Muzyka

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Muzyka

Post autor: 4Rider »

Kupiłem nieużywaną "taśmę magnetofonową w kasecie" marki Stilon C-60.
Nagrałem tam odpowiednio stary zestaw (nagrywanie z dolby B NR, odsłuch z wyłączonym dolby):

Strona A:
- careful with that axe eugene
- one of these days
- echoes (wersja skrócona 16-minutowa)

Strona B:
- pigs
- marooned
- high hopes
- it's a miracle (wersja urwana ;-) )

i Panowie jest MOC, co za brzmienie z tej ponad 40-letniej taśmy, CD się umywa jak i chromówki z lat '90...

Świnie mnie dziś biorą :mrgreen: : https://www.youtube.com/watch?v=gOqblSqx_VI
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Muzyka

Post autor: J.A. »

4Rider, a ja się zastanawiałem po co mój syn kupił sobie decka.
Kup sobie szypułkowego Revoxa i nagraj coś na maksymalnej prędkości.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Muzyka

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 22 sie 2019, 16:05 Kup sobie szypułkowego Revoxa i nagraj coś na maksymalnej prędkości.
Mam taki Akai z ceramicznymi głowicami, ale nie mam go teraz gdzie postawić,
żona i tak się boczy że wszędzie pełno moich 'gratów' :-(
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Muzyka

Post autor: Bokeh »

Ja mam 3 szpulowce Unitra: Arię, Damę Pik, i ZK 240.
Też pochowane bo ........ żona.
Baby to jednak dziwne stwory.
Wszystko jej przeszkadza. Magnetofony, gramofony, aparaty.
„Po co ci tyle tych rupieci? Nie możesz mieć po jednej sztuce? Wszędzie się to wala.”
Wszystko be.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Muzyka

Post autor: Bokeh »

Kup sobie szypułkowego Revoxa i nagraj coś na maksymalnej prędkości.
Tak, kup sobie.
Taki magnetofon, w niezłym stanie, kosztuje kilka tysięcy złotych.
Ale to dopiero początek wydatków, dodajmy bardzo dużych, bo potem trzeba dokupić szpule, naby i bardzo drogie taśmy, jeśli chcemy nowe.
To sport o wiele droższy niż nasza fotografia tradycyjna.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Muzyka

Post autor: J.A. »

Bokeh, myślisz, że nie wiem?
Ale nie pisz, że droższa zabawa niż foto analogowa. Bo jak sobie wymyślisz odpowiedni sprzęt analogowy to też taniej nie będzie. A materiały eksploatacyjne, są jednorazowego użytku.
Myślę, że jakbym opchnął to co mam w sygnaturze, to bez problemu bym takiego nabył.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Muzyka

Post autor: Bokeh »

Sam ci nie zagra.
Jeszcze wzmacniacz, tuner, gramofon, CD, kolumny, przewody, inne zbędne duperele i wyjdzie majątek.
Mogą być i tanie, ale także i droższe.
Ja mam w domu bardzo, bardzo przeciętny sprzęt, rzekłbym budżetowy i jak policzyłem to wyjdzie tak z 20k.
Przestałem w to inwestować. Bez sensu.
Tak, wiem fotografia to też grube inwestycje.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Muzyka

Post autor: J.A. »

Mam do czego podłączyć.
Większym problemem jest to, że nie widzę żadnego uzasadnienia dla takiej operacji.
Bo czego mam niby słuchać z tych taśm? Co mam na nie nagrać?
Płytę CD? Skoro mam to po co ją kopiować na taśmę? MP3-jek z internetu? Albo mam może nagrywać to co radiowa trójka puszcza?
Nadal nie pojmuję zakupu syna, ale to było 150 zł, niech się bawi. Bo gdyby chciał kupić takiego Revoxa, to razem z jego żoną szukałbym lekarza.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Muzyka

Post autor: Bokeh »

Oooo, nie jest tak źle. W radiowej Dwójce co niedziela o 22.00 jest wieczór płytowy, Nadają całe płyty w znakomitej jakości z winyli jak i z cd, z namaszczeniem, z ciekawymi komentarzami, są dyskusje. Od klasyki, przez jazz po rocka.
Na szpulowca poza tym nagrywało się winyle, te których się nie miało i trzeba było zgrać od kolegi. Także te winyle, których żal nam było zbyt często słuchać ze względu troski o płytę. Poza tym magnetofon szpulowy to wyrafinowane dzieło sztuki inżynieryjnej, które syci oko swym pięknem. Kiedyś sprzęt miał także rozbudzać zmysły.
A poza tym urok kręcących się szpul jest hipnotyzujący, już nie mówiąc o tym, że dźwięk nagrany na magnetofon szpulowy jest miły dla ucha i perfekcyjny.

Magnetofon szpulowy to trochę tak jak kamera wielkoformatowa. Mp3, Cd to jak fotografia cyfrowa.
Do mnie przyszli kiedyś znajomi, i dworowali sobie z mojej Arii Unitry szpulowego magnetofonu, do momentu jak włączyłem muzykę. Odjęło im wtedy język. Długo byli oszołomieni. Muzyka była wszędzie, przestrzenna, a nie płaska jak z tych bezdusznych cyfrowych formatów.
Obsługując magnetofon szpulowy cieszysz się ze wszystkiego, z wyjmowania taśmy z pudełka, z zakładania szpul, z zakładania taśmy, z przewijania, ze słuchania muzyki patrząc na wirujące szpule.
Magnetofon kasetowy to zaledwie namiastka tego wszystkiego, sam mam ze 3 magnetofony kasetowe i radość też jest.
Nie dziwię się zatem Twojemu synowi.

Z drugiej strony to trochę się Tobie dziwię, bo jako miłośnik fotografii tradycyjnej, powinieneś czuć analogowy sprzęt audio, który ma sporo wspólnego z naszym nurtem fotografii w sensie odbioru i percepcji.
Fotografia tradycyjna i analogowa muzyka to tak jak nabijanie fajki i cała celebracja jej palenia, to tak jak ceremonia herbaciana w starej Japonii. Cyfra to tak jak wykopcenie szluga, czy też wrzucenie szczura do szklanki by napić się herbaty.
Nadal nie pojmuję zakupu syna, ale to było 150 zł, niech się bawi. Bo gdyby chciał kupić takiego Revoxa, to razem z jego żoną szukałbym lekarza.
A współcześni nie mówią Ci tego jak widzą, że parasz się z fotografią srebrową? Nie szukają Ci lekarza, lub nie pukają się w głowę?
Ja bym się cieszył z takich zamiłowań syna.
Dzisiaj czasy są prymitywne, pobieżne i małostkowe. Wszystko jest lipne, jednorazowe i do dupy.

Na koniec przesyłam Ci zdjęcie złotego, młodego pokolenia, które fotografię i muzykę ma w gównie trzymanym w ręku.
Załączniki
ACC16EFC-F1B1-483A-89CB-917B7590DA91.jpeg
38C35808-38A7-4A78-80AD-731A5563C346.jpeg
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Muzyka

Post autor: Bokeh »

Link do Wieczoru Płytowego:
https://www.polskieradio.pl/8/5745/Strona/5
Na Dwójce jest zresztą cała masa audycji, muzyki, często na żywo (koncerty), której nigdzie nie znajdziesz. To można nagrywać.

A tu forum, które mnie fascynuje, o mam ogromny szacunek do ludzi, którzy restaurują i pielęgnują polski sprzęt muzyczny spod znaku Unitra:
https://unitraklub.pl/

Poza tym, wraca, choć w stopniu niszowym, zainteresowanie starymi technikami rejestracji obrazu, muzyki. Czego przykładem jest powrót do gramofonu. Ostatnio firma thorens planuje rozpocząć produkcję nowego magnetofonu szpulowego:
https://audioklan.pl/high-endowy-magnet ... -1600.html
W powyższych przykładach nie widzę niczego złego
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Muzyka

Post autor: 4Rider »

Dziś wspomnienie z lat młodzieńczych (rok chyba 1993):

https://www.youtube.com/watch?v=hglVqACd1C8
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Muzyka

Post autor: J.A. »

Bokeh, nie stać mnie na dwie tak kosztowne pasje.
Jakieś 20 lat temu wybrałem.
Zostałem ze sprzętem audio który wtedy miałem, dokupiłem niedawno gramofon, ale musi poczekać na zewnętrzną renowację.
A całość wolnych środków pakuję w do jednej fajki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Muzyka

Post autor: Bokeh »

Ok, jestem tego mocno świadomy.
To kosztowna pasja, równie jak fotografia srebrowa.
Ja zacząłem od audio, a następnie zainteresowałem się fotografią. U mnie jednak poszło to jednak tak, że fotografuję na Ami, Starcie, Zenicie i innych aparatach gdzie koszty sprzętu są/były koło 100zł. Na więcej trochę szkoda mi pieniędzy.
Audio vintage, jednak wcale nie musi być zabójczo drogie jeśli się dobrze poszuka i potrafi tanio naprawić. Choć przyznam, że jest w tym trochę zachodu.
Ze sprzętem audio jest o tyle gorzej niż z tym fotograficznym z minionej epoki (tradycyjnej/analogu), że ceny w ciągu kilku lat poszybowały naprawdę wysoko w górę. Nawet Unitry.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Muzyka

Post autor: 4Rider »

Tę płytę, a raczej kasetę nabyłem jako 16-latek, dziś po latach ponownie jej słucham:

https://www.youtube.com/watch?v=g_J4iNgsgwk&t=91s
Ostatnio zmieniony 29 sie 2019, 10:22 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1899
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Muzyka

Post autor: powalos »

Ja już byłem wtedy "zgredem" i kompletnie do mnie ten rodzaj muzyki nie przemawiał. :-(
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ