Obiektyw mocowanie PSix - najostrzejszy

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

easterling
-#
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Polska

Obiektyw mocowanie PSix - najostrzejszy

Post autor: easterling »

Witam serdecznie.

Czy ktoś obeznany w tych szkłach mógłby doradzić jaki jest najostrzejszy obiektyw z mocowaniem PSix?

Interesują mnie tylko ogniskowe w zakresie 75mm - 140mm.

Będzie wykorzystywany na małym obrazku jako szkło tiltowe do portretu - stąd taki zakres ogniskowych.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

easterling, jesteś pewien, że chcesz takie ogniskowe. Na małym obrazku będziesz miał kąt widzenia jak z obiektywów o niemal dwukrotnie większej ogniskowej. Pzdr
Fan Pentax'a.
easterling
-#
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Polska

Post autor: easterling »

Coś chyba pomieszałeś. Szkło średnioformatowe 80mm to po prostu 80mm na małym obrazku.

Wracając do pytania z pierwszego postu to rozważam 3 szkła póki co (wyszukane w sieci):
- Biometar 80/2.8
- Wołna 80/2.8
- Biometar 120/2.8
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Mirosław »

easterling pisze:średnioformatowe 80mm to po prostu 80mm na małym obrazku.
W życiu,skąd wziołeś taką teorie - dla formatu średniego 80 mm to standart wynika to z przekatnej filmu 6x6 a dla małego obrazka mówimy o pełnej klatce czyli 36x24mm
to trzeba pomnozyć jesli dobrze pamiętam x 1,5 czyli wyjdzie dla małego 120mm.
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Ogniskowa zawsze będzie taka jaką podaje producent. Zmianie ulega jedynie kąt widzenia. Dla matryc APS - mnożymy przez 1.5 oznacza, że obiektyw 50mm będzie miał kąt widzenia obiektywu o ogniskowej 75mm
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
easterling
-#
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Polska

Post autor: easterling »

Mirosław pisze:
easterling pisze:średnioformatowe 80mm to po prostu 80mm na małym obrazku.
W życiu,skąd wziołeś taką teorie - dla formatu średniego 80 mm to standart wynika to z przekatnej filmu 6x6 a dla małego obrazka mówimy o pełnej klatce czyli 36x24mm
to trzeba pomnozyć jesli dobrze pamiętam x 1,5 czyli wyjdzie dla małego 120mm.
Skąd? Ze zwykłej praktyki fotograficznej? Proponuję też się trochę douczyć. Pomyliła ci się ogniskowa z kątem widzenia. Ogniskowa nie ulega zmianie, więc biometar 80mm czy 120mm na małym obrazku będzie idealnym obiektywem portretowym dla mnie.

Po drugie jak nie znasz odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie w pierwszym poście, to nie pisz wcale i nie rób mi burdlu w wątku. Nie potrzebne mi są jakieś offtopy na temat długości ogniskowej (wiem co to jest, jak przeliczać kąt i o to nie pytam).

PS. Poprawna pisownia to: "wziąłeś" i "standard". Szanuj ojczysty język.
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

za 600-800 zł można kupić Planara 80 mm do hassla, myślę, że to bardzo dobra opcja i warto ją brać pod uwagę...
easterling
-#
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Polska

Post autor: easterling »

sweetek pisze:za 600-800 zł można kupić Planara 80 mm do hassla, myślę, że to bardzo dobra opcja i warto ją brać pod uwagę...
Dzięki za radę. To szkło ma mocowanie PSix czy w grę wchodzi tylko zrobienie jakiegoś gumowego freelensingu?
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: D.M.M. »

Jako były właściciel Psika śmiało mogę Ci polecić Biometara 2,8/80 w wersji MC (nie zebra). Prócz niego miałem także Flektogona 4/50 i Biometara 2,8/120 - 80tka była najlepsza. Poza tym, jeżeli chcesz ją wykorzystywać jako tilt w małym obrazku, będzie najbardziej poręczna i najtańsza ;-)
easterling
-#
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Polska

Post autor: easterling »

D.M.M. dzięki wielkie za radę. Napisałeś, że 80-tka MC była lepsza od 120-tki, ale czy również była ostrzejsza?
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

jeśli chcesz do T/Sa do małego obrazka, to wydaje mi się, że i tak jakąś przejściówkę będziesz musiał kombinować. Szkła Zaissa - tego zachodniego - a w szczególności planar są zjawiskowe.
easterling
-#
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Polska

Post autor: easterling »

sweetek pisze:jeśli chcesz do T/Sa do małego obrazka, to wydaje mi się, że i tak jakąś przejściówkę będziesz musiał kombinować. Szkła Zaissa - tego zachodniego - a w szczególności planar są zjawiskowe.
Tak, mam adapter PSix -> Nikon z pochyłem 8 stopni i właśnie dlatego szukam tylko i wyłącznie szkieł z mocowaniem PSix.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

easterling pisze: Pomyliła ci się ogniskowa z kątem widzenia.
a o czym ja pisałem? Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

powalos pisze:easterling, jesteś pewien, że chcesz takie ogniskowe. Na małym obrazku będziesz miał kąt widzenia jak z obiektywów o niemal dwukrotnie większej ogniskowej. Pzdr
Jako szkło tiltowe do portretu. Jak najbardziej chodzi o takie ogniskowe. Dzięki temu będą to klasyczne portretówki, o dużym polu krycia idealne do pokłonów.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
skytruck
-#
Posty: 159
Rejestracja: 21 mar 2008, 19:48
Lokalizacja: Strzyżów n/Wisłokiem

Post autor: skytruck »

D.M.M. pisze:Jako były właściciel Psika śmiało mogę Ci polecić Biometara 2,8/80 w wersji MC (nie zebra).
Znacząca jest różnica w jakości tych dwu "wykonań" (zebra/nie zebra)?
ODPOWIEDZ