Mycie szpulek po wywoływaniu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Mycie szpulek po wywoływaniu

Post autor: miki11 »

Czy stosujecie jakieś "patenty" przy myciu szpul po procesie wywoływania? Chodzi mi głównie o to, żeby kolejne filmy "gładko" wchodziły w szpulę. Konkretnie pytam o szpulki Jobo 15xx.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Mycie szpulek po wywoływaniu

Post autor: oKuba »

miki11 pisze: 28 lut 2022, 11:07 Czy stosujecie jakieś "patenty" przy myciu szpul po procesie wywoływania? Chodzi mi głównie o to, żeby kolejne filmy "gładko" wchodziły w szpulę.
Ja nie stosuje i rowniez nie sadze aby byl to praktyczny problem. Malo tego, sa tacy, ktorzy twierdza, ze film lepiej sie zaklada w takiej niezby bialej. Ja zadnej roznicy nie zauwazylem.

Tylko nie mow, ze po trzech filmach zaczales miec taki problem :mrgreen:
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Mycie szpulek po wywoływaniu

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 28 lut 2022, 11:18 Tylko nie mow, ze po trzech filmach zaczales miec taki problem
Nie, nie, pytam na przyszłość.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Mycie szpulek po wywoływaniu

Post autor: J.A. »

oKuba pisze: 28 lut 2022, 11:18
miki11 pisze: 28 lut 2022, 11:07 Czy stosujecie jakieś "patenty" przy myciu szpul po procesie wywoływania? Chodzi mi głównie o to, żeby kolejne filmy "gładko" wchodziły w szpulę
Ja nie stosuje i rowniez nie sadze aby byl to praktyczny problem. Malo tego, sa tacy, ktorzy twierdza, ze film lepiej sie zaklada w takiej niezby bialej. Ja zadnej roznicy nie zauwazylem.
A ja zauważyłem. W nowe gorzej wchodzi, gorzej też się same w sobie obracają. Chodzą ciaśniej.
Jakiś rok temu trafiłem na ebayu po 20 ojro za sztukę 10 szpul, to kupiłem. Nowki w pudełkach, na pewno nie używane.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Mycie szpulek po wywoływaniu

Post autor: oKuba »

J.A., Jak widac kazdy ma dosc indywidualne doswiadczenia :-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Mycie szpulek po wywoływaniu

Post autor: rbit9n »

szpule jobo jak wino, im starsze, tym lepsze. też mam podobne odczucia jak Jerzy, że w takie nowe, to nie najprzyjemniej, zgrzyta, ociera, o siebie, a nie film, i tak dalej. tyle dobrze, że jobo można ładować wpychając film, bez kręcenia szpulami.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Mycie szpulek po wywoływaniu

Post autor: miki11 »

rbit9n pisze: 01 mar 2022, 06:34 tyle dobrze, że jobo można ładować wpychając film, bez kręcenia szpulami
Tak, to prawda, pozytywnie mnie tym zaskoczyli.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ