Odbielacz do slajdów b&w

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 06 gru 2021, 16:57 Szare tez akceptuje
Szare to są miraże, no i życie bywa szare, acz to człowiek tworzy metamorfozy ...
A co do koloru, to dziś analogowy kolor to elita (no nie licząc Lomo, acz nic do nich nie mam, bo i to radość jest) ;-)
Zresztą zrobić w miarę dobre zdjęcie BW jest dużo prościej i dlatego większość wybiera BW jak i ja częściej, o :mrgreen:
A i patrząc na Flickr, to wszyscy na całym świecie wolą BW, bo wiadomo co myślą, ale to tylko są ich szare miraże 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: oKuba »

4Rider, Raczej nie o prostote tu chodzi, ale o jakies tam pojecie estetyki, ktora albo komus pasi lub tez nie. Prosciej jest cyfrowo wedlug mnie. Tylko czy prosciej to lepiej? Sadze, ze kazdy kto woli prosciej/ latwiej to omija takie fora jak to..
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: Borys94 »

4Rider pisze: 06 gru 2021, 15:31 Czarno-białe slaydy z wycieczki, no jakoś tego nie widzę, to nawet nie retro,
bo już na przełomie lat '30 i '40 robiono takie kolorowe ...
No dla mnie to bez sensu.

Czy można? Można. Ale dla widza to tylko połowa przyjemności.
Film BW 8 lub 16mm jeszcze dziś bym zrozumiał ...
A kto powiedział, że robiłem tylko czarno-białe? :-D Spokojnie Tam gdzie kolor grał główną rolę jak lazurowe zatoczki, wybrzeża, zachody słońca robiłem na slajdach Provia 100F. Czarno-białe wziąłem jako uzupełnienie. Na wycieczkę tygodniową zawsze brałem 4 rolki slajdów kolorowych, ale niestety, tych w rozsądnej cenie (amatorskich) już nie produkują, więc stanęło dwie Provie i dwie Fomy. Zaznaczam amatorskich, zawyczaj kupowałem Fuji Sensia 100 jak produkowali, potem przerzuciłem się Precisię CT 100. Wiem, że w opini profesjonalistów były to marne, budżetowe filmy. Ale dla mnie, jako amatora były w porządku, kolory mocno nasycone i cena w granicy 40 za rolkę. Na tej Provia 100 robiłem pierwszy raz, i wyszło również bardzo, bardzo dobrze, ale jednorazowy wydatek zaraz przed wyjazdem last minute za cztery rolki był zbyt wielki. Nauczony doświadczeniem, do następnych wakacji będę co jakiś czas rolkę kupować by się nazbierało :-D
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: oKuba »

A jednak z frakcji kolorowej :lol:
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 06 gru 2021, 17:38 pojecie estetyki
Estetyka, estetyką, ale faktem jest że jest prościej (mam w dupie cyfrę i nie chcę do niej nawiązywać, bo nie o taką prostotę chodzi, a zresztą zrobić dobre zdjęcie cyfrą to już himalaje, to się do reporterki i chałtur tylko nadaje)
W BW masz do opanowania dużo mniej elementów, światło, kontrast, kompozycja, w kolorze jeszcze musi być ten kolor...
O wiele razy zdarzało mi się ściągać kolor i konwertować do BW (któż tego nie robił) i w kolorze danego obrazka bym nie pokazał,
a w BW ten sam kadr wyglądał wyśmienicie, no i o to mi chodziło, bo nie jestem tu obrońcą koloru i moim pierwszym wyborem też jest BW. No tyle w temacie wystarczy by i w jednej estetyce i w drugiej, iść za hasłem, com kiedyś zmalował jeszcze w zeszłym stuleciu:

Obrazek
Borys94 pisze: 06 gru 2021, 17:39 opini profesjonalistów
Walić profesjonalistów, to chałturnicy i wyrobnicy, wiem co mówię bo kiedyś byłem profesjonalistą,
ale teraz jestem artystą ;-)

PS: rozumiem co piszesz i tylko tak się czepiam, by się cuś działo :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 06 gru 2021, 17:49 przez 4Rider, łącznie zmieniany 2 razy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: J.A. »

Borys94 pisze: 06 gru 2021, 17:39 Zaznaczam amatorskich, zawyczaj kupowałem Fuji Sensia 100 jak produkowali, potem przerzuciłem się Precisię CT 100. Wiem, że w opini profesjonalistów były to marne, budżetowe filmy.
akurat ten drugi film to Provia 100F. Znaczy CT 100 ale nie z rombem, a już z czerwonym kółkiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: oKuba »

4Rider, Jest w tym sporo prawdy, ale to nie jest moja motywacja, ze jest latwiej. Odpowiedni sprzet oraz motywacja i kolor w analogu jest do opanowania. Ale to nie moja bajka
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: Borys94 »

J.A. pisze: 06 gru 2021, 17:47
Borys94 pisze: 06 gru 2021, 17:39 Zaznaczam amatorskich, zawyczaj kupowałem Fuji Sensia 100 jak produkowali, potem przerzuciłem się Precisię CT 100. Wiem, że w opini profesjonalistów były to marne, budżetowe filmy.
akurat ten drugi film to Provia 100F. Znaczy CT 100 ale nie z rombem, a już z czerwonym kółkiem.
Tak z czerwonym kółkiem Agfaphoto, to samo co Provia 100F. Z tego co pamiętam, faktycznie CT miała taką czerwonawą emulsję tak jak Provia. Sensia miała bardziej beżową. Ale jak mam porównać kolory, to jest minimalna różnica, są bardziej "spokojne". Może zabrzmię jak jakiś masochista, ale ja lubiłem te żywe, mocno nasycone kolory. By było śmieszniej zawsze oddawałem do wywołania w FJ, i zawsze byłem zadowolony nigdy mi ich nie zniszczyli i nie porysowali. A jak wiadomo wiele złych opinii w kwestii slajdów miało to laboratorium,
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: shovax »

Borys94 pisze: 06 gru 2021, 12:38 Z perspektywy amatora fotografii analogowej, trzymaj się receptur zawartych w dobrych książkach napisanych conajmniej 30 lat do tyłu.
oh, dlamnie to niepelna prawda. nie chce tylko wiedziec dlaczego TAK (o czym wlasnie jest wiekszosc starcyh ksiag). ale chce rowniez wiedzec, dlaczego NIE. twoj post zawiera ogrom informacji, ktorych pewnie nie ma nigdzie indzej w necie, dzieki, oszczedziels mi sporo czasu:) chromianow tez sie boje, najabrdziej to utylizacji ;)
mam od cholery tech-pana i copexa w szpulach, do tego odziedziczylem kilogramy chemi, wiec chetnie experymentuje ;) wywolywacz juz opracowalem swoj, zeby spelnial moje wymagania, powoli sie zabieram do slajdow. i w tym wlasnie sek, ze tech-pan nie posiada wielu sprawdzwonych metod wywolywania jako slad, w sumie zadne :D informacji w necie, tym bardziej w ksiazkach, jak na lekarstwo, wiec kombinuje sam....
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: J.A. »

shovax pisze: 07 gru 2021, 09:15 nie chce tylko wiedziec dlaczego TAK (o czym wlasnie jest wiekszosc starcyh ksiag). ale chce rowniez wiedzec, dlaczego NIE
Z punktu widzenia nie chemika, to dość prosta odpowiedź.
Bo nie jesteś, jako nie chemik, w stanie połączyć zależności które się dzieją w trakcie większości reakcji w fotociemni. Nie mając wiedzy teoretycznej, nie będziesz w stanie przewidzieć wyniku (zakładam, że szklanej kuli też nie posiadasz).
Pozostając przy wybielaczu w cz-b odwrotce.
Kiedyś wpadłem na pomysł, by przetestować ten z procesu C-41. Zawsze to jakaś alternatywa. Dywersyfikacja.
No i? No wybielił obraz negatywowy bardzo ładnie. Ale jako efekt uboczny zrobił z nim coś, że nie dało się go rozpuścić w kąpieli klarującej. Po prostu powstał jakiś związek srebra nierozpuszczalny w siarczynie sodowym.
Jak sobie wyobrażasz redagowanie książki z odpowiedzią na pytanie „dlaczego nie” do każdej możliwej do wymyślenia kombinacji?
Autor by musiał pisać: tego nie, bo... tego też nie bo... i tak w nieskończoność, bo każdy mógłby wymyślić sobie jakąś kąpiel.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: Borys94 »

shovax pisze: 07 gru 2021, 09:15
Borys94 pisze: 06 gru 2021, 12:38 Z perspektywy amatora fotografii analogowej, trzymaj się receptur zawartych w dobrych książkach napisanych conajmniej 30 lat do tyłu.
oh, dlamnie to niepelna prawda. nie chce tylko wiedziec dlaczego TAK (o czym wlasnie jest wiekszosc starcyh ksiag). ale chce rowniez wiedzec, dlaczego NIE. twoj post zawiera ogrom informacji, ktorych pewnie nie ma nigdzie indzej w necie, dzieki, oszczedziels mi sporo czasu:) chromianow tez sie boje, najabrdziej to utylizacji ;)
mam od cholery tech-pana i copexa w szpulach, do tego odziedziczylem kilogramy chemi, wiec chetnie experymentuje ;) wywolywacz juz opracowalem swoj, zeby spelnial moje wymagania, powoli sie zabieram do slajdow. i w tym wlasnie sek, ze tech-pan nie posiada wielu sprawdzwonych metod wywolywania jako slad, w sumie zadne :D informacji w necie, tym bardziej w ksiazkach, jak na lekarstwo, wiec kombinuje sam....
Utylizacja, no cóż najważniesze zredukować chrom z VI do III, czyli po skończonym wywoływaniu wymieszać ze sobą odbielacz i klarowanie i z dużym rozcieńczeniem wylać do zlewu. Nie jesteś garbiarnią czy kombinatem chemicznym by posiadać własną oczyszczalnię chemiczną. Zresztą ile tego tam będziesz mieć? W drodze do oczyszczalni rozcieńczy się to jeszcze 1000x, a że ścieki są lekko zasadowe, pewnie wypadnie jako osad i zostanie na filtrach żwirowych- czyli drugi etap oczyszczania ścieków. Tam też na pałę tego nie robą, tylko pewnie jakąś spektroskopią badają stężenie metali i wrazie czego rozcieńczają by biologii nie zabiło :-D
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: Borys94 »

J.A. pisze: 07 gru 2021, 10:39
Kiedyś wpadłem na pomysł, by przetestować ten z procesu C-41. Zawsze to jakaś alternatywa. Dywersyfikacja.
No i? No wybielił obraz negatywowy bardzo ładnie. Ale jako efekt uboczny zrobił z nim coś, że nie dało się go rozpuścić w kąpieli klarującej.
Rozumiem że użyłeś wybielacza z C-41 przy slajdzie cz-b? No to nie mogło zadziałać :-D Wybielacz z procesów kolorowych utlenia srebro i zamienia je ponownie w halogenki, tak jakby cofa wywołanie obrazu czarnobiałego. Pewnie po drugim wywołaniu wszystko się idealnie zaczerniło?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: J.A. »

Nie było drugiego wywoływania.
P wybielaniu jest klarowanie, a potem zaświtlanie. Na tym etapie już widziałem że film wygląda (prawie), jak w ogóle nie wywołany. :-)
Eksperyment zawsze warto zrobić, bo tylko eksperymenty pozostają nie chemikom.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: shovax »

Borys94 pisze: 07 gru 2021, 15:38
shovax pisze: 07 gru 2021, 09:15
Borys94 pisze: 06 gru 2021, 12:38 Z perspektywy amatora fotografii analogowej, trzymaj się receptur zawartych w dobrych książkach napisanych conajmniej 30 lat do tyłu.
oh, dlamnie to niepelna prawda. nie chce tylko wiedziec dlaczego TAK (o czym wlasnie jest wiekszosc starcyh ksiag). ale chce rowniez wiedzec, dlaczego NIE. twoj post zawiera ogrom informacji, ktorych pewnie nie ma nigdzie indzej w necie, dzieki, oszczedziels mi sporo czasu:) chromianow tez sie boje, najabrdziej to utylizacji ;)
mam od cholery tech-pana i copexa w szpulach, do tego odziedziczylem kilogramy chemi, wiec chetnie experymentuje ;) wywolywacz juz opracowalem swoj, zeby spelnial moje wymagania, powoli sie zabieram do slajdow. i w tym wlasnie sek, ze tech-pan nie posiada wielu sprawdzwonych metod wywolywania jako slad, w sumie zadne :D informacji w necie, tym bardziej w ksiazkach, jak na lekarstwo, wiec kombinuje sam....
Utylizacja, no cóż najważniesze zredukować chrom z VI do III, czyli po skończonym wywoływaniu wymieszać ze sobą odbielacz i klarowanie i z dużym rozcieńczeniem wylać do zlewu. Nie jesteś garbiarnią czy kombinatem chemicznym by posiadać własną oczyszczalnię chemiczną. Zresztą ile tego tam będziesz mieć? W drodze do oczyszczalni rozcieńczy się to jeszcze 1000x, a że ścieki są lekko zasadowe, pewnie wypadnie jako osad i zostanie na filtrach żwirowych- czyli drugi etap oczyszczania ścieków. Tam też na pałę tego nie robą, tylko pewnie jakąś spektroskopią badają stężenie metali i wrazie czego rozcieńczają by biologii nie zabiło :-D
probelm w tym, ze nie mamy kanalizacji tylko septyk. o 35m wyzej, niz nasza studniia z woda pitna (nasza dzialka to 45stpni stoku). co wyleci z septyku, kiedys doleci do studni.... :/
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Odbielacz do slajdów b&w

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 07 gru 2021, 10:39 Jak sobie wyobrażasz redagowanie książki z odpowiedzią na pytanie „dlaczego nie” do każdej możliwej do wymyślenia kombinacji?
Autor by musiał pisać: tego nie, bo... tego też nie bo... i tak w nieskończoność, bo każdy mógłby wymyślić sobie jakąś kąpiel.
troche sie teraz czepiasz. nie chodzilo mi o NIE do wszystkiego. tkrazy wiele roznych bzdur i polprawd odnosnie tej tematyki, wiec jak ktos tak obszernie wyjasni dlaczego NIE, to sie czegos naucze, w odroznieniu do "nie kombinuj, tylko stosuj sprawdzone receptury".
ODPOWIEDZ