Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

piday
-#
Posty: 117
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: piday »

Mocowanie można by zrobić z oprawki do okularów, tylko ta druga będzie nadal rozpraszać, i jak ktoś nie nosi okularów na co dzień to nie założy ich za każdym razem tak samo. Ale sensor na czole byłby lepszy ;-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: powalos »

Chyba na Allegro ktoś już to sprzedaje za chyba 670 zł.
Fan Pentax'a.
piday
-#
Posty: 117
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: piday »

Nie, to poprzednia wersja, na sanki.
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: skpt »

Też ciekawy pomysł. W sumie, to dziwne, że nikt się o realizację nie pokusił jeszcze.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: aka »

Tu ciekawostka: https://emulsive.org/articles/announcin ... -19th-2021
Sterowanie filtracją wbudowaną w zródło światła - było już czy nowy pomysł?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: zladygin »

aka pisze: 28 lut 2021, 12:18 Tu ciekawostka: https://emulsive.org/articles/announcin ... -19th-2021
Sterowanie filtracją wbudowaną w zródło światła - było już czy nowy pomysł?
Tak, nowy. Tu filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=CwVq89Hq3kA
https://www.youtube.com/watch?v=H_771gMQSFE
https://www.youtube.com/watch?v=m9JvY7P9GlA

Podobną przystawkę-głowicę proponowali do intrepida 4x5. Ma tę przewagę, że jest na 4x5 i mniejsze. Ten wynalazek na 120 i 135
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: aka »

zladygin pisze: 28 lut 2021, 12:37 przystawkę-głowicę proponowali
Patent z mocowaniem na statywie taki sobie -jak ustawić geometrię? Mnie zaciekawił pomysł na filtrację wbudowaną w zródło światła. To wydaje się ciekawe, ale pytanie na ile skuteczne - jaka równomierność "strumienia" światła (tam chyba jakiś panel musi być?) i jakie zakresy mocy, czy to może być konkurencja dla klasycznej głowicy lub filtrów?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: zladygin »

aka pisze: 28 lut 2021, 12:54 czy to może być konkurencja dla klasycznej głowicy lub filtrów?
Nie sądzę, chociaż cholera wie. Głowic o takiej zasadzie działania jest kilka w cenach bardzo nieprzyzwoitych. Tylko, że to konstrukcje sprzed kilku lat, a technika pomyka jak zając. Mam płaską lampę, taką sufitową, na diodach. Daje bardzo równe światło. Oczywiście rozebrałem, okazało się, że diody są rozłożone wokół krawędzi matowej pleksi, która działa jak światłowód. Sterowanie charakterystyką świecenia już jest opanowane dawno, a diody w tym powiększalniku są na pewno lepsze i mocniejsze niż w tej lampie za 20 zł.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: aka »

zladygin pisze: 28 lut 2021, 13:07 Mam płaską lampę
Ta głowica tez jest płaska i to budzi moje wątpliwości. Ja tam jestem zwolennikiem kondensora i filtrów podobiektywowych.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: zladygin »

aka pisze: 28 lut 2021, 13:27
zladygin pisze: 28 lut 2021, 13:07 Mam płaską lampę
Ta głowica tez jest płaska i to budzi moje wątpliwości. Ja tam jestem zwolennikiem kondensora i filtrów podobiektywowych.
Sprawdziłem. Ta głowica do 4x5 ma światło białe i mocowanie do filtrów podobiektywowych.
Światło skupione, czy rozproszone - to już zupełnie inna kwestia.
Ten najnowszy wynalazek wg jest interesujący, szkoda że max na średni obrazek.
aka pisze: 28 lut 2021, 12:54 Patent z mocowaniem na statywie taki sobie -jak ustawić geometrię?
Nie wiem, czy zauważyłeś dwie poziomniczki na boku głowicy. Płytka obiektywowa jest na stałe, więc równoległość do płaszczyzny negatywu ma zapewnioną konstrukcyjnie. Kwestia wypoziomowania podstawy to nie problem.
Należy pamiętać, że po urządzenie to raczej do pierwszych prób z fotografią analogową lub jako powiększalnikbardzo przenośny.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: aka »

zladygin pisze: 28 lut 2021, 14:10 Kwestia wypoziomowania podstawy to nie problem.
Niby tak, ale przed każdą sesją trzeba to robić, że o podnoszeniu/opuszczaniu nie wspomnę. Ale zgoda - ta głowica jest ciekawa jeśli daje równomierne światło i rzeczywiście precyzyjne sterowanie "filtracją".
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: Henry »

aka pisze: 28 lut 2021, 12:18 Sterowanie filtracją wbudowaną w zródło światła - było już czy nowy pomysł?
Odkąd są led'y to żaden problem - ja odkąd mam ledową głowicę MG nie wyobrażam sobie powrotu do żarówki. Jak dali RGB to sterowanie i rozproszenie światła jest proste. Ciekawi mnie tylko jaki jest max kontrast dla B&W.
aka pisze: 28 lut 2021, 12:54 Patent z mocowaniem na statywie taki sobie -jak ustawić geometrię?
Tak samo jak w normalnym powiększalniku tylko częściej - negatyw wzorcowy, dwie minuty i ustawione. Drobne nierówności załatwiasz przymknięciem obiektywu.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: aka »

Henry pisze: 07 mar 2021, 19:40 ja odkąd mam ledową głowicę MG nie wyobrażam sobie powrotu do żarówki.
Jakieś szczegóły? Masz głowicę ze sterowaniem barwy światła emitowanego przez ledy?
Henry pisze: 07 mar 2021, 19:40 Ciekawi mnie tylko jaki jest max kontrast dla B&W
Jeśli patent Interpida działa to można chyba tę "głowicę"zastosować wraz z kondensorem?
Henry pisze: 07 mar 2021, 19:40 dwie minuty i ustawione.
I przy każdym podniesieniu/opuszczeniu przy kadrowaniu kolejnej klatki, niestety.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: Henry »

Mam głowcę z 2x4 diodami
Obrazek

Ale z dużym rozpraszaczem

Obrazek
aka pisze: 07 mar 2021, 19:51 Jeśli patent Interpida działa to można chyba tę "głowicę"zastosować wraz z kondensorem?
Kondensor wymaga puktowego źródła światła.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nowa zabawka na horyzoncie - spot meter

Post autor: aka »

Henry pisze: 08 mar 2021, 19:20 Kondensor wymaga puktowego źródła światła.
No powiedzmy, że punktowego - opalowa żarówka to tak sobie jest punktowym zródłem światła. Nigdy nie używałem powiększalnika z głowicą do koloru, ale czy w którejś Meopcie taki duet z kondensorem jest stosowany?
ODPOWIEDZ