"Namiot" do fotografowania

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

stokrotka
-#
Posty: 5
Rejestracja: 16 sie 2010, 13:43
Lokalizacja: Warszawa

"Namiot" do fotografowania

Post autor: stokrotka »

Witajcie,

nie znalazłam takiego tematu, ale jeśli się powtarzam, to przepraszam.
Słyszałam, że tzw. namiot bezcieniowy może pomóc uzyskać fajny efekt zdjęć, jeśli nie ma się w domu odpowiednio doświetlonego miejsca itd. Czy ktoś z Was ma taki namiot? Czy możecie mi coś doradzić w kwestii jego zakupu? Mile widziane będą linki do konkretnych modeli i wszelkie wskazówki.

Z góry dzięki!
Monika
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Źle słyszałaś. Namiot bezcieniowy przydaje się przy fotografowaniu przedmiotów błyszczących. Tylko. Jeśli nie masz dobrego oświetlenia to i namiotu też dobrze nie oświetlisz.
Chyba że pisząc "fajny efekt" miałaś na myśli efekt a'la gazetka tesco.
Awatar użytkownika
skrystos
-#
Posty: 117
Rejestracja: 15 cze 2010, 14:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: skrystos »

Dokładnie, do zdjęć przedmiotów używa się namiotu bezcieniowego oraz stolika bezcieniowego. Ale jak wspomniał kolega oba rozwiązania wymagają oświetlenia i to dobrze, z rozwagą rozstawionego. Powiedz do czego by Ci to miało być potrzebne.
stokrotka
-#
Posty: 5
Rejestracja: 16 sie 2010, 13:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: stokrotka »

skrystos pisze:Dokładnie, do zdjęć przedmiotów używa się namiotu bezcieniowego oraz stolika bezcieniowego. Ale jak wspomniał kolega oba rozwiązania wymagają oświetlenia i to dobrze, z rozwagą rozstawionego. Powiedz do czego by Ci to miało być potrzebne.
Wspólnie z przyjaciółką będę fotografować jedzenie - ona gotuje i dekoruje, ja będę robić za fotografa ;) Domyślam się, że namiot trzeba dobrze doświetlić, stąd też mój post z prośbą o pomoc - chciałabym się dowiedzieć jakie źródło światła zakupić i jak je ustawić.
stokrotka
-#
Posty: 5
Rejestracja: 16 sie 2010, 13:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: stokrotka »

Henry pisze:Źle słyszałaś. Namiot bezcieniowy przydaje się przy fotografowaniu przedmiotów błyszczących. Tylko. Jeśli nie masz dobrego oświetlenia to i namiotu też dobrze nie oświetlisz.
Chyba że pisząc "fajny efekt" miałaś na myśli efekt a'la gazetka tesco.
Nie oglądam gazetek z tesco, ale Twój ton wydaje mi się nieco napastliwy, no i post mało pomocny. Pozdrawiam
Foto7
-#
Posty: 8
Rejestracja: 15 sie 2010, 15:45
Lokalizacja: Bojanowo

Post autor: Foto7 »

Ostatnio zmieniony 26 sie 2010, 16:35 przez Foto7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skrystos
-#
Posty: 117
Rejestracja: 15 cze 2010, 14:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: skrystos »

Jedzenie w namiocie bezcieniowym? Średnio to widzę. Jak robiłem packshoty swego czasu to zupełnie inaczej to robiliśmy. Pamiętaj jedno, namiot bezcieniowy bardzo spłaszcza obraz, a jedzenie też ma fakturę. Poza tym nie fotografuje się tak po prostu przygotowanego dania, nawet jak kucharz ładnie udekoruje. Trzeba przygotować odpowiednio potrawę itd.
Awatar użytkownika
dzid
-#
Posty: 14
Rejestracja: 21 sie 2010, 18:44
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk

Post autor: dzid »

Kiedyś widziałem jak 'preparują' hamburgera do zdjęcia. Jedynie lekko zarumieniony, na rusztowaniu z wykałaczek, a sezam był przyklejony na klej.

Co do namiotu bezcieniowego, to kiedyś na sieci natrafiłem na poniższe

Obrazek
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

stokrotka pisze:Nie oglądam gazetek z tesco, ale Twój ton wydaje mi się nieco napastliwy, no i post mało pomocny.
Jak to nie był pomocny - odradziłem Ci zakup. Tu nie ma co więcej dodawać.
Foto7 w dodatku podał linki do zdjęć które udowadniają, że namiot bezcieniowy w rękach niedoświadczonego fotografa to tragedia.

Tak czy inaczej potrzebne Ci jest dobre źródło światła. Jak już je bedziesz miała to pozostanie kwestia jak zwiększyć jego powierzchnię (do fotografowania żywności to akurat nie może być zbyt miękkie) i jak zniwelować kontrasty - czyli kilka małych blend białych i srebrnych.
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

Jak potrzebuję coś pstryknąć na Allegro w namiocie to czekam na słoneczny dzień i wynoszę się na zewnątrz. Zdjęcia wychodzą galanto - bez super lamp i bałaganu w domu.
Awatar użytkownika
enter
-#
Posty: 66
Rejestracja: 17 sty 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: enter »

do jedzenia nie stosuje się żadnych namiotów czy innych przeszkadzających dziwactw
napisz może czym dysponujesz bo to istotne
po twoim zapytaniu śmiem twierdzić że w fotografii produktowej pachniesz bazylią, w sieci masz mnóstwo tutoriali jak to dobrze oświetlić

BTW tak można dywagować w nieskończoność
czy będziesz naświetlać na slajdach 6x6 czy kompaktem ?
czym będziesz świecić i czy w ogóle będziesz używać zewn światło z lamp?


2 lampy plus blendy i aranżacja styka
Obrazek

Obrazek
[center]Kiev60TTL, ARAX88 + szukam 500mm i mirrora do Psix-a
DomenaFotografa.net | Sprzętowo 6x6[/center]
a.kapucynek
-#
Posty: 1
Rejestracja: 25 mar 2019, 15:00

"Namiot" do fotografowania

Post autor: a.kapucynek »

stokrotka pisze: 21 sie 2010, 11:47 Witajcie,

nie znalazłam takiego tematu, ale jeśli się powtarzam, to przepraszam.
Słyszałam, że tzw. namiot bezcieniowy może pomóc uzyskać fajny efekt zdjęć, jeśli nie ma się w domu odpowiednio doświetlonego miejsca itd. Czy ktoś z Was ma taki namiot? Czy możecie mi coś doradzić w kwestii jego zakupu? Mile widziane będą linki do konkretnych modeli i wszelkie wskazówki.

Z góry dzięki!
Monika
Zależy jakiego namiotu używasz. Jeśli masz kiepski za 10 zł na allegro to i efekt słaby. Znalazłem np. taki link. Droższy oczywiście, ale może jednak coś w tym jest. W przypadku sprzętu fotograficznego za ceną zazwyczaj idzie jakość.

Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

"Namiot" do fotografowania

Post autor: Nomad »

a.kapucynek pisze: 25 mar 2019, 15:03

Zależy jakiego namiotu używasz. Jeśli masz kiepski za 10 zł na allegro to i efekt słaby. Znalazłem np. taki link. Droższy oczywiście, ale może jednak coś w tym jest. W przypadku sprzętu fotograficznego za ceną zazwyczaj idzie jakość.
Nie jest to żadna reguła. Namiot z linku ma wbudowane diody LED. Niestety nie zauważyłem by producent się chwalił, jakie to są diody.
U mnie też zalega taki wynalazek - diody są takiej jakości że nie jestem w stanie uzyskać naturalnej reprodukcji barw.

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

"Namiot" do fotografowania

Post autor: J.A. »

a.kapucynek, wygrałeś złotą łopatę za najgłębsze wykopalisko. Pomijam już kwestię nieudolnego spamu. Poza tym to nie jest namiot bezcieniowy, tylko stół. A to spora różnica.
Załączniki
405343D2-CABD-4FED-B1AD-AE28FA5F145B.jpeg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ