mam się tego spodziewać wywołując samodzielnie, czy wina labu?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Re: Odbitki z T-Maxa

Post autor: nord »

klaudio pisze:Witam,
czy duże ziarno może być wynikiem wywoływania filmu w chemii, która nie jest do tego rodzaju materiałów dedykowana?
tak to może być przyczyną.

choć TMaxy równie dobrze wywołują się w niededykowanej chemii. wszystko zależy od kondycji chemii oraz od sposobu w jaki negatyw został wywołany.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

I to jest główny powód dla którego warto samemu wywoływać swoje filmy. Jak coś zrobisz źle, będziesz o tym wiedział. Jak w zakładzie zepsują, to winę zwalą na klienta, a ten i tak nie będzie wiedział czy i co zrobił źle. Wywołuj sam, koszt nie taki wielki, ale jaka przyjemność! Bezcenne!
Lux mea lex
klaudio
-#
Posty: 8
Rejestracja: 01 wrz 2011, 20:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: klaudio »

technik219 pisze:I to jest główny powód dla którego warto samemu wywoływać swoje filmy. Jak coś zrobisz źle, będziesz o tym wiedział. Jak w zakładzie zepsują, to winę zwalą na klienta, a ten i tak nie będzie wiedział czy i co zrobił źle. Wywołuj sam, koszt nie taki wielki, ale jaka przyjemność! Bezcenne!
I tak też zamierzam :) Wywoływanie w labie spowodowane było chęcią wykorzystania weekendu - koreks będę miał w przyszłym tygodniu.
czmielek
-#
Posty: 225
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Post autor: czmielek »

T max 400 średniak 120 poprawnie wołany np w D-76 naswietlany w dobrych warunkach nie pokazuje mi praktycznie ziarna na odbitkach 30x40. na małym pewnie jakieś ziarno będzie duzo wcześniej ale nie powinno być duze przy 18x24 chyba że mocno niedoswietliłeś negatyw.
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2011, 12:53 przez czmielek, łącznie zmieniany 1 raz.
klaudio
-#
Posty: 8
Rejestracja: 01 wrz 2011, 20:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: klaudio »

czmielek pisze:T max 400 średniak 120 poprawnie wołany np w D-76 naswietlany w dobrych warunkach nie pokazuje mi praktycznie ziarna na odbitkach 30x40. na małym pewnie jakieś ziarno będzie duzo wcześniej ale nie powinno być duze przy 18x24 chyba że mocno niedoswietliłeś negatyw.
Film jest raczej dobrze naświetlony - oczywiście jest kilka klatek, które są lekko prześwietlone lub niedoświetlone (+/- 1/3 - 2/3)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Re: Odbitki z T-Maxa

Post autor: dadan_mafak »

klaudio pisze:wychodzi dość duże ziarno w porównaniu z np. Kodakiem Professional BW 400 CN.
to normalne, bw400cn ma znacznie mniejsze ziarno...
ODPOWIEDZ