Obiektywy Nikon

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Obiektywy Nikon

Post autor: powalos »

aka, :mrgreen: :lol: :mrgreen:
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Obiektywy Nikon

Post autor: powalos »

aka, :mrgreen: :lol: :mrgreen: Zapewniam, ze nie zmieniłem się bardzo.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Obiektywy Nikon

Post autor: powalos »

Żeby nie było. Fotka z końca września tego roku, zrobiona przez moją drugą połowę.
IMGP8427_1200.jpg
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Obiektywy Nikon

Post autor: Imperitus »

Mam akurat pod ręką :mrgreen:
Untitled-Scanned-05.jpg
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Obiektywy Nikon

Post autor: powalos »

Imperitus, aparat się Tobie odwrócił :mrgreen: :-P
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Obiektywy Nikon

Post autor: Imperitus »

powalos pisze: 06 gru 2020, 21:51 Imperitus, aparat się Tobie odwrócił :mrgreen: :-P
Próbowałem obrócić ale okazuje się że w odbiciu lustrzanym wyglądam lepiej niż normalnie :-P
Tak wiem, to tylko moja subiektywna opinia bo przez całe życie przyzwyczaiłem się do tego średnio atrakcyjnego widoku w lustrze.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektywy Nikon

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 06 gru 2020, 17:42 A na poważnie, to że eLKi się nie nadawały to jeszcze nie powód, żeby współczesne obiektywy nazywać "cyfrowymi”
A czy ja coś pisałem że współczesne są cyfrowe?
Napisałem tylko, że istnieje gatunek „cyfrowe”, specjalnie dla cyfry projektowane. Jednym z nich jest ten pierwszy (krótki) zoom. I nie został zaprojektowany dla APS-C, tylko dla matrycy. Że akurat formatu APS, to tylko dla tego, że matryca ma taki rozmiar.
Z kolei, to że współczesne obiektywy sprawdzają się na filmie, nie czyni z nich analogowych, bo dla filmu to wsio ryba. Ale gdyby nie były projektowane specjalnie dla cyfry, to nikt by ich nie kupił.
Oczywiście cała sprawa dotyczy obiektywów szerokokątnych, bo to w ich przypadku istnieje problem.

Na marginesie to taki sam los jak eLi spotkał wszystkie szerokie Nikkory sprzed edy cyfrowej. Żaden nie nadaje się do cyfry.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Obiektywy Nikon

Post autor: bakulik »

skiper75 pisze: 06 gru 2020, 18:54 Moze zrobimy taki watek. Selfie’s with analog lol. Cos na ksztalt sie poznamy z ryjq a tak naprawde bedzie wyzwanie zeby ruszyc dupe i zrobic zdjecie
Od jakiegoś czasu uwieczniam siebie na każdej 37. klatce filmu małoobrazkowego, o ile dany aparat pozwoli mi takową naświetlić (niektóre wredniaki zwijają film po 36 naświetleniach). Tak jak stoję, w miejscu, w którym skończyła mi się rolka, obiektywem, który akurat mam założony. To taki podpis autora pod skończonym utworem. Mam już takich „selfików” 142, poniżej najnowszy (21.11.2020 r.):

Obrazek
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Obiektywy Nikon

Post autor: mrek »

bakulik pisze: 06 gru 2020, 23:44 Tak jak stoję, w miejscu, w którym skończyła mi się rolka, obiektywem, który akurat mam założony. To taki podpis autora pod skończonym utworem
Świetny podpis!
Mam i ja coś sprzed lat
Załączniki
autoportret.jpg
autoportret.jpg (125.04 KiB) Przejrzano 2311 razy
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Obiektywy Nikon

Post autor: aka »

J.A. pisze: 06 gru 2020, 23:11 A czy ja coś pisałem że współczesne są cyfrowe?
Napisałem tylko, że istnieje gatunek „cyfrowe”, specjalnie dla cyfry projektowane.
Akurat mnie zacytowałeś, nie Z_photo. Możesz zdradzić, dlaczego/w czym problem:
J.A. pisze: 06 gru 2020, 23:11 Na marginesie to taki sam los jak eLi spotkał wszystkie szerokie Nikkory sprzed edy cyfrowej. Żaden nie nadaje się do cyfry.
tak pamiętając o postępie, jaki ma miejsce w rozwoju projektowania optyki i technologii jej produkcji niezależnie od przeznaczenia (szkła okularowe, lornetki, obiektywy przeróżnego zastosowania, itd.)?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektywy Nikon

Post autor: J.A. »

aka pisze: 06 gru 2020, 16:34
4Rider pisze: 06 gru 2020, 15:37 Mnie Starego Misia na Sztuczny Miód chciałeś przerobić?
:-D
No nie. Rzecz w tym, że "cyfrowy" w odniesieniu do obiektywu to niezbyt trafne określenie. Jak skonstruowany do krycia matrycy APS-C, a nie pełnej klatki 135, to niby jest "cyfrowy"? Jeśli tak, to przez analogię, Pentax-110 nie kryjąc pełnej klatki też jest "cyfrowy". ;-)
Piszę do Ciebie, z powodu tego o tu napisałeś. Twierdzisz, że nie istnieją obiektywy cyfrowe.
Otóż istnieją. Wszystkie szerokie kąty projektowane do matryc, to obiektywy cyfrowe.
tak pamiętając o postępie, jaki ma miejsce w rozwoju projektowania optyki i technologii jej produkcji niezależnie od przeznaczenia (szkła okularowe, lornetki, obiektywy przeróżnego zastosowania, itd.)?
To nie ma nic wspólnego z postępem, ani soczewkami okularowymi. Szerokie kąty projektowane do żelatyny jakkolwiek by nie były doskonale i na filmie wymiatają, zdobywając najwyższe oceny, na matrycach nie są nawet przyzwoity. Na matrycach są po prostu gówniane.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Obiektywy Nikon

Post autor: aka »

J.A. pisze: 07 gru 2020, 10:37 Wszystkie szerokie kąty projektowane do matryc, to obiektywy cyfrowe.
No dobrze, ale na czym polega ich "cyfrowość"? Mając na uwadze fakt, że w zasadzie nie produkuje się aparatów na film 135, to współcześnie produkowane obiektywy (DX, FX), inne niż szerokokątne, to są "cyfrowe" czy nie? A przy okazji, możesz odpowiedzieć na moje pytanie zadane powyżej?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Obiektywy Nikon

Post autor: aka »

J.A. pisze: 07 gru 2020, 10:37 To nie ma nic wspólnego z postępem, ani soczewkami okularowymi.
Coś słabo czytasz. Oczywiste jest to, że technologia poszła do przodu i optyka dziś produkowana mocno różni się od tej sprzed kilku dekad, bez względu na zastosowania.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektywy Nikon

Post autor: J.A. »

Cyfrowość polega na dostosowaniu układu optycznego do nośnika, czyli do matrycy. A dokładnie chodzi o kąt padania promieni świetlnych na matrycę. Im jest on bardziej różny od kąta prostego, tym gorzej dla obrazu. I jest to cecha wyłącznie matryc. Czyli obiektyw niwelujący ten problem to obiektyw cyfrowy. Czy inne są cyfrowe, tego nie wiem, bo na obiektywach o węższym kącie problem nie jest bardzo dokuczliwy. Ale zakładam, że im „lepsze” szkło tym bardziej restrykcyjnie jest traktowany.

Na jakie pytanie mam odpowiedzieć?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektywy Nikon

Post autor: J.A. »

aka pisze: 07 gru 2020, 10:52
J.A. pisze: 07 gru 2020, 10:37 To nie ma nic wspólnego z postępem, ani soczewkami okularowymi.
Coś słabo czytasz. Oczywiste jest to, że technologia poszła do przodu i optyka dziś produkowana mocno różni się od tej sprzed kilku dekad, bez względu na zastosowania.
sprzed ilu dekad? Ja piszę o relatywnie nowych obiektywach sprzed dwóch dekad.
I jeszcze jedno.
W momencie rozpowszechnienia się materiałów barwnych pojawiły się obiektywy „color” wiele z nich ma color nawet w nazwie.
I obiektywy te nie pojawiły się z powodu rozwoju technicznego, tylko wymusiła to sytuacja. Korekcja apochromatyczna była związana z rodzajem materiału, jak korekcja telecentryczności (czy jak się to tam zwie) w obiektywach cyfrowych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ