"Nowe" kity tetenala - 2,5L

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

rbit9n pisze:ale część utrwalająca psuje się nie w r-rze roboczym, tylko w koncentracie.
Niestety mi popsuły się obie: i w koncentracie i w roztworze. Co gorsza - nie zauważyłem wytrąconego osadu w roboczym Blixie i wlałem do koreksu uzyskując piękną katastrofę:
Obrazek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Jak długo stał ten r-r? Śmierdział?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

J.A. pisze:Jak długo stał ten r-r? Śmierdział?
Z koncentratu (części utrwalającej) wytrącił się osad na ściankach i pachniał siarką, podgrzanie nic nie dało. Natomiast w roboczym osad "ukrył się" w roztworze, podejrzanego zapachu też nie było. Obie butle stały na podłodze w chłodnej piwnicy jakieś 3 - 4 miesiące, wcześniej roboczy przepracował jakieś 10 filmów...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

wosk pisze:Z koncentratu (części utrwalającej) wytrącił się osad na ściankach i pachniał siarką, podgrzanie nic nie dało.
Bo to co się wytrąciło to właśnie siarka, a ona jest nierozpuszczalna.
wosk pisze:Natomiast w roboczym osad "ukrył się" w roztworze, podejrzanego zapachu też nie było.
A nie próbowałeś podgrzać całej butli przed użyciem? Bo coś mi tam świta, że w instrukcji Tetenal pisze właśnie o krystalizacji w niskiej temperaturze i zaleca właśnie podgrzanie. Brak zapachu siarki świadczy o tym, że się nie zepsuł, przynajmniej nie w taki sposób jak sam koncentrat cz. 2.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

J.A. pisze:..A nie próbowałeś podgrzać całej butli przed użyciem? Bo coś mi tam świta, że w instrukcji Tetenal pisze właśnie o krystalizacji w niskiej temperaturze i zaleca właśnie podgrzanie.
Jak pisałem osadu najpierw nie zauważyłem, a potem w nerwach nakarmiłem roztworem zlew ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

wosk pisze: Natomiast w roboczym osad "ukrył się" w roztworze, podejrzanego zapachu też nie było.
musztarda po obiedzie, ale jak pisze J.A., ten r-r mógł być ok, albowiem z roboczego też się wytrąca siarka, i to w takich ilościach, że ciężko jej nie zauważyć. co więcej siarka nie adsorbuje nic na swej powierzchni, więc nawet w ciemnym r-rze jest ciągle jasnożółta. co więcej jest ona na tyle drobnoziarnista, że nie szkodzi emulsji, wiem bo sprawdzałem na jakimś filmie córki, wiecie nic ważnego, dziecko włożyło film do dynaksa piątki, włączyło tryb ciągły i... poszedł film w dwie minuty. w każdym razie emulsja uszczerbku nie doznała, film obrobiony jak należy.
J.A. pisze:Zresztą Superfix Plus Tetenala też się psuje po otwarciu.
kiedyś zepsuł mnie się ilford rapid fixer, ale fakt faktem, że stał chyba z pięć lat w kanisterku 5l.

teraz tetenal zmienił skład superfix'a, ciekawym czy to wpłynie na trwałość.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

roztwór BX nawet jak mi sie zważy i śmierdzi siarą to filtruję z syfów i uzywam normalnie, utrwala i odbiela spokojnie, także nie wiem o co kaman :P
God Is A Girl
Awatar użytkownika
noritsu-koki
-#
Posty: 18
Rejestracja: 07 cze 2012, 17:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: noritsu-koki »

cbk pisze:roztwór BX nawet jak mi sie zważy i śmierdzi siarą to filtruję z syfów i uzywam normalnie, utrwala i odbiela spokojnie, także nie wiem o co kaman :P
Przez co to najlepiej odfiltrować, jakiś filtr do ekspresu do kawy, gąbka ;P?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Filtrowanie w domu to filtr papierowy (np. do kawy, byle lepszy niż te marketowe po 2 zł za milion sztuk) i jeśli płyn nie jest za gęsty i za szybko by przez niego przelatywał, to jeszcze wacik kosmetyczny.
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

ja filtrowałem przez gazę opatrunkową, bo te farfocle są dość duże i przez filtr od kawy to trwa "miliart" lat
God Is A Girl
Awatar użytkownika
noritsu-koki
-#
Posty: 18
Rejestracja: 07 cze 2012, 17:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

"Nowe" kity tetenala - 2,5L

Post autor: noritsu-koki »

Odpowiedź na mój mail do polskiego oddziału Tetenala, otrzymana przeze mnie wczoraj:

"Witam

na zyczenie klientów ( nie tylko z Polski) , Colortec 1 l został na powrót wprowadzony do sprzedazy

a w dodatku dzis przyszedł pierwszy raz po przerwie do naszego magazynu J


nr towaru 102221 C-41 COLORTEC NEGATIV KIT 1 L.


Pozdrawiam"



Także znów będzie można uniezależnić się od labu.
ODPOWIEDZ