O utrwalaczu dykursy wszelakie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: JohnH »

bakulik pisze: 02 lut 2020, 15:29 Najprościej jednak zastosować kwaśny siarczyn
Dziękuję Wam za wyjaśnienie. Nie będę ryzykował zmieniając recepturę i niestety jeszcze raz zrobię zamówienie - nauka kosztuje :cry:
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: Imperitus »

JohnH pisze: 03 lut 2020, 09:56 nauka kosztuje :cry:
Zwłaszcza w tej dziedzinie, niestety...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: 4Rider »

Popij utrwalaczem - mawiał syn Yoon'a - zawsze się zastanawiałem co: wywoływacz?

Pamiętam pewne zdarzenie:
był rok 1994 może 1995, Kraków< Rynek Podgórski 3,
próbowałem się wywołać polewając swe nagie ciało W-41 - no niby taki uniwersalny był wtedy*,
a wcześniej słuchałem maszyn (obracających się trybów) przystawiając ucho do wrót kościoła na Rynku Podgórskim...
no ale ja pod wpływem psylocybiny (i pewnie psylocyny) byłem... :shock:


*podawane były czasy i do papierów i do filmów, teraz to tylko pozytywowym go zwą.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: JohnH »

Panowie, mam problem z moim pierwszym składanym utrwalaczem U2.
Rozpuściłem w ciepłej wodzie tiosiarczan sodu, następnie dodałem wodorosiarczyn sodu i cały roztwór zmętniał i zrobił się jasno żółty. Zaczęło się coś z niego wytrącać, ale idę w zaparte i dodaję ostatni składnik chlorek amonu i cały czas mieszam.
Finalnie po pół godzinie stania roztwór jest bardzo mętny, nieprzeźroczysty a na dnie dobra łyżka żółtego osadu. Co skopałem?
Dodam jeszcze, że robiłem ten roztwór z kranówki gotowanej 5min i przefiltrowanej filtrem od kawy.
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: JohnH »

Po tych kilku miesiącach, sam sobie odpowiedziałem ;-)
Otóż przez pomyłkę (literówkę) kupiłem wodorosiarczan sodu zamiast wodorosiarczynu sodu. Tego ostatniego i tak nie dostałem, więc finalnie użyłem pirosiarczynu sodu. Teraz wszystko pięknie się rozpuściło bez wytrącania jakiegokolwiek osadu.
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: einverv »

Zachęcony pochwałami tutaj na forum kupiłem utrwalacz alkaliczny Moerscha. Pytanko do użytkowników, czy czasy trwałości podane na macodirect.de nie są przypadkiem odrobinę przesadzone?
Shelf life for opened bottle of stock | about 5-8 years

Shelf life for working solution | 1+5 in a bottle 2-3 years
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: aka »

einverv pisze: 30 cze 2021, 15:20 Pytanko do użytkowników, czy czasy trwałości podane na macodirect.de nie są przypadkiem odrobinę przesadzone?
Kto to miałby sprawdzić takie czasy? Moje doświadczenie - koncentrat ok. 3 lata w otwartej butelce, roztwór roboczy ok. rok, bez jakichkolwiek negatywnych skutków. Nie używam innego i jest ok. Dla zainteresowanych - jest w fotociemnia.pl, na moje zamówienie. :-)
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: einverv »

aka przy moim przerobie może serio poleżeć parę lat. Z jednej butelki jak rozumiem wychodzi 6 lub 11 litrów roboczego, z czego w każdym litrze mogę wykąpać do 15 filmów. Przy okazji, jaka jest różnica między 1+5 a 1+10? Nie znalazłem żadnych zaleceń kiedy używać którego roztworu.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: rbit9n »

w telegraficznym skrócie: w kwaśnym środowisku anion tiosiarczanowy rozkłada się do dwutlenku siarki i siarki. siarka się wytrąca, a dwutlenek siarki reaguje z wodą i powstaje kwas siarkawy, który dalej zakwasza utrwalacz. dlatego też koncentrat kwaśnego utrwalacza "psuje się" szybciej niż roztwór roboczy.
w utrwalaczu zasadowym rozkład tiosiarczanu do powyższych ma miejsce, ale jest bardzo spowolniony.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: aka »

einverv pisze: 30 cze 2021, 16:46 aka przy moim przerobie może serio poleżeć parę lat. Z jednej butelki jak rozumiem wychodzi 6 lub 11 litrów roboczego, z czego w każdym litrze mogę wykąpać do 15 filmów. Przy okazji, jaka jest różnica między 1+5 a 1+10? Nie znalazłem żadnych zaleceń kiedy używać którego roztworu.
Kluczowe jest:

capacity per litre concentrate: 50-60 films 135-36
fixing time films: 2-4 minutes at 1+5

I tego się trzymajmy (https://www.moersch-photochemie.de/cont ... _alkalisch) Moersch nic nie pisze o czasie przydatności do użycia koncentratu lub roztworu roboczego.
W roztworze 1+10 czas utrwalania się wydłuży.
Podsumowując - w litrze roztworu 1+5 utrwalamy 10 filmów, w litrze roztworu 1 +10 utrwalamy 5 filmów i dla bezpieczeństwa utylizujemy.
I jeszcze - ten utrwalacz nie ma zapachu (jeśli to w ogóle możliwe), a ni świeży, ani zużyty.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: J.A. »

Rozcieńczenie 1:10 przydatne, przy obróbce rotacyjnej i dwuroztworowym utrwalaniu.
Ogólnie bardzo dobry pomysł.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: einverv »

Dziękuję za podpowiedzi :)
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: Adams »

einverv pisze: 30 cze 2021, 15:20 Zachęcony pochwałami tutaj na forum kupiłem utrwalacz alkaliczny Moerscha. Pytanko do użytkowników, czy czasy trwałości podane na macodirect.de nie są przypadkiem odrobinę przesadzone?
Shelf life for opened bottle of stock | about 5-8 years

Shelf life for working solution | 1+5 in a bottle 2-3 years
Ja jaka jest przewaga powyższego vs taki Tetenal czy Ilford?
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: aka »

Adams pisze: 01 lip 2021, 13:41 jaka jest przewaga powyższego vs taki Tetenal czy Ilford?
Trwały w koncentracie i roztworze roboczym, nie śmierdzi, nie kwaśnieje w tempie Tetenala lub Ilforda i przede wszystkim jest alkaliczny tzn. ma pH na poziomie 7.5-8 vs 6-6.5 tych wymienionych. Kwestia pH ważna dla tych, którzy potrzebują utrwalacza alkalicznego np. ze względu na stosowany wywoływacz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: J.A. »

Używam utrwalacza alkalicznego od jakiegoś czasu. Poszedłem tropem technik219 i zacząłem do wszystkiego używać utrwalacza do C-41 Fuji.
Moim zdaniem największą zaletą jest płukanie. Utrwalacze alkaliczne wymagają znacznie krótszego czasu ostatniego płukania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ