Niezidentyfikowany filtr IR (Panchromar?)

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Niezidentyfikowany filtr IR (Panchromar?)

Post autor: Marianov. »

Cześć,
Kilka miesięcy temu udało mi się kupić od sprzedawcy który kompletnie nie znał się na rzeczy filtr - myślałem że będzie on ciemno czerwony, jednak kiedy dotarła do mnie paczka okazało się że jest całkowicie czarny. Jest w plastikowym pudełku z napisem PANCHROMAR (które jednak niekoniecznie może być od tego filtra) a na samym filtrze jest napisane tylko "M49". Szybki test z cyfrą - przy iso1600 i 30s dostałem jeszcze lekko niedoświetlony obraz z wyraźnie białą zielenią, czyli mam do czynienia z filtrem IR.
I tu się rodzą moje pytania:
1. Czy ktoś spotkał się z takim filtrem i może coś mi o nim powiedzieć?
2. Jeśli nie to czy istnieje jakiś sposób żeby określić zakres fal przepuszczanych przez filtr?
3. Problem jest tego rodzaju że chciałbym użyć z tym filtrem film Rollei Superpan 200 który jest uczulony do ok 750nm. Rozumiem że jeżeli filtr przepuszcza fale np. od 820nm w górę to dostanę pustą kliszę? jak określić czy ten filtr nadaje się do tego filmu?
4. Poza tym co ekspozycją, czy jeśli ustalę przy pomocy cyfrówki "exposure factor" to czy moge go przenieść na film?
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

ad 4.
Cyfrówki mają na ogół film IR ma matrycy - to tak na początek.
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

http://picasaweb.google.com/lh/photo/rt ... directlink
Tak wygląda zdjęcie z cyfry zrobione przez ten filtr.
Co do ad.4 to poczytałem i już wiem że ten sposób mierzenia raczej odpada, Eosy są słabo uczulone na IR i to co zmierze może zupełnie rozminąć się z tym co wyjdzie na filmie.

Wpadłem na pewien pomysł: mógłbym kupić diody IR o różnych pasmach, połączyć je szeregowo i potem sprawdzić przez komórke/kamere/aparat/cokolwiek którą z nich widać przez filtr.
...mogłbym ale to czaso- prac- koszto- chłonne rozwiązanie :D
Jeżeli ktoś może pomóc w inny sposób byłbym bardzo wdzięczy
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Niezidentyfikowany filtr IR (Panchromar?)

Post autor: Cypis »

Marianov. pisze: 3. Problem jest tego rodzaju że chciałbym użyć z tym filtrem film Rollei Superpan 200 który jest uczulony do ok 750nm. Rozumiem że jeżeli filtr przepuszcza fale np. od 820nm w górę to dostanę pustą kliszę? jak określić czy ten filtr nadaje się do tego filmu?
Kup rolkę Superpan'a i diodę IR świecącą w zakresie "dostrzegalnym" dla tego filmu i potestuj różne sceny - na zewnątrz i wewnątrz ze "wspomaganiem" diodą (macro?) i bez.
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Dzięki, wiedziałem oczywiście że bede musiał poświecić rolkę na testy, ale teraz przynajmniej mam większą nadzieje że nie wyciągne jej pustej z koreksu:)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Trochę czasu minęło ale zrobiłem w końcu test tego filtra z Superpanem. Scena to jakieś drzewka, naświetlane 50,25,12,6 asa i... dostałem zupełnie puste klatki (wołane rodinal 1+50 27c 11min). Zastanawiam się co o tym myśleć...
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Z tych postów wynika (a wątek czytam doieiro teraz), ze jest to filtr na bardzo daleką podczerwień. Ja mam kilka filtrów IR (w tym także Panchromara, nie ma też żadnych oznaczeń) i w jasny dzień nie są zupełnie czarne, słabo widać przez nie obraz. Poza tym kiedy zakładam je do cyfrówki, to bez problemu robię zdjęcia, gdyż matryca jest bardzo uczulona na podczerwień i nawet filtr ja odseparowujący (na matrycy) niewiele przeszkadza. Trochę gorzej jest z autofokusem i ustawieniem czułości, ale wiadomo że w przypadku cyfrówki szybko da się to skorygować.
Zrób próby z jakąś lustrzanką cyfrową i obiektywem stałoogniskowym o fi 49, najlepiej gdyby miał czerwony znacznik ustawiania ostrości na podczerwień. Do ustalania kadru dobry jest w tym wypadku uniwersalny celownik od Zorki (zakładany na sanki od lampy błyskowej).
Ustalenie dokładnego zakresu przepuszczalności filtra podczerwonego to trudna sprawa, potrzebne specjalne stanowisko pomiarowe, a takiego nawet nie widziałam w fizycznym laboratorium optycznym w którym kiedyś miałam zajęcia.
Z tego co wiem dostępne filmy na podczerwień obejmują jedynie zakres tzw bliskiej podczerwieni (czyli nieco więcej niż czerwień przez nas widziana), filmy na daleką podczerwień to inna bajka, jak nawet kiedyś były to ich trwałość wynosiła max kilka miesięcy (specjalnie sensybilizowane, ale niestety krótkotrwale).
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Dzięki za odpowiedź Joan. Z cyfrówką filtr obniża czułość o ok 15 Ev a może i wiecej, poza tym tak jak mówisz ustalenie parametrów filtra będzie ciężkim zadaniem. Myśle że w tym wypadku pozostaje mi dać sobie spokój i kupić filtr o ustalonej przepuszczalności.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

http://www.photo-grande.de/INFRAROT/filter.htm
http://www.grosskabinett.de/photo/Aufnahme/ORWO-Filter/
Twój filtr jest w pierwszym linku w zakresie czarnym. Niestety, Superpan ma za krótki zakres czułości spektralnej i przez ten filtr nic nie wyjdzie. Czułość spektralna kończy mu się na około 780 nm. Możesz próbować z Rollei IR albo AURĄ, które mają zakres do ok. 820 nm. Albo Rollei Retro 400S, który według parametrów producenta jest tym samym co Rollei IR. Na tym RR 400S robię próby w zakresie od 630 nm i już się pojawia efekt Wooda (biała zieleń). Zobaczymy co wyjdzie.
Lux mea lex
jdas
-#
Posty: 25
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:21
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jdas »

Czarny Panchromar całkowicie odcina promienie widzialne i na żadnym zwykłym filmie nic nie będzie widać. Może być nawet problem z SFX-200. Trzeba się uciec do filmów podczerwonych. Jest też inny filtr Panchromara do podczerwieni tj. ciemno czerwony. Jak się przez niego patrzy to trochę widać, tak że teoretycznie na superpanach powinno coś wyjść, ale współczynnik przedłużenia trzeba ustalić eksperymentalnie. Kiedyś założyłem go gdy miałem w aparacie Tmax-a 3200, zastosowałem się do światłomierza i otrzymałem pustą klatkę.

P.s. A tak z ciekawości. Dlaczego filmy na podczerwień trzeba zakładać w całkowitej ciemności? Czy metal kasetki jest "gorszy" od metalu aparatu? Czasem się nad tym zastanawiam. A co zrobić gdy aparat ma z tyłu okienko?
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Znalazłem taki filtr pod system cokina:

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... 050wt_1139

Trochę boję się że to "no-brand" ale cena jest dobra i jeśli jak pisze sprzedawca: "similar filtering characteristics compared with Hoya R72 and Wratten 89B and allows transmission of infrared wavelengths between 700 and 1600 nanometres''
to rozumiem że z Superpanem czy Rollei 400S uzyskam dobre efekty?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Z Superpanem powinno coś wyjść, z Rollei 400S wyjdzie na pewno. Z moim Panchromarem nr 82 (ciemnoczerwony), który przepuszcza od ok. 650 nm wychodzi na RR 400S ładnie. Mierzę światło zewnętrznym światłomierzem dla:
1. 50 ASA - fotografowanie w dzień w godzinach 10-14.
Obrazek

2. 100 ASA - fotografowane przed 10 i po 15. Na tym zdjęciu było bardzo ostre słońce prześwitujące nad samym horyzontem spod pokrywy chmur. Jasne miejsca oświetlone jaskrawo.
Obrazek
Wywoływacz Rodinal 1:100, 20*, 45 min (poruszanie standardowe 10 sek. na pocz. każdej minuty.

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Ok kupiłem ten filtr z e-bay, jest prawie czarny ale jak się dobrze przypatrzę to coś przez niego widać. Załadowałem aparat superpanem 200, zmierzyłem ekspozycję bez filtra - f22 1/60s @200asa. Założyłem filtr, pierwszą klatkę strzeliłem wg światłomierza bez filtra, 9 kolejnych ze skokiem +1EV. Teraz pytanie, jak to wywołać? Mam tylko R09, użyć standardowego czasu dla Superpana? Dla IR lepsze 1+25 czy 1+100?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Marianov. pisze:Dla IR lepsze 1+25 czy 1+100?
Krakowskim targiem wywołaj na 1:50 :-D 15-17 min. powinno styknąć :-D
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Wywołałem w końcu 1+25 18C 10min. Zdjecie referencyjne bez fitra jest i wygląda dobrze, reszta rolki całkowicie pusta:( Nie wiem co poszło nie tak, ostatnia klatka testowa była naświetlona +11EV w stosunku do pomiaru ze światłomierza bez filtra, wiec powinno wyjść cokolwiek... Nie wiem czy to ma znaczenie ale troche namieszałem, film to nie Superpan ale Universal 200, choć w necie piszą że to ten sam materiał i w karcie też jest zapis o uczuleniu na podczerwień : http://www.digitaltruth.com/products/ro ... al_200.pdf

Wydaje mi się że coś z tym filtrem jest nie tak, choć jak pisałem, w dzień widać przez niego obraz gołym okiem i wg. sprzedawcy przepuszcza od 700nm... :-/
ODPOWIEDZ