Naprawa Skanera Minolta Dimage Scan Elite 5400

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Naprawa Skanera Minolta Dimage Scan Elite 5400

Post autor: miki11 »

Sprawdź jakimś multimetrem napięcie na tym wtyku od zasilacza. Jedna sonda w środkowy otwór, druga na zewnętrzną blaszkę. Tylko NIE ZRÓB ZWARCIA!. Jeżeli nie za bardzo posługujesz się multimetrem, lepiej tego sam nie rób, wtedy poszukaj kogoś, kto to już kiedyś robił. Prawidłowo działający zasilacz powinien pokazać napięcie ok. 24V. Jeżeli zasilacz okaże się martwy, trzeba znaleźć podobny (24V/1A) z pasującym wtykiem (i ważne, z plusem w środku!).
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Naprawa Skanera Minolta Dimage Scan Elite 5400

Post autor: zousan »

miki11 pisze:Co prawda nie znam tej elektroniki, ale jeśli to jest stabilizator napięcia, to jego wymiana nie powinna być większą filozofią. Wiadomo o jakim modelu stabilizatora była mowa?
Nie wiem czy na pewno chodzi o stabilizator napięcia. Sugerowałem się opisem usterki która znalazłem tutaj: https://www.eevblog.com/forum/repair/sa ... regulator/
Z opisu wygląda to bardzo podobnie do tego co ja zaobserwowałem: skaner jest poprawnie rozpoznawany przez Vuescan ale w momencie inicjalizacji przestaje odpowiadać. Zauważyłem też że czasami wydaje z siebie bardzo wysoki, jednostajny dźwięk. nie obserwowałem tego wcześniej. Układ o którym mowa w linku to 7812. Opis usterki dotyczy jednak drugie wersji skanera więc to oczywiście traktuję to jako wskazówkę co należałoby sprawdzić :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Naprawa Skanera Minolta Dimage Scan Elite 5400

Post autor: zousan »

powalos pisze:A ten skaner nie ma czasami zewnętrznego zasilacza ze stabilizacją ? Wystarczyłby podłączyć inny i byłoby jasne.
Akurat zasilacz został sprawdzony przez serwis i powinien być OK


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Naprawa Skanera Minolta Dimage Scan Elite 5400

Post autor: zousan »

miki11 pisze:Sprawdź jakimś multimetrem napięcie na tym wtyku od zasilacza. Jedna sonda w środkowy otwór, druga na zewnętrzną blaszkę. Tylko NIE ZRÓB ZWARCIA!. Jeżeli nie za bardzo posługujesz się multimetrem, lepiej tego sam nie rób, wtedy poszukaj kogoś, kto to już kiedyś robił. Prawidłowo działający zasilacz powinien pokazać napięcie ok. 24V. Jeżeli zasilacz okaże się martwy, trzeba znaleźć podobny (24V/1A) z pasującym wtykiem (i ważne, z plusem w środku!).
Obawiam się że sam prędzej coś sknocę niż sprawdzę więc wolę zostawić to specjaliście. Namierzyłem już inny serwis blisko mnie (dzięki Aka!) i będę działał dalej


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Naprawa Skanera Minolta Dimage Scan Elite 5400

Post autor: miki11 »

Z objawów, jakie podałeś na samym początku, można wnioskować, że aparat ma podstawowe zasilanie i część systemów działa. W czasie inicjalizacji prawdopodobnie są sprawdzane wszystkie podsystemy skanera, jeżeli któryś nie przechodzi poprawnie testu, masz taki właśnie zonk. A niedziałający podsystem może mieć usterkę mechaniczną lub elektroniczną. Nie wiem za bardzo jak tam jest to oprogramowanie, zawsze jest jeszcze możliwość padnięcia firmware, ale to są raczej rzadkie przypadki.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Naprawa Skanera Minolta Dimage Scan Elite 5400

Post autor: miki11 »

zousan pisze: 15 lut 2022, 20:43 Układ o którym mowa w linku to 7812
7812 to podstawowy stabilizator 12V/1A - koszt około 1-2zł. Elektronik szybko sprawdzi, czy jest sprawny, wystarczy na wyjściu 7812 zmierzyć napięcie - powinno to być 12V (+/-5%).
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ