naprawa zewnętrznego dalmierza, matowe lustro.

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

naprawa zewnętrznego dalmierza, matowe lustro.

Post autor: mrek »

Zabrałem się do renowacji zewnętrznego dalmierza Certo. Szkiełko z lustrem już nie odbija obrazu. Ma ktoś pomysł jak to naprawić, zastąpić, czym?
Czy też raczej odłożyć na półkę?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

naprawa zewnętrznego dalmierza, matowe lustro.

Post autor: Imperitus »

mrek,
Zależy co wywołało zmatowienie, domyślam się że odbija powierzchnia srebrzona, nie przez warstwę szkła. Ten dalmierz musi mieć lustra srebrzone tradycyjnie- w roztworze wodnym azotanu srebra i amoniaku. Czyszczenie nie wchodzi w grę- powłoka ma grubość rzędu kilku tysięcy atomów. Ja spróbowałbym zmyć srebro kwasem azotowym i posrebrzyć na nowo. Proces nie jest skomplikowany, tylko azotan srebra jest dość drogi ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

naprawa zewnętrznego dalmierza, matowe lustro.

Post autor: Imperitus »

Pozostaje jeszcze problem półprzepuszczalności jeśli ten dalmierz działa na tej zasadzie o jakiej myślę...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

naprawa zewnętrznego dalmierza, matowe lustro.

Post autor: mrek »

Imperitus pisze: 03 maja 2019, 22:44 Pozostaje jeszcze problem półprzepuszczalności jeśli ten dalmierz działa na tej zasadzie o jakiej myślę...
Żółta, półprzepuszczalna szybka wygląda OK, to znaczy przepuszcza. Tylko lustro nie odbija już.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

naprawa zewnętrznego dalmierza, matowe lustro.

Post autor: Imperitus »

mrek pisze: 04 maja 2019, 09:28 Żółta, półprzepuszczalna szybka wygląda OK, to znaczy przepuszcza. Tylko lustro nie odbija już.
No to świetnie, że się tak nieładnie wyrażę. Posrebrzenie na nowo prostego lusterka będzie kwestią kilku chwil. Jeżeli nie znasz szczegółów to poczytaj o próbie lustra srebrnego, jeżeli wiesz o co chodzi to przepraszam za mądrowanie ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ