negatyw a denaturat

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

negatyw a denaturat

Post autor: asia_ursus »

Witam,

Mój post i pytanie pojawia się z czystej ciekawości.
pół roku temu oddałam swoje 2 pierwsze filmy do wywoływania ręcznego do fotolaboratorium.
Skutecznie mnie tym samym zachęcili do samodzielnego wywoływania i kontrolowania przebiegu procesu gdyz:
Wywoływanie jakieś "gruboziarniste" i okrutnie źle wypłukany negatyw. Otrzymałam z plamami (najprawdopodobniej utrwalacza) po obu stronach celuloidu. A Feee!
Na moje niezadowolenie po obejrzeniu kliszy, ekspedientka na to, że to przecież nic takiego. Wystarczy przetrzeć kliszę denaturatem i bedzie czysta. Znaczyło to tyle, że nie poprawią.
Kliszy nie cięłam i postanowiłam wczoraj spróbować ją wreszcie po takim czasie poprawić.
Wypłukałam najpierw w demineralizowanej 2-3 min. potem w r-rze mirasolu 2 min.
Efekt: bardzo ładny negatyw bez jakichkolwiek plam, zacieków.

Pytanie:
Czy ktoś może wie co by się stało gdybym poszła za radą ekspedientki i czyściła ten negatyw denaturatem? czy w ogóle można stronę z emulsją czymkolwiek czyścić mechanicznie?

Zaspokojcie proszę moją ciekawość :D
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Można przetrzeć denaturatem, ale tym bezbarwnym, po stronie podłoża. Czyszczenie po stronie emulsyjnej jest niedopuszczalne, ponieważ woda z denaturatu zwilży żelatynę i to, czym czyścisz przylepi się do emulsji i ją uszkodzi. Lepszy od denaturatu jest izopropanol. Tamponik powinien być leciutko zwilżony, żeby po przetarciu wysychał zaraz za tamponikiem.
Poza tym denaturat nie wypłucze resztek tiosiarczanu. Kiedyś zalecali po ostatnim płukaniu zanurzyć negatyw w alkoholu, ale tylko dla skrócenia czasu schnięcia. Alkohol wypiera wodę i negatyw szybciej schnie. Zrobiłaś bardzo dobrze.
Lux mea lex
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

Bardzo prawdopodobne było właśnie dla mnie zniszczenie emulsji.

I szybszym wysychaniu za pomocą alkoholu się dowiedziałam :)

Bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

asia_ursus pisze:Czy ktoś może wie co by się stało gdybym poszła za radą ekspedientki i czyściła ten negatyw denaturatem?
Spora szansa na rysy, mazy, czy co tam powstaje.
asia_ursus pisze:czy w ogóle można stronę z emulsją czymkolwiek czyścić mechanicznie?
Tak. Ale nie denaturatem. Do tego są preparaty, takie jak do usuwania oleju po bębnowym skanowaniu na mokro. Podłoże także jest mocno wrażliwe i często rysy są właśnie na nim.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
enc
-#
Posty: 22
Rejestracja: 08 wrz 2012, 18:30
Lokalizacja: Lodz

Post autor: enc »

też raz wywołałem w labie i dostałem przwołane filmy,
musiałem się bardzo powściągać żeby nie było jatki...
Oddali za negatywy :}
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

Ja kiedyś czyściłem film spirytusem i było ok :)
ODPOWIEDZ