Nierówno wywołany negatyw.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Nierówno wywołany negatyw.

Post autor: wosk »

Przerabiałem również problem nierównomiernego wywołania negatywu, widoczny na jednolitych partiach obrazu i związany z układem perforacji. Defekt zdarzał się na różnych filmach, podejrzewałem zbyt rzadkie przewrotki - po intensyfikacji (np. zamiast przewrotek co minutę, wprowadziłem co 30 sek ze skróceniem czasu wywoływania) efekt był mniej widoczny, ale całkowicie nie udało mi się go wyeliminować. Problem zlikwidowało wywoływanie rotacyjne w procesorze, był to jeden z argumentów za kupieniem tej maszyny. Od tego czasu nie miałem już tych nierównomierności. Poniżej próbka na APX 400, manipulowałem kontrastem i jasnością by to uwypuklić.
APX400.jpg
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nierówno wywołany negatyw.

Post autor: aka »

wosk pisze: 18 mar 2022, 19:34 Przerabiałem również problem nierównomiernego wywołania negatywu, widoczny na jednolitych partiach obrazu i związany z układem perforacji. Defekt zdarzał się na różnych filmach, podejrzewałem zbyt rzadkie przewrotki - po intensyfikacji (np. zamiast przewrotek co minutę, wprowadziłem co 30 sek ze skróceniem czasu wywoływania) efekt był mniej widoczny, ale całkowicie nie udało mi się go wyeliminować. Problem zlikwidowało wywoływanie rotacyjne w procesorze, był to jeden z argumentów za kupieniem tej maszyny. Od tego czasu nie miałem już tych nierównomierności. Poniżej próbka na APX 400, manipulowałem kontrastem i jasnością by to uwypuklić. Obrazek
Wygląda na to, że wszystkiemu winna pogoda, a właściwie bezchmurne niebo ;-) A na poważnie, to rzeczywiście na pozostałych klatkach nie mam takich jasnych partii i nie widać żadnych "zacieków". Prawdę mówiąc nie miałem w przeszłości kadrów z takim niebem to i nic w oko nie wpadło.
itr
-#
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 2020, 23:22

Nierówno wywołany negatyw.

Post autor: itr »

Potwierdzam efekt : na Foma 200 ładowana z metra seria na zdjęciu , D76, fabryczny, stok, 22 stopnie, agitacja skrętna, bałaganiarska czasowo. Koreks prawdopodobnie PZO ,załadowany dwa filmy, niebo u góry szpuli, dodatkowo PZO to koreks ze wspólnym elementem ze ślimakiem dla filmu z pierwszego i drugiego piętra, co może wpływać na gorsze przepływy wywoływacza - o ile moje niebo było filmem, który był na dole w czasie wywoływania.
Załączniki
30A6F7EC-F911-4FB7-96D9-C7B835BC0867.jpeg
30A6F7EC-F911-4FB7-96D9-C7B835BC0867.jpeg (66.7 KiB) Przejrzano 732 razy
46C12CE1-7EBE-4DCF-8659-6D6D0784F3EF.jpeg
46C12CE1-7EBE-4DCF-8659-6D6D0784F3EF.jpeg (54.45 KiB) Przejrzano 732 razy
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nierówno wywołany negatyw.

Post autor: aka »

Dla porównania z wyżej prezentowanym kadrem na Fomie 100 załączam kadr na ORWO UN54, w D-76 1+1, mieszanie 60" na początku i 10" co 60". Wywoływacz tej samej butli. "Zacieki" nawet jeśli są to na moim monitorze jakoś się nie mogę dopatrzeć. Pozioma "smuga" na niebie to pozostałość po bad pikselu skanera.
Obrazek na niedzielę
Obrazek na niedzielę
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Nierówno wywołany negatyw.

Post autor: oKuba »

aka, Czyli konkluzja, ze wina negatywu?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nierówno wywołany negatyw.

Post autor: aka »

oKuba pisze: 20 mar 2022, 11:29 aka, Czyli konkluzja, ze wina negatywu?
No nie wiem. Wyszło jak widać. W D-76 Foma 100 ma mniejsze, subtelniejsze ziarno w jasnych partiach. Oba filmy naświetlałem na 64 ASA i wołałem tak samo, oczywiście w różnych czasach, ale mieszanie takie samo. Spróbuję ten ORWO wywołać w zimnym Rodinalu (jak znajdę w poczcie czasy ;-) ). Dla porównania taki sam kadr na Fomie 100:
Załączniki
P_000j.jpg
ODPOWIEDZ