Minolta XD-11

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Dyletant
-#
Posty: 113
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Minolta XD-11

Post autor: Dyletant »

Otrzymałem wyciągnięty z dna szuflady aparat, wizualnie bardzo ładny ale niestety działa jedynie na czasach B i O bez względu na ustawienia M,A,S. Po naciśnięciu spustu migawki dioda zapala się w górnym położeniu. Pytanie jak poważna może być to usterka i czy warto oddać go do naprawy ? Pytanie powinno raczej brzmieć - ile może kosztowaać naprawa ?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Minolta XD-11

Post autor: technik219 »

Zapytaj w jakimś serwisie. Niedawno polecano mi serwis w Gdyni. Bez szczegółowych oględzin, bez zajrzenia do środka nikt, nawet serwisant nie powie Ci "ile to będzie kosztowało".
http://www.fotocomplex.pl/
Lux mea lex
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Minolta XD-11

Post autor: shovax »

Dyletant pisze: 05 mar 2022, 16:29 Otrzymałem wyciągnięty z dna szuflady aparat, wizualnie bardzo ładny ale niestety działa jedynie na czasach B i O bez względu na ustawienia M,A,S. Po naciśnięciu spustu migawki dioda zapala się w górnym położeniu. Pytanie jak poważna może być to usterka i czy warto oddać go do naprawy ? Pytanie powinno raczej brzmieć - ile może kosztowaać naprawa ?
bateria jes podwjrzewam nowa?
te minolty maja elektromagnetyczna migawke, potrzebuja bateri do dzialania. ale jednoczesnie na trybie O migawga dziala tylko mechanicznie, bez baterii. Jesli aparat nie dziala nawet na O w trymie M, to juz cos raczej powznego.
Dyletant
-#
Posty: 113
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Minolta XD-11

Post autor: Dyletant »

Baterie nowe, w tybie M na O działa, podobnie B natomiast pozostałe czasy martwe.
tomo72
-#
Posty: 26
Rejestracja: 14 wrz 2008, 09:30
Lokalizacja: Butryny k. Olsztyna

Minolta XD-11

Post autor: tomo72 »

Może to być objaw braku przewodzenia w ścieżkach stykowych pokrętła ustawiania czułości filmu oraz powiązanej z nim wajchy kompensacji ekspozycji. Podobnie wariuje światłomierz i automatyka, gdy nie łączą styki przełącznika trybów ASM. Może wystarczyć czyszczenie. W mojej XD7 czasami pomagało kilkukrotne obrócenie skali ISO. Mógł paść kondensator, który niesprawny, blokuje automatykę migawki. Serwis ogarnie to bez problemu.
miki11
-#
Posty: 1478
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta XD-11

Post autor: miki11 »

W serii XG (i późniejszych) często padał 1 lub 2 kondensatory elektrolityczne odpowiedzialne za uruchomienie elektromagnesu migawki i lustra. Zasilanie 3V z tych małych baterii nie pozwala na sprawne ich działanie, dlatego dodali te kondensatory. One gromadzą energię i w chwili naciśnięcia spustu magnes migawki dostaje swoją porcję energii. Początkowo stosowano długowieczne kondensatory tantalowe, potem przeszli na nieco tańsze i awaryjne kondensatory aluminiowe. To może być jedną z przyczyn, chociaż - jak napisałem wyżej - nie wiem, czy w serii XD jest podobna budowa.
_________________
Łatwe nie cieszy
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Minolta XD-11

Post autor: shovax »

do Minolty XD11 sa do sciagniecia w necie kasiazki serwisowe, lacznie z ukladami elektronicznymi. Dokladna instrukcja jak rozebrac i naprawic aparat
miki11
-#
Posty: 1478
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta XD-11

Post autor: miki11 »

Hasło do google brzmi "rokkor files". Tam jest sporo informacji.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ