negatyw wygląda jak pozytyw!?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

majster
-#
Posty: 46
Rejestracja: 02 cze 2011, 15:40
Lokalizacja: Koszalin

negatyw wygląda jak pozytyw!?

Post autor: majster »

Witam,

zaintrygowała mnie następująca rzecz, może jest to sprawa powszechna ale dla mnie jako początkującego fotochemika zupełnie nowa.

Wywołałem negatyw Rollei Retro 400s w R09 1:100. Po wysuszeniu negatywu chciałem przyjrzeć mu się oglądając pod światło żarówki. W pewnym momencie przesuwając nieco negatyw tak że nie znajdował się bezpośrednio przed źródłem światła i zaczął padać na niego cień zaczął wyglądać jak zwyczajny pozytyw.

Moje pytanie brzmi: dlaczego tak się dzieje?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

dzieje się tak albowiem tam gdzie na negatywie są cienie i nie ma srebra, jeśli położyć negatyw na tle czarnym będzie czarno, a gdzie na negatywie są światła i jest srebro, światło się odbija i pod pewnym kątem jest biało. ale któryś z kolegów na forum pisał, że to jest cecha negatywów niedowołanych. ale być może bredzę w malignie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rbit9n pisze:któryś z kolegów na forum pisał, że to jest cecha negatywów niedowołanych. ale być może bredzę w malignie.
Nie bredzisz. Zjawisko to wykorzystywał m.in. Roman Vishniac do ratowania niedoświetlonych lub niedowołanych negatywów. Fotografował je w taki sposób, żeby odbijał się obraz pozytywowy, przez co otrzymywał ponownie obraz negatywowy, ale nieco wzmocniony.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1041
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

rbit9n, dobrze piszesz - rozproszenie w srebrze daje szary obraz na czarnym tle prześwitujacym przez przeźroczyste podłoże w niedoświetlonych obszarach - jak negatyw jest bledszy to lepiej to widać, bo przy gęstych zbyt duża ilość srebra blokuje rozproszone światło.
Do ratowania niedowołanych negatywów może faktycznie się nadać. Niedoświetlonych nie uratuje.
ODPOWIEDZ