O utrwalaczu dykursy wszelakie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: JohnH »

Tak jest. W książkach podają, że dla U1 dla papierów roztwór jest bardziej rozcieńczony. Natomiast żadnej uwagi nie ma przy przepisie na U2.
A tak przy okazji, to dzisiaj przyszła chemia i zastanowiła mnie jedna uwaga napisana na siarczynie sodu: "W kontakcie z kwasami uwalnia toksyczne gazy". Wydaje mi się, że utrwalacz U2 jest kwaśny, więc co będzie uwalniał on toksyczne gazy? Wolę się zapytać, zanim będzie za późno.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: J.A. »

Jak się baka puści, to też uwalnia się toksyczne gazy.
Muszą tak pisać, bo coś się tam ulatnia, trochę śmierdzi itd. :-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: bakulik »

JohnH pisze: 29 sty 2020, 19:41 A tak przy okazji, to dzisiaj przyszła chemia i zastanowiła mnie jedna uwaga napisana na siarczynie sodu: "W kontakcie z kwasami uwalnia toksyczne gazy". Wydaje mi się, że utrwalacz U2 jest kwaśny, więc co będzie uwalniał on toksyczne gazy?
Utrwalacz jest kwaśny właśnie dzięki siarczynowi, a dokładnie: kwaśnemu siarczynowi sodu – NaHSO3. Jest to sól, ale ma kwaśny odczyn. Kwas siarkawy (siarkowy (IV)) jest słabym kwasem i wypierany jest z soli przy obecności w roztworze innego kwasu, po czym ulega rozkładowi, wydzielając dwutlenek siarki. To jest właśnie ten toksyczny gaz. Z samego utrwalacza się nie widzieli, ale przenoszenie do niego resztek kwaśnego przerywacza powoduje powstanie niewielkich jego ilości, stąd ten leki smrodek.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2020, 22:40 przez bakulik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: JohnH »

Kolego @bakulik, dziękuję serdecznie za objaśnienie.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: technik219 »

bakulik pisze: 29 sty 2020, 20:36 stąd ten leki smrodek.
Bardzo lubię ten "smrodek" :-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: pelovsky »

technik219 pisze: 30 sty 2020, 22:16 Bardzo lubię ten "smrodek"
powiedziałbym, że to jeden z najpiękniejszych zapachów na świecie! Kto to tu na forum ma w podpisie coś na kształt parafrazy z Czasu Apokalipsy "I love the smell of fixer in the morning"? Dla mnie drugi taki zapach to jeszcze ciepły wywoływacz z RA4.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: bakulik »

rbit9n ma taki cytat, ale o fenidonie. No chyba że jest ktoś jeszcze z podobnym tekstem. :-)
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: pelovsky »

a to możliwe, że przekręciłem :D swoją drogą nie wiem jak pachnie fenidon?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: rbit9n »

fenidon pachnie jak zwycięstwo.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: Imperitus »

rbit9n pisze: 31 sty 2020, 10:29 fenidon pachnie jak zwycięstwo.
No coś w tym jest, taka ledwie wyczuwalna słodkawa nutka, po dodaniu wrzątku dopiero można wyraźnie poczuć. Ale i tak utrwalacz w kontakcie ze skórą to jest dopiero poezja :->
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: JohnH »

bakulik pisze: 29 sty 2020, 20:36 Utrwalacz jest kwaśny właśnie dzięki siarczynowi, a dokładnie: kwaśnemu siarczynowi sodu – NaHSO3. Jest to sól, ale ma kwaśny odczyn.
Koledzy, zacząłem się przygotowywać do rozrobienia utrwalacza i zauważyłem, że zamiast kwaśnego siarczynu sodowego NaHSO3 kupiłem siarczyn sodowy bezwodny Na2SO3. Mądre książki z fotografii piszą, że ten drugi (Na2SO3) jest także składnikiem kwaśnego utrwalacza.
Proszę mi tylko powiedzieć, czy mam go dać w tej samej ilości co przepisowy kwaśny siarczyn sodowy?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: technik219 »

Imperitus pisze: 31 sty 2020, 16:35 Ale i tak utrwalacz w kontakcie ze skórą to jest dopiero poezja
Zwłaszcza po krojeniu cebuli ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: bakulik »

JohnH pisze: 01 lut 2020, 18:56Proszę mi tylko powiedzieć, czy mam go dać w tej samej ilości co przepisowy kwaśny siarczyn sodowy?
Niestety nie dasz rady w ten sposób zakwasić roztworu, trzeba dodać jakiegoś kwasu. Zwykle stosuje się kwas octowy lodowaty, ale spróbuj taki przepis (zmodyfikowany Kodak F-24):

woda, 500 ml, temp. 50°C,
tiosiarczan sodu, 240 g,
siarczyn sodu bezw., 10 g,
kwas cytrynowy, 22 g,
woda do 1 l.

Film powinien się klarować po 5 minutach, a w pełni utrwalić w 10 minut. Gdy czas klarowania zbliży się do 10 minut, utrwalacz jest zużyty.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: technik219 »

bakulik pisze: 01 lut 2020, 23:14 trzeba dodać jakiegoś kwasu
Z kwasami w połączeniu z tiosiarczanem trzeba ostrożnie. Mocne kwasy powodują rozkład tiosiarczanu i reakcję sulfuryzacji, czyli wytrącenia z roztworu siarki koloidalnej. Można to poznać po zmętnieniu roztworu - staje się biały jak mleko, potem zaczyna żółknąć jak siarka koloidalna łączy się w większe skupiska. Taki utrwalacz nie nadaje się do użytku. Dlatego do roztworu utrwalacza w celu zakwaszenia nie daje się bezpośrednio kwasów a jedynie sole dysocjujące z uwolnieniem jonów kwasowych.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

O utrwalaczu dykursy wszelakie

Post autor: bakulik »

Samego kwasu oczywiście nie, tylko w połączeniu np. z siarczynem sodowym. Jako kwas stosuje się wtedy kwas octowy lodowaty, kwas siarkowy, kwas borowy… Najprościej jednak zastosować kwaśny siarczyn (sam lub z siarczynem bezwodnym) sodu lub pirosiarczyn sodu lub potasu. Albo kupić gotowy utrwalacz. ;-)
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
ODPOWIEDZ