obiektywy Mamiya

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Dyletant
-#
Posty: 112
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

obiektywy Mamiya

Post autor: Dyletant »

Czy warto czytać "Kanon fotografii" ? Oczywiście warto ale czy warto wypisywać epistoły o grubości linii i przerwach miedzy nimi ? Może warto by udowodnić, że jest się lepiej zorientowanym od adwersarza. Czy z tego urodzi się lepsze ujęcie ? Może.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

obiektywy Mamiya

Post autor: J.A. »

Dyletant,
Po pierwsze. Nie ma tu żadnych adwersarzy, bo nie ma sporu między dyskutantami.
Po drugie. Jest wymiana informacji i w miarę własnej wiedzy przekazanie jej innym.
Po trzecie. To jest forum o fotografii, która jest po części również liniami na milimetr.
Dla kogoś może to być ważne, a drwienie z tego jest słabe.
Ja mam takie samo prawo rozprawiać o rozdzielczości, jak Ty o sZtUcE.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

obiektywy Mamiya

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 24 wrz 2021, 14:21No i?
Tosia tak mawia 🌼
J.A. pisze: 24 wrz 2021, 14:47 Dla kogoś może to być ważne, a drwienie z tego jest słabe.
Ja mam takie samo prawo rozprawiać o rozdzielczości, jak Ty o sZtUcE.
Ale czytając takie zajady cieszę się że jestem ostracyzowany przez Imć Pana 🐺
Z drugiej strony Dyletant pieprzy jak pryszczaty nastoletni ortodox (jak mu się wydaje) 🐥
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Dyletant
-#
Posty: 112
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

obiektywy Mamiya

Post autor: Dyletant »

4Rider ma zawsze rację. Pieprzę jak niemądry nastoletni ortodox. Przeszło pół wieku temu miałem przyjemność zetknąć się bo przecież nie powiem pracować z Adamem Bujakiem. Mam gdzieś w pudłach zdjęcia jego autorstwa z tego okresu. Dziś on jest uznanym mistrzem a ja wciąż Dyletantem. Taka smutna rzeczywistość.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

obiektywy Mamiya

Post autor: 4Rider »

Dyletant pisze: 24 wrz 2021, 15:18 Przeszło pół wieku temu miałem przyjemność zetknąć się bo przecież nie powiem pracować z Adamem Bujakiem. Mam gdzieś w pudłach zdjęcia jego autorstwa z tego okresu. Dziś on jest uznanym mistrzem a ja wciąż Dyletantem. Taka smutna rzeczywistość.
No na to właśnie wychodzi i nie ja Ci nick wybierałem, ale już coś było z tym Twoim dyletanctwem,
a na marginesie to ten Bujak, on to żaden wzór do naśladowania, no weź,
jakbyś za guru muzyczne obrał sobie Budkę Suflera czy inne Kolorowe Gitary ....

A rzeczywistość rzeczywiście kąsa - fajny film wtedy był co orbitowaniem bez cukru nazwali,
fajny jak na tamte czasy i na tamten wiek oglądacza...
Tak się zastanawiam będziesz trzeci po 🦉 oraz 🐟 ?
Dyletant pisze: 24 wrz 2021, 15:18 4Rider ma zawsze rację.
Niestety tu też pieprzysz, zawsze staram się mylić (czyli też pieprzę ale inaczej niż Ty, czy Inny) -
bo przecież nie może być tak chujowo jak chujowy jestem ja - niektórzy Nadzieją to nazywają 👽
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

obiektywy Mamiya

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 24 wrz 2021, 13:34 obraz utworzony z obiektywu x na filmie y nie jest rozdzielczości najniższego z nich, tylko gorszy. Przykładowo film o rozdzielczości 100 z obiektywem o rozdzielczości 120 nie dadzą obrazu 100 LPR, tylko mnij niż 100 powiedzmy że 75*, natomiast na tym samym filmie ale z obiektywem 200, otrzymamy obraz o rozdzielczości 85*
O tym traktował świetny i bardzo ciekawy artykuł Edwarda Niemiro w FOTO z roku, bodajże, 1992: "Rozdzielczość i kontrast w praktyce". Teraz go nie zamieszczę - 3 strony z tabelami i wzorami (bardzo przystępnie napisany - każdy zrozumie). Wieczorem podepnę skaner i wrzucę chociaż jpg-i.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

obiektywy Mamiya

Post autor: 4Rider »

A wracając do obiektywów Mamiya, miałem styczność i nadal miewam z obiektywami do:
M645
Mamiya TLR
Mamiya NC1000S
- wszystkie są dobre, wszystkie dobre jakoś inaczej, ale wszystkie zadowalająco ostre, technicznie w liniach TLR best is.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2021, 16:09 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

obiektywy Mamiya

Post autor: szable »

technik219 pisze: 24 wrz 2021, 15:58 O tym traktował bardzo ciekawy artykuł Edwarda Niemiro w FOTO z roku, bodajże, 1992: "Rozdzielczość i kontrast w praktyce". Teraz go nie zamieszczę - 3 strony z tabelami i wzorami (bardzo przystępnie napisany - każdy zrozumie). Wieczorem podepnę skaner i wrzucę chociaż jpg-i.
Będę bardzo zobowiązany
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

obiektywy Mamiya

Post autor: technik219 »

Wstawiam artykuł :-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

obiektywy Mamiya

Post autor: J.A. »

O właśnie, tu to czytałem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

obiektywy Mamiya

Post autor: szable »

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (31.47 KiB) Przejrzano 1470 razy
Makao, po makale.

Mam taki aparacik - plasticzany box LF wydrukowany w 3d. Do niego podpięty taniutki Kodak Optar 127mm z jakąś bidną śladową powłoką. Ten wynalazek kopie tyłek mojemu zestawowi Hasselblad + Planar 80 CF za pierdyliard szelestów. Sprawdzałem, uwierzcie mi! W wynalazku 3D format negatywu to 4x5" a w Hassku ~6x6. I właśnie format negatywu robi całą robotę.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

obiektywy Mamiya

Post autor: 4Rider »

szable pisze: 24 wrz 2021, 22:44 Makao, po makale.

Mam taki aparacik - plasticzany box LF wydrukowany w 3d. Do niego podpięty taniutki Kodak Optar 127mm z jakąś bidną śladową powłoką. Ten wynalazek kopie tyłek mojemu zestawowi Hasselblad + Planar 80 CF za pierdyliard szelestów. Sprawdzałem, uwierzcie mi! W wynalazku 3D format negatywu to 4x5" a w Hassku ~6x6. I właśnie format negatywu robi całą robotę.
Tak racja, ale chodzi tu o coś znacznie ważniejszego i innego niż ostrość
[ponownie do takich wniosków doprowadziła mnie nieznana Victoria 9x12
(lata '20) z nieznanym anastygmatem! Zeranarem 135 i to z rollkasetą!]
nazywają to plastyką obrazu, ja oddechem fotografii i dlatego wracam do starych miechów.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

obiektywy Mamiya

Post autor: J.A. »

szable pisze: 24 wrz 2021, 22:44 Mam taki aparacik - plasticzany box LF wydrukowany w 3d. Do niego podpięty taniutki Kodak Optar 127mm z jakąś bidną śladową powłoką. Ten wynalazek kopie tyłek mojemu zestawowi Hasselblad + Planar 80 CF za pierdyliard szelestów. Sprawdzałem, uwierzcie mi! W wynalazku 3D format negatywu to 4x5" a w Hassku ~6x6. I właśnie format negatywu robi całą robotę.
Ale to nie jest odkrycie.
Odkryli to już w XIXw użytkownicy pierwszych aparatów Eastmana. Wraz ze zmniejszaniem formatu obraz dramatycznie się degradował i trzeba było coś zaradzić, a to gonienie króliczka w postaci materiałów, a to innego króliczka w postaci optyki. portrety Nadara z połowy XIX w nadal w niczym nie odbiegają od współczesnych.
Ani formuła Rodinalu z końca tego wieku nie była problemem, ani inne technikalia. Problem wygenerowało zmniejszenie formatu.
Załączniki
Nadar.jpg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

obiektywy Mamiya

Post autor: aka »

szable pisze: 24 wrz 2021, 22:44 I właśnie format negatywu robi całą robotę.
No, matematyka. Robi robotę jeśli z obu tych formatów zrobimy powiększenie tego samego kadru do takiego samego formatu. Natomiast jeśli zrobimy powiększenia liniowo takie same (np. X5) to...
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

obiektywy Mamiya

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 24 wrz 2021, 13:49 J.A. pisze: ↑24 wrz 2021, 13:34
obraz utworzony z obiektywu x na filmie y nie jest rozdzielczości najniższego z nich, tylko gorszy

No dobrze, ale dlaczego?
Przypuszczam, że z powodu, jak byśmy to nazwali w technice cyfrowej, aliasingu. światłoczułość filmu nie jest nieskończenie jednolita, tylko też są na niej swego rodzaju "piksele", więc jak taka kreska, bardzo upraszczając, trafi akurat w jeden piksel, to będzie ostra. A jak w dwa, to się rozmyje na dwa.
ODPOWIEDZ